Зображення до посту В Зугресі — маніяк, в “ЛНР” — частково обов’язкова вакцинація, а загалом в “ЛДНР” — все більше російського (Тиждень за лінією розмежування)
Фото: з відкритих джерел

В самоназваних республіках вийшов насичений новинами тиждень. Тут вводять нові карантинні обмеження і проводять помпезні відкриття російських установ без масок, готуються до обов’язкового призову та знову говорять про референдум. Ми зібрали детальнішу інформацію про все це в нашому тижневому підсумку на хвилі Вільного радіо.

 

  • Добровольців стало замало. Підконтрольна Кремлю адміністрація Донецька хоче зробити обов’язковим призов в армію. Що про це відомо?
  • Лізинг по-донецьки: Фермерам з окупованих територій даватимуть сільськогосподарську техніку в кредит. На яких умовах його дочекалися?
  • Культурна експансія триває. В Донецьку відкрили культурно-просвітницький “Русский дом”. Що там обіцяють організовувати?

— На окупованій Луганщині так звана влада зобов’яже людей деяких професій вакцинуватися. 

Це затвердила Надзвичайна санітарно-протиепідемічна комісія  при так званому Уряді самоназваної ЛНР.  

Зокрема, зробити щеплення в першу чергу вимагатимуть  у працівників медичної та освітньої галузі, установ соціального обслуговування та багатофункціональних центрів, а також мешканців закладів соціального обслуговування і людей з хронічними хворобами.  

До пріоритету другого рівня імунізації віднесли  працівників установ транспорту та енергетики, правоохоронців, прикордонників, людей, які працюють вахтовим методом, волонтерів,  працівників організацій сфери надання послуг.

Зазначимо, для щеплення проти коронавірусної інфекції на окупованих територіях є тільки російські вакцини Спутнік та Спутнік лайт, які не визнає Всесвітня організація охорони здоров’я. 

Додам, перераховані категорії людей мають щепитися до 25 січня 2022 року.

Та охочі можуть виїхати і зробити щеплення перевіреними вакцинами на КПВВ Станиця Луганська.  

— Новий “референдум” готові провести на окупованій частині Донецької області. Про це заявляє ватажок бойовиків Денис Пушилін в інтерв’ю каналу Baltnews.

“Наш міністр закордонних справ Наталія Ніконорова, вона звернулася до міжнародної спільноти, з тим, що “Ми готові, зі свого боку, референдум по-новому провести”. Хто захотів би, спостерігачі, журналісти – максимальна кількість. Ми до цього готові, бо знаємо, який вибір зроблять наші люди. Тому що ми є частиною цих людей, ми живемо тут, ми чуємо. Ми по суті є рупором наших громадян”, — каже очільник підконтрольної Кремлю адміністрації. 

Він запевняє: так звана “ДНР” з такою пропозицією звернулась до Радбезу ООН, але не отримала відповіді. При цьому, Денис Пушилін не уточнив, за яким питанням так звана ДНР могла б провести цей «референдум». А лише додав: «Тільки з Росією ми бачимо наше майбутнє».

Додамо, Україна, як і міжнародне співтовариство не визнали результати опитування, які провели підконтрольні Кремлю адміністрації на Донеччині та Луганщині у 2014 році.

Зазначу, це вже не перша така заява від бойовиків. Подібні лунали ще на початку грудня 2020 року. Україна тоді побачила в цьому кроці можливість визнання з боку Москви так званих ДНР та ЛНР, як “незалежних псевдореспублік”.

Жителям окупованого Донбасу буде простіше отримати українські документи. Необхідний законопроєкт Верховна Рада підтримала у другому читанні.

Зокрема, Державна міграційна служба України оформлюватиме документи для жителів окупованих територій за місцем звернення людини. Стосується це не тільки мешканців окупованого Донбасу, а й тих, хто мешкає в Криму чи Севастополі.

Окрім цього, більше не потрібна довідка про місце перебування людини, яка проживає на тимчасово окупованій території чи переселилася з неї.

Ще зміни в документи, які підтверджують українське громадянство, чи спецстатус, будуть вносити на підставі: документів, які підтверджують реєстрацію місця проживання та відомостей, внесених до документів, які підлягають обміну.

Також, за цим законом, для внесення даних про людей з реєстрацією на тимчасово окупованій території можна використовувати інформацію з Державного реєстру виборців, Єдиної бази даних про переселенців та  Єдиного державного демографічного реєстру.

Обов’язковий військовий призов обіцяють впровадити у так званій ДНР. Про це повідомив ватажок бойовиків Денис Пушилін в інтерв’ю виданню “Спутнік”.

Наразі, на окупованій території Донецької області обов’язкового призову до лав бойовиків немає, він “добровільний”. Але скоро це зміниться. 

“У нас незабаром без проходження армійської служби, без військового квитка не можна буде влаштуватися у правоохоронну систему. І це правильно насправді, тому що та школа життя, яка дається в армійські роки, — вона потрібна для кожної молодої людини, це моє глибоке переконання. І тому ми будемо йти за наростаючою і в найближчому майбутньому ми прийдемо до обов’язкового заклику”, — каже Пушилін.

Він пообіцяв “нарощувати темпи призову” і це торкнеться всіх юнаків в окупації.

Додамо, весною 2021 року так звана «ДНР» вперше оголосила заклик чоловіків 18-27 років в незаконні збройні формування. Тоді вдалося відібрали 200 людей. А 30 жовтня вдалося долучити до лав бойовиків ще 300 людей. 

У Харцизьку готуються до суду ймовірного серійного вбивці. Місцеві псевдополіцейські затримали чоловіка і звинувачують його у вбивствах та розчленуванні жертв.  

В Зургесі — маніяк, в “ЛНР” — частково обов’язкова вакцинація, а загалом в “ЛДНР” — все більше російського (Тиждень за лінією розмежування)

7 вбитих з відрубаними головами та кілька вцілілих, яких тільки налякали. Цього тижня працівники так званого “МВД ДНР” розповіли про затримання у містечку Зугрес маньяка. Щоправда, це перша згадка про такого небезпечного злочинця та його жертв в мережі. Хоча цей регіон фігурує в повідомленнях поліції регулярно.  Тут ловлять і гвалтівників, і вбивць, і наркоманів. Цього разу на підозрюваного вказують свідки, на яких він начеб-то напав, а тоді відпустив.  

“Даже не ожидала никакой угрозы, потому что он просто стоял на обочине дороги. Подошел, вот так вот за шею схватил и преклоняя к земле, начал кричать: “Все, ты теперь моя, ты идешь со мной!” Естественно что я испугалась, как-то встрепенулась, и на первых секундах у него выпал нож. Душил он меня хватал за шею. Я всячески вырывалась царапалась, в лицо рукой лезла”, — каже одна з вцілілих.

В Зургесі — маніяк, в “ЛНР” — частково обов’язкова вакцинація, а загалом в “ЛДНР” — все більше російського (Тиждень за лінією розмежування)

Окрім жінки свідчить проти затриманого і місцевий пенсіонер, на якого напали

“Слышу сзади по голове удар, оборачиваюсь стоит парень метра 2,5 от меня, и бросает на меня заточки и ножи столовые и говорит: “Я тебя должен убить”. Я говорю: “А ЗА ШО?” “От мне надо убить тебя и все”, — згадує чоловік.

В Зургесі — маніяк, в “ЛНР” — частково обов’язкова вакцинація, а загалом в “ЛДНР” — все більше російського (Тиждень за лінією розмежування)

Пенсіонера нападник погодився відпустити за 300 рублів. 

З показань цих жертв склали фоторобот підозрюваного.

В Зургесі — маніяк, в “ЛНР” — частково обов’язкова вакцинація, а загалом в “ЛДНР” — все більше російського (Тиждень за лінією розмежування)

За ним же нападника й схопили. І в справі з’явилося звинувачення ще в кількох жорстоких вбивствах.

В Зургесі — маніяк, в “ЛНР” — частково обов’язкова вакцинація, а загалом в “ЛДНР” — все більше російського (Тиждень за лінією розмежування)

Блогер Necro Mancer з окупованих територій стверджує, підозрюваний служив в незаконних формуваннях з 2014 року. Звати його начебто Олександр Воловчук і чоловікові 46 років. 

За даними так званого “МВД ДНР” першими жертвами маньяка стали жінки, на яких він чатував біля під’їздів та у інших тихих місцях. Обвинувачений розповідати про можливі мотиви злочинів на камеру відмовився.

В Зургесі — маніяк, в “ЛНР” — частково обов’язкова вакцинація, а загалом в “ЛДНР” — все більше російського (Тиждень за лінією розмежування)

Та ще матиме час висловитися на суді. Адже так звані судді в окупації обиратимуть його покарання з поміж найжорсткіших варіантів

“За совершение серии особо тяжких преступлений злоумьішленику грозит максимальное наказание в виде пожизненного лишения свободьі или смертной казни”, — розповідає речниця самопроголошеного Харцизького “МВД ДНР” Ліна Крохмальова.

Про смертну кару у псевдореспубліці відомо з минулого року. Її окупанти застосовують. Принаймні про 2 таких вироки стало відомо з доповіді Управління верховного комісара ООН з прав людини в серпні 2020 року. 

В Донецьку та сусідніх містах оновили частину громадського транспорту. 

Щоправда, їх не купили з заводу, а забрали використані з Москви. Привезли загалом 79 російських автобусів. Перші машини вже запустили, аби розвантажити найбільш проблемні маршрути Донецька — в Петровському та Кіровському районах. 

“Автобуси їздили, перевозили москвичів. До самого дня, коли ми забирали їх звідти та переганяли сюди. Автобус прибирали з лінії, з нього знімали позначки маршрутів, на яких той працював. І на наступний день вже водії сідали до руля та виїжджали до Донецька”, — зазначає очільник місцевого транспортного підприємства Юрій Атаманов.

На місцевих телеканалах кажуть, транспорт придбали на гроші благодійного фонду російського співака та прихильника окупації Донеччини Миколи Расторгуєва. В Донецьку залишаться 25 автобусів, Горлівка отримає 18. По 3 автобуси відправлять до Ясинуватої та у Новоазовський район. Решту розподілять поміж іншими населеними пунктами поблизу. А в грудні приїдуть ще 11 машин, вони роз’їдуться в місцеві АТП пізніше. 

Проте пасажири задоволені, бо раніше їм доводилося їздити на застарілих “ПАЗіках”, та чекати на зупинках по пів години. Адже власного виробництва громадського транспорту на непідконтрольних територіях, попри обіцянки самопроголошеної адміністрації, все ще немає.

“Русский дом” відкрили в Донецьку. Розташували його в колишньому будинку американської церкви мормонів. На відкриття приїхали ватажки бойовиків та російські куратори.  

Як переписати історію, події Другої Світової Війни та сучасності. Це обговорювали на форумі “щодо недопущення фальсифікації історії” в Донецьку.  Його ж використали як майданчик, щоб нагадати про “єдність Донбасу з Росією” та оголосити про відкриття в місті “Русского дома”.

“Російський Донбас дає рішучу відсіч спробам зруйнувати єдність росіян. У 2014 році ми розпочали свою боротьбу за право бути тими, хто ми є. За право пам’ятати свою історію та своїх героїв. За право бути росіянами! З кожним роком зміцнюються наші зв’язки з Росією. Сьогодні черговий етап у цьому процесі ознаменується відкриттям “Русского дома” у Донецьку”, — звернувся до учасників заходу очільник підконтрольної Кремлю адміністрації Денис Пушилін.

В Зургесі — маніяк, в “ЛНР” — частково обов’язкова вакцинація, а загалом в “ЛДНР” — все більше російського (Тиждень за лінією розмежування)

Говорять окупанти прямо: в центрі планують проводити різноманітні заходи спрямовані на  єдність з Росією та переписувати історію. А ще там буде бібліотека, де зібрали “відібрані” книжки. 

В Зургесі — маніяк, в “ЛНР” — частково обов’язкова вакцинація, а загалом в “ЛДНР” — все більше російського (Тиждень за лінією розмежування)

“Основне завдання відкриття “Русского дома” в “ДНР” – це символізм, тобто “російськості”, визнання всередині нашої республіки. Ми відкрили та анонсували гуманітарні програми, можна сказати, що ми вже у жовтні розпочали цю роботу. Тому всі ці напрями та завдання ми за допомогою “Русского дома” виконуватимемо”, — розповідає про мету відкриття цього дому самоназваний заступник голови уряду так званої “ДНР” Володимир Антонов. 

В Зургесі — маніяк, в “ЛНР” — частково обов’язкова вакцинація, а загалом в “ЛДНР” — все більше російського (Тиждень за лінією розмежування)

Підконтрольна Кремлю адміністрація каже, головна мета діяльності цього  “дому” наче як спрямована на допомогу громадянам. Тобто, мешканцям окупованої території можна буде звертатися сюди зі своїми проблемами. Але в першу чергу орієнтуються на роботу з молоддю.  

“Студенти та молоді спеціалісти отримають можливість нарівні з однолітками з країн СНД взяти участь у спеціальних програмах. Проєкт спрямовано на розвиток компетенції, професійних навичок, творчого потенціалу. Буде проводитись планомірна робота з абітурієнтами та студентами. Інформування їх про можливість здобуття вищої освіти в Російських вишах, як столичних, так і регіональних”, — каже генеральний директор російської гуманітарної місії Сергій Шевчук. 

В Зургесі — маніяк, в “ЛНР” — частково обов’язкова вакцинація, а загалом в “ЛДНР” — все більше російського (Тиждень за лінією розмежування)

Крім того, тут викладачі російської мови, медики, юристи, інженери та інші, зможуть пройти курси підвищення кваліфікації на російський лад. Проводити їх будуть російські спеціалісти.

“У “Русского дома” великі завдання для того, щоб ті побажання, ті рішення, які приймаються в країнах “Русского дома” були реалізовані на високому рівні. Наше завдання, сьогодні з вами, не забувати своєї історії і природно пам’ятати подвиги своїх предків”, — каже перший заступник голови комітету держдуми РФ у справах СНД Віктор Водолацький.

В Зургесі — маніяк, в “ЛНР” — частково обов’язкова вакцинація, а загалом в “ЛДНР” — все більше російського (Тиждень за лінією розмежування)

Запустити подібний проєкт планують і в Луганську на початку наступного року.

Щоб ставати все ближчими до Росії. Таку видимість створюють послідовно. Наприклад, цього року підконтрольні Кремлю адміністрації створили ідеологічну доктрину “Руський Донбас”,  відкривали погруддя своїм ватажкам та вбивцям українських військових. А в травні дві тисячі двадцять першого року «Єдина Росія» та так звана “Спілка добровольців Донбасу” підписали угоду про співпрацю. Нею вони хочуть активізувати участь бойовиків у внутрішньополітичному житті Росії. Вони активно прибирають з окупованої території українську мову та все, що з нею пов’язано. А замість цього насаджують всім “русскій мир”.

Мешканцям непідконтрольної Донеччини пропонують орендувати сільськогосподарську техніку, аби налагодити фермерське господарство. Це пропозиція фермерам від так званого “міністерства фінансів ДНР”.  

Аби зібрати врожай, фермеру з непідконтрольної Донеччини Миколаю потрібна допомога. Його старенький комбайн ледь впорався з господарством під час сезону збору врожаю минулого року. 

“Як починається збір врожаю, так техніка застаріла. Ось 400 гектарів нам потрібно зібрати. В мене заслабкий комбайн, він лише зі 100-150 гектарами впорається. Решту —  доведеться наймати, запрошувати, щоб приїхали, допомогли.”

В Зургесі — маніяк, в “ЛНР” — частково обов’язкова вакцинація, а загалом в “ЛДНР” — все більше російського (Тиждень за лінією розмежування)

Питання застарілої та неефективної сільськогосподарської техніки постало перед самоназваним керівництвом окупованих територій ще кілька років тому, адже фермери не можуть брати кредити на техніку, як на підконтрольній частині України. У 2020 році ватажок так званої ДНР Денис Пушилін зазначав, рішення має бути:

“Повинна бути всебічна підтримка. Це, звісно, стосується й можливості оновити парк, бо з цим завжди були проблеми. За роки блокад, обмежень та іншого ситуація стала ще гіршою. Тож, звісно, ми не могли просито сидіти та чекати. Ми в уряді прийняли закон про лізинг у квітні, і вже з першого червня він буде працювати”

В Зургесі — маніяк, в “ЛНР” — частково обов’язкова вакцинація, а загалом в “ЛДНР” — все більше російського (Тиждень за лінією розмежування)

Лізинг — це один з видів надання фінансових послуг на придбання або довгострокову оренду майна підприємствами або окремими людьми. Невеликим фірмам лізинг допомагає зменшити витрати на засоби виробництва, а також знизити податки. 

Очільниця фінансового комітету так званого міністерства фінансів самоназваної ДНР Марина Жейнова ще рік тому так розповідала про процедуру:

“У нас учасниками відносин лізингових можуть бути не тільки юридичні особи, це можуть бути і юридичні і фізичні особи-підприємці — якщо ми говоримо про невеликі селянські господарства. Тобто, йдеться не тільки про трактор. Наприклад, це може бути інвентар, який звичайний фермер отримає по лізинговій програмі. ”

В Зургесі — маніяк, в “ЛНР” — частково обов’язкова вакцинація, а загалом в “ЛДНР” — все більше російського (Тиждень за лінією розмежування)

Втім, на той час фінансова установа, підконтрольна бойовикам, тобто так званий “Центральний банк ДНР”,  під виглядом лізингу надавала звичайний кредит під непідйомні 25 відсотків річних. Так звана голова установи Наталя Руденко розповідала, місцеві аграрії не квапилися залізати у борги.

“Кредитування почнеться тоді, коли з’являться бажаючі його отримати у банку. Станом на зараз жоден сільськогосподарський виробник заяву на надання кредиту не надав.”

І от через рік скористатися справжнім лізингом все ж дозволили. На сайті так званого міністерства фінансів самоназваної ДНР йдеться про можливість отримати майно за 20 відсотків вартості, решту ж можна сплатити у форматі розстрочки до п’яти років. 

“Строк поставок — від 1 до 3 місяців. Це залежатиме від наявності на складі відповідної продукції за запитом” — уточнює представник підприємства на яке покладають зараз надії Ігор Лямзін.

Техніку, що надаватимуть фермерам в оренду, поставлятиме товариство “Транспоставки”, адже власного машинобудівництва на окупованих територіях немає. Щоправда, якої якості будуть машини, наразі перевірити немає можливості. Як і те, чому донеччанин Лямзін з власною фірмою того ж профілю та поганими відгуками від екс-працівників, тепер представляє головну начебто російську фірму постачальника в псевдореспубліці. 

Річки Лугань та Вільхова майже розчистили від сміття. Про це повідомляють телеканали з окупованої території.

Тільки на одній ділянці де утворився затор, рятувальники вже прибрали 12 впалих дерев. А всього таких заторів з початку цього року утворилось вже 35. 

“З них 31 затор на річці Лугані та 4 затори на річці Вільхова. Ми зараз закінчуємо, перед нами ви бачите 34 затор і залишиться ще 35-й”, — розповідає так званий начальник аварійно-рятувальної служби Луганська Олександр Летун.

За яких причин утворюються ці затори із  впалих дерев на Луганщині, та чи будуть рятувальники якось попереджати ці затори у майбутньому, ЗМІ бойовиків — не повідомляють.


Цей матеріал опубліковано за підтримки Європейського фонду за демократію (EED). Його зміст не обов’язково відображає офіційну позицію EED. Інформація чи погляди, висловлені у цьому матеріалі, є виключною відповідальністю його авторів.


Спонсор
Завантажити ще...