Відсьогодні в державних установах та різних закладах обслуговування мають спілкуватись українською. Закон “Про забезпечення функціонування української мови як державної” набув чинності у вівторок, 16 липня, через два місяці після опублікування.
Закон має врегулювати застосування української мови як державної у публічних сферах суспільного життя.
«Чітко в законі встановлена норма, що у сфері особистого життя цей закон не регулює вживання якоїсь мови. Це означає, що в повсякденному житті люди зможуть використовувати ту мову, яка їм зручна», — розповіла в ефірі Громадського одна з ініціаторок законопроекту, депутатка від партії «Самопоміч» Олена Сотник.
Наприклад, в центрі надання адміністративних послуг, в магазині або на сесії міської ради мають спілкуватись українською. А вдома – як вам зручно.
Зазначимо, сувора вимога навіть до приватних підприємців щодо обслуговування українською почне діяти лише за 18 місяців.
Лише в липні 2021 року наберуть чинності вимоги до рівня володіння мовою для отримання громадянства України, які визначить Нацкомісія по стандартам державної мови, і, відповідно, норма про іспит.
До того ж року відстрочили видачу сертифікатів про рівень володіння державною мовою топ-чиновникам, депутатам і т. п.
Чиновники з Бахмута раніше розповідали Вільному радіо, що готові до нововведень.
Через 30 місяців після набуття чинності закону про мову друковані ЗМІ зобов’язані виходити українською мовою (через 60 місяців для місцевих ЗМІ). Друк на інших мовах допускається при одночасному випуску тиражу українською мовою в один день.
Додамо, що сьогодні, 16 липня Росія скликає засідання Радбезу ООН для обговорення закону України про державну мову. Таке засідання Росія намагалася скликати ще у травні, однак тоді його проведення заблокували партнери України, пославшись на його маніпулятивну мету.
Читайте також: