В уряді працюють над створенням Єдиного державного реєстру домашніх тварин. У ньому буде інформація про котів та собак, дані про їхню вакцинацію та власників. Це має допомогти поступово зменшити в Україні кількість безпритульних тварин. Розбираємось, як працюватиме цей реєстр.
“Коли в родині народжується дитина, ні в кого не виникає сумнівів, що її треба зареєструвати, оформити документи, зробити потрібні щеплення. З домашніми улюбленцями має відбуватися те ж саме, і зараз ми створюємо підґрунтя для того, щоб власники вчасно здійснювали ветеринарний огляд тварин, зокрема, регулярно вакцинували їх від сказу”, — заявив під час брифінгу керівник із розвитку електронних послуг у Міністерстві цифрової трансформації України Мстислав Банік.
На цьому брифінгу посадовці розповіли, навіщо створюють Єдиний державний реєстр домашніх тварин та як він працюватиме.
На думку урядовців, такий Реєстр допоможе скоротити в Україні кількість безпритульних котів та собак.
“У ньому (держреєстрі, — ред.) міститиметься інформація про кількість тварин в Україні, наявність [у них] вакцинації, дані ветеринарного паспорта та інформація про власника чи утримувача. Створення Реєстру дасть змогу зменшити кількість безпритульних тварин, а також наблизити українське законодавство до міжнародних стандартів”, — заявляють посадовці.
Вони обіцяють: реєстрація тварин буде безоплатною та добровільною.
“Для цього не потрібно спеціально кудись іти. Зареєструвати тварину можна під час планового огляду як у державній, так і в приватній ветеринарній клініці вже після повноцінного запуску Реєстру”, — розповідали під час брифінгу.
Зараз цю базу розробляють, а про її повноцінний запуск оголосять, коли завершать із її технічною частиною та тестуванням за допомогою ветеринарів.
Посадовці пояснюють, навіщо потрібен такий Реєстр. Він дасть змогу:
“Якщо ви загубили улюбленця, зможете про це повідомити. А коли тварину знайдуть, ви отримаєте сповіщення й зможете повернути тварину додому. Це значно зменшить кількість безпритульних тварин у країні”, — пояснюють посадовці.
Реєстр створюють спільно представники Мінагрополітики, Мінцифри та Держпродспоживслужби. Урядовці заявляють: зоозахисники давно вимагають якісної бази даних домашніх тварин.
“Реалізація Єдиної державної системи реєстрації та ідентифікації домашніх тварин — запит, з яким до Мінагрополітики постійно звертаються зоозахисні організації та ветеринарні асоціації. Ця потреба існувала давно, а повномасштабне вторгнення рф зробило її нагальною”, — наголосив заступник міністра агрополітики та продовольства України з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації Денис Башлик.
За даними посадовців, такого Реєстру немає навіть у ЄС.
“Ідентифікація домашніх котів та собак — це вимога законодавства Європейського Союзу. На сьогодні в країнах ЄС на національному рівні немає Єдиного реєстру тварин. Тому Україна фактично стане флагманом у цьому напрямі. І я впевнена, що на прикладі нашої країни ми зможемо показати, наскільки швидко, зручно й комфортно не тільки вести облік, а й забезпечити можливість зручного переміщення, а також мати цифрові аналоги ідентифікаційних документів”, — підкреслила заступниця голови державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів Ольга Шевченко.
Проблема гуманної регуляції чисельності кішок та собак в Україні є давньою, гострою та актуальною для усієї країни. У Бахмуті безпритульними тваринами опікувалося товариство “Лада”. Цей зоомайданчик у 2022 році евакуювався на Дніпропетровщину. Влітку 2023 року там прихистили 12 нових собак.
Всі ці чотирилапі з прифронтових міст: Лимана, Бахмута, Красногорівки, Курахового. Серед них багато тварин, які дістали контузії. Усіх їх можна забрати додому, адже чотирилапі чекають на люблячих власників.
Цей матеріал опубліковано за підтримки Європейського фонду за демократію (EED). Його зміст не обов’язково відображає офіційну позицію EED. Інформація чи погляди, висловлені у цьому матеріалі, є виключною відповідальністю його авторів.