Підтримати
МСЕК. Фото: Ракурс
МСЕК. Ілюстративне фото: "Ракурс"

Ліквідація МСЕК — пропозиція Ради національної безпеки та оборони, яку підтримав президент. Таке рішення запропонували після кількох скандалів щодо корупції в установі, яка відповідає за надання статусу інвалідності. Першими перевірятимуть довідки посадовців. 

Про це йдеться в указі президента №732/2024. 

Відповідно до нього, представники РНБО розподілили завдання, які мають зупинити корупцію в державних органах та не допустити зловживань у сфері медико-соціальної експертизи. За словами глави держави, це допоможе “повернути справедливість”. 

Офіс генпрокурора, Служба безпеки, Держбюро розслідувань, Нацполіція, Національне антикорупційне бюро України впродовж місяця мають звернути більше уваги на справи про кримінальні правопорушення під час встановлення інвалідності посадовцям. Зокрема, запропонувати кадрові зміни, якщо такі порушення службовці помітять у своїх структурах.

Рішення МСЕК, які вже затвердили висновки про інвалідність посадовців, наново перевірятимуть з листопада 2024 року

Протягом тижня в Україні мають створити робочі групи з перевірки рішень МСЕК щодо статусу інвалідності у посадовців. Перевірку мають проводити спільно представники МОЗ, Державним бюро розслідувань, Службою безпеки України, Національною поліцією та військовими адміністраціями.

Протягом трьох місяців відомства мають підготувати доповідь про результати перевірок.  

А ще протягом двох тижнів Кабмін спільно з Мінцифри має підготувати план цифровізації процесу проходження медико-соціальних експертних комісій.

Разом із Пенсійним фондом, Державним бюро розслідувань, Національною поліцією та Службою безпеки у РНБО доручили провести аудит пенсійних виплат по інвалідності для посадовців протягом тижня.

Також Кабінет міністрів має розробити та винести на розгляд до Верховної ради законопроєкт, який включатиме такі зміни:

  • зміни в законодавстві, щоб реформувати та ліквідувати МСЕК до 31 грудня 2024 року;
  • розробити “справедливі алгоритми” у нарахуванні пенсій для посадовців;
  • розробити порядок нарахування зарплат та пенсій працівникам прокуратури, а також повторну перевірку рішень експертних комісій щодо інвалідності прокурорів.

Зазначимо, що ще у 2023 році глава МОЗ Віктор Ляшко говорив про ліквідацію медико-соціальні експертні комісії з 1 січня 2025 року. Посадовець зазначав: для заміни системи МСЕК сучасною системою реабілітації та адаптації необхідні зміни до 19 законів та 49 підзаконних актів.

Також спільно з Державною прикордонною службою у Кабміні мають розглянути внесення змін до нормативних актів щодо перетину кордону людей з інвалідністю, які раніше працювали в державних органах. Відомства мають визначити перелік документів для перевірки. 

Керівників МСЕК хочуть додатково карати за незаконне збагачення — НАЗК підготує відповідні зміни

Національне агентство  з питань протидії корупції (НАЗК) до початку 2025 року має розробити проєкти законів про зміни до Кримінального кодексу та Цивільного процесуального кодексу. Зміни передбачатимуть визначення голів та членів МСЕК як посадовців, які можуть нести кримінальну відповідальність за незаконне збагачення, а також як відповідачів у справах про визнання їх активів необґрунтованими (йдеться про цивільну конфіскацію).

Зазначимо, наразі в Кримінальному кодексі посадовців МСЕК можуть притягати до відповідальності за статтею щодо отримання хабаря. Для того, щоб засудити за це порушення, мають бути підтвердження вимагання грошей. А от стаття про незаконне збагачення дозволить перевіряти статки лікарів, які можуть потенційно отримувати гроші у незаконний спосіб, та притягнути їх до відповідальності постфактум. 

До 30 листопада 2024 року агентство також має перевірити виконання рекомендацій з дослідження “Топ-10 корупційних ризиків медико-соціальної експертизи щодо встановлення інвалідності”, яке проводили у 2021 році. Крім того, їм доручили актуалізувати документ з урахуванням умов воєнного стану та врахувати під час розробки нової Антикорупційної стратегії.

Нагадаємо, наприкінці серпня СБУ затримали у Полтаві голову медико-соціальної експертної комісії. Жінка з Бахмута разом з колегами нібито допомагала ухилятися від мобілізації військовозобов’язаним. Зокрема вона, ймовірно, підробляла висновки про інвалідність військовозобов’язаних за 200 тисяч гривень. 

Скандали щодо висновків МСЕК були й в інших регіонах України. Зокрема, на Хмельниччині виявили, що майже всі прокурори мають статус інвалідності. 


Завантажити ще...