Рішення суду є, а рішення питання — ні. В такій ситуації опинились в Україні вже сотні позивачів і ця цифра зростає. Виконувати рішення доводиться вимагати в суді вже новим колом справи. Журналісти Вільного радіо спробували розібратись, чи типова така ситуація та як себе захистити в таких випадках?
Сад під Краматорськом на 1200 “квадратів” став причиною суперечок та суду. Краматорчанка Надія у серпні 2022 року звернулась по захист свого права користування земельною ділянкою у садівництві “Вітерець”. Вона прийшла в суд, щоб довести, що є членкинею садового товариства з 2016 року та справно сплачувала внески і комунальні платежі.
Як дізнались журналісти Вільного радіо з Єдиного державного реєстру судових рішень, у 2019 році Надія захотіла приватизувати земельну ділянку та коли звернулась по необхідну для цього довідку до очільника правління садівництва, то дізналася, що її виключили з товариства.
Намагається позбавити садівницю членства керівник “Вітерця”. Чоловік нібито не тільки перешкоджає в користуванні земельною ділянкою, а й позбавив Надію права членства та “висловлювання своєї думки”.
Щодо сплати внесків, відповідач пояснив, що садівниця не є членом товариства, тому вимоги приймати оплату внесків та надання доступу до користування ділянкою безпідставні.
Всі дії очільника товариства позивачка просила визнати неправомірними та оцінила у суді в 100 тисяч гривень моральної шкоди. Однак, Індустріальний районний суд Дніпра встав на сторону постраждалої лише частково. Він зобов’язав очільника громадської організації “Вітерець” скасувати протокол в якому садівницю позбавили членства, перерахувати її заборгованість, не заважати їй користуватись земельною ділянкою, а ось моральну шкоду оцінив лише в 5 тисяч гривень.
Та минув майже рік і нічого з цього не виконали. Про це свідчить нова скарга в суд.
Випадків невиконання судового рішення з кожним роком повномасштабної війни стає все більше. Лише частина з них — це приватні конфлікти за землю. Та є й інші. Наприклад, зобов’язання для Пенсійного фонду виплатити заборговані виплати.
За даними Офісу Генерального прокурора України за 10 місяці 2024 року вдалося закрити тільки третину справ щодо невиконання судового рішення. У 2023 році цей показник сягав 57%.
Протягом трьох років повномасштабної війни самих справ щодо невиконання судового рішення теж більшає. Та у відсотковому співвідношенні з кожним роком таких проваджень все менше доводять до рішення.
Це наочно видно у графіку, коли кожен з показників щороку віддаляється один від одного.
Потерпілі, що виграли суд, але не отримали бажаного, можуть боротись далі. Якщо є можливість зафіксувати, що рішення не виконують — це допоможе в наступних судах. Наприклад, якщо йдеться про те, що на відсуджену ділянку людину не пускають, то тут важливі свідки, каже адвокат Дмитро Гладкий.
“Тут треба викликати поліцію та записувати показання свідків. Поліція може відкрити кримінальне провадження у зв’язку з невиконанням рішення. Але слід попросити 3-5 незалежних сусідів дати свідчення — це вже буде доказом”, — пояснює Вільному радіо Гладкий.
Крім цього, якщо одного порушення прав недостатньо, щоб далі судитись, — може допомогти системність правопорушень.
“Наприклад, у крадіжках є певні суми вартості вкраденого, які вирішують чи буде склад кримінального правопорушення. Поліція не буде відкривати справу за кожен кущ вартістю 120 гривень. Але коли є постійні порушення, може спрацювати кількісний показник. Поліція може заактувати порушення права доступу до майна у журнал єдиного обліку і слід кожного разу питати за яким номером це записали, і потім у суді встановлювати системність правопорушень”, — уточнює юрист.
Саме регулярні звернення до поліцейських допоможуть позивачу відкрити кримінальну справу за статтею 382 (невиконання судового рішення). Це вдалося і садівниці Надії. Вона для цього звернулась зі своїми доказами до суду.
Ще один варіант вирішення — не йти в суд, а домовитись. Юристи-медіатори поспілкуються з кожною стороною та спробують знайти спосіб домовитися.
“Правильно поставлені питання фахівцем допоможуть визначитися хто та що насправді хоче. Якщо, звісно, люди не зацікавленні просто сперечатися. Це гарне вирішення фінансових, майнових або інших конфліктів. Наприклад, кому залишиться дитина. Це як дві сестри не можуть поділити апельсин і з’ясовується, що одна хоче зробити апельсиновий сік, а інша — чай з цедрою”, — пояснює юрист Дмитро Гладкий.
Раніше журналісти Вільного радіо розповідали, як оформити заяву, якщо вам потрібно подати позов до суду.