Журналісти британського видання описали долю засуджених за співпрацю з окупантами колаборантів в українських виправних закладах.
Про це повідомили журналісти видання The Guardian у репортажі з українських в’язниць, де покарання відбувають засуджені колаборанти.
За час військового конфлікту (ймовірно, з 2014 року) в Україні відкрили понад 8100 кримінальних проваджень за статтями 111 та 114: “Колабораційна діяльність” та “Шпигунство” відповідно, заявили у виданні. Його журналістам розповіли, що засуджених та співпрацю з окупантами утримують у спеціальних в’язницях окремо від інших засуджених.
“Цим людям [засудженим за співпрацю з Росією] майже ніхто не співчуває, адже Росія продовжує завдавати ударів по Україні”, — пишуть іноземні журналісти, наводячи приклад негативного ставлення до колаборантів: одному з них співкамерники нібито насильно зробили татуювання “орк” на лобі.
У матеріалі зазначили, що деякі з засуджених колаборантів “мали різний ступінь провини”. Наприклад, п’ять років тюрми отримала жінка з Херсонщини, яка допомогла окупаційній владі проводити фейковий псевдореферендум про “приєднання до Росії”. За словами журналістів, піти на це її змусила фінансова скрута.
Розповіли у матеріалі й про ідейних прихильників агресії проти України. До таких журналісти віднесли 57-річного Юрія Цибульського з Бахмута, який повинен провести 13 років у тюрмі, адже передавав росіянам інформацію про пересування ЗСУ.
“Батьки мене вчили боротися з “фашизмом”, а тут [в Україні] — “фашизм””, — сказав засуджений Юрій іноземним журналістам. При всіх інтерв’ю, кажуть медійники The Guardian, були присутні тюремні наглядачі, які, втім, не заважали засудженим так висловлюватися.
Багато засуджених, завершують в The Guardian, написали заяви, де просять додати їх до списків на обмін. Відповіді Москви вони досі чекають.
Нагадаємо, протягом останньої доби російські окупанти завдали по житлових кварталах Донеччини не менше п’яти ударів, від яких одна людина загинула, а ще четверо — зазнали поранень.