Підтримати
В Україні з'явився чат для військових, які хочуть поскаржитися на сексуальне насильство
Фото: з відкритих джерел

Мета цього проєкту — допомогти, адже такі жертви часто бояться розповідати комусь про проблему, і злочин залишається нерозкритим. Яку підтримку можна отримати та як розпізнати, що до вас вже є натяки на домагання — читайте далі.

 

25 листопада в Україні стартувала щорічна акція “16 днів проти насильства”. Триватиме вона до 10 грудня. В цей період по всій країні влаштовують заходи, щоб привернути увагу оточення до проблеми насильства у сім’ї, жорстокого поводження з дітьми, протидії торгівлі людьми та захисту прав жінок.

Від насильства, зокрема сексуального, потерпають і в армії. Щоб допомогти жертвам, в Україні створили чат-бот “Невидимого батальйону”. Туди можуть звертатися ті, хто не наважується відкрито поскаржитись на домагання.

Наразі запущена базова версія, вона абсолютно анонімно надає інформаційну, юридичну та психологічну підтримку. Там є гілки для постраждалих, термінової та відтермінованої підтримки. Є гілки для свідків, для тих, хто просто бажає розібратися для себе з темою та отримати якусь інформацію”, — розповідає Вільному радіо виконавча директорка громадської організації “Інститут гендерних програм” Марина Лазаренко.

Правозахисники провели дослідження і з’ясували: гарячі лінії Міністерства оборони та Нацгвардії зараз неефективні. Вони не анонімні, інформація надходить у підрозділи, і нею не хочуть користуватися. До того ж наразі немає чіткого механізму подання таких скарг. Через це військові соромляться та приховують проблеми домагання.

Вони не готові говорити про це публічно, з тим, наприклад, що тебе згвалтували або що тебе постійно домагаються (командир, товариш по службі). Для того, щоб довести це в юридичній площині, інформаційно — одразу ти натрапляєш на величезний спротив”, — пояснює координаторка ГО “Медійна ініціатива за права людини” Ольга Решетилова на форумі “Армія, побудована на довірі”, передає 5 канал.

Крім особистих проблем, сексуальні домагання також впливають на боєздатність всієї армії. Адже постраждалі звільняються зі служби або змушені постійно думати, як захиститися від домагань.  

“Щодо питання ставлення до жінок, треба визнати, що це більш глобальні речі. Це не тільки про армію, а й про суспільство в цілому, бо армія є частиною цього суспільства і в принципі відображає всі процеси, які в ньому відбуваються”, — додає Марина Лазаренко.

Однією з небагатьох, хто не побоявся повідомити про домагання з боку начальника, стала військова Ольга Деркач. Непристойні залицяння на свою адресу жінка терпіла кілька років.

Я вже на собі поставила жирний хрест. Я думаю — все, благо в мене є вислуга, я можу звільнитися на пенсію. Все, треба якось, спасатися”, — розповідає Ольга на форумі “Армія, побудована на довірі”.

Аби нарешті розірвати це коло, Ольга звернулася по допомогу. Її справу зараз слухають у суді, а колишній начальник вже звільнився, хоча провину не визнає.

Станом на початок 2021 року, за даними Міністерства оборони України, у ЗСУ служить понад 31 тисяча жінок. Це більш ніж одна шоста загального складу. Та жертвами стають не лише вони, тож в чат-боті вислухають та допоможуть незалежно від гендеру.

Та поки говорити про подібне — табу, побороти це не вдасться.

Шлях до викорінення цього починається з визначення, що ж таке сексуальне домагання. Це суб’єктивне поняття, але загалом так варто називати дії сексуального характеру, які принижують або обмежують вашу свободу. Або й не дії, а слова”, — пояснює Марина Лазаренко.

Фізично це можуть бути жести, небажані дотики, обійми, поплескування, змушування до статевого контакту або як крайня ступінь — сексуальний напад. Також домагання може проявлятися словесно, як психологічний тиск, погрози, залякування, недоречні зауваження, жарти, натяки, коментарі щодо зовнішності, віку тощо.

Поки що публічних та анонімних звернень не так багато. Та в керівництві армії проблему визнають і запевняють, що працювати з нею готові. 

Постає питання про військову поліцію. Я сподіваюсь, що буде проголосовано за цей законопроєкт, і тоді зможуть одразу, не втрачаючи час, підключитися і зробити одразу всі експертизи”, — говорить заступниця міністра оборони Ганна Маляр на форумі  “Армія, побудована на довірі”.

Коли саме може запрацювати ще й такий механізм, наразі невідомо. Та вже зараз можна знайти чат-бот та звернутися по допомогу на сайті “Невидимого батальйону”.

Чат-бот створили за підтримки громадської організації “Інститут гендерних програм” з проєктом Veteranius. Дав грошей на його створення  Фонд “Східна Європа”.

Зазначимо, якщо ви зіштовхнулися з насильством, телефонуйте у поліцію за номером 102 або на “гарячу лінію” з запобігання домашнього насильства, торгівлі людьми та гендерної дискримінації  за номером 0-800-500-335.

А якщо у сім’ї є діти, які постраждали від насильства або стали його свідками, звертайтеся до служби у справах дітей за номером 044-484-05-25.

Додамо, в Україні є покарання для домашніх тиранів. Навіть якщо знущаються лише словесно, за це кривдника можуть оштрафувати чи відправити до в’язниці. Зокрема, з січня по жовтень 2021 року тільки в Бахмутському районі до адміністративної відповідальності притягнули майже 900 людей.

Читайте також:


Завантажити ще...