Упродовж червня-серпня 2024 року в Україні кількість нових розслідувань у справах про колабораціонізм зменшилася. Таку тенденцію в ООН почали спостерігати на тлі вказівки генпрокурора України про дотримання норм міжнародного гуманітарного права при дослідженні таких справ.
Про це йдеться у звіті Управління Верховного комісара ООН з прав людини.
Як зазначають у відомстві, З 1 червня по 31 серпня 2024 року кількість нових кримінальних розслідувань в Україні, які пов’язані зі справами про колабораціонізм зменшилася. Звіт відомства ґрунтується на судових документах, офіційних матеріалах та відкритих джерелах інформації.
Управління ООН відмічає, що це сталося на тлі вказівки генпрокурора України про дотримання норм міжнародного гуманітарного права при дослідженні таких справ.
Зокрема, кількість справ, у яких українські суди визнали людей винними у колабораціонізмі, який буцімто міг виникнути через примус окупантів, продовжила залишатися меншою, ніж у 2022-2023 роках.
Читати також: “Україна не зробила мені нічого поганого”: історія бахмутянина, якого у 16 років засудили за колабораціонізм
Так, у звітному періоді правоохоронці відкрили 511 нових справ за колабораційну діяльність — у порівнянні з 652 справами за минулий тримісячний період.
“Таке скорочення відбувається відповідно до внутрішніх інструкцій, з якими ознайомилося УВКПЛ, які поширив генпрокурор 15 травня з метою забезпечення дотримання норм міжнародного гуманітарного права при переслідуванні людей, підозрюваних у колабораціонізмі.
Зокрема шляхом забезпечення того, щоб люди не переслідувалися за діяльність, до якої може примушувати держава-окупант (Росія, — ред.) відповідно до норм МГП”, — йдеться у звіті ООН.
Нагадаємо, уродженець Одеси Михайло Долгов виступав проти євроінтеграції України та підтримав війну на сході у 2014-му. Через страх бути затриманим українськими спецслужбами Долгов переїхав жити до окупованого Донецька. Слідчі довели, що чоловік допомагав бойовикам “ДНР” та передавав їм спальні мішки, термобілизну, автівки тощо. За пособництво державі-агресорці Долгова заочно засудили.