Вже за кілька місяців українські сили оборони обіцяють розпочати масштабний контрнаступ. Для цього тренують новобранців та накопичують сучасну зброю. Водночас Росія все ще не відкидає планів щодо окупації України й продовжує наступати на Донеччині. Аналізуємо, які перешкоди можуть завадити швидкому поверненню територій та як вплине хід контрнаступу на підтримку України її західними партнерами.
“[Наступ] — це питання місяця-півтора, двох, двох з половиною місяців. Ми накопичуємо наші ресурси”, — стверджує радник глави Офісу президента Михайло Подоляк.
Голова української розвідки Кирило Буданов в інтерв’ю американському телеканалу ABC News теж казав, що контрнаступ планують навесні, а бойові дії на лінії фронту в березні будуть “найспекотнішими”.
Міністр оборони України Олексій Резніков вважає, що Україна зможе розпочати контрнаступ на фронті після того, як військові опанують нову західну техніку.
Такі анонси від української влади стали звучати з зими.
Докладний аналіз підготовки до цього з описом можливих перепон оприлюднили в The Wall Street Journal.
Для весняного наступу передусім готують нових бійців. Десятки тисяч українських військових тренуються, в тому числі, й за кордоном.
Крім того, в Україну надходить великий потік важкої західної зброї: танки Leopard 2, бойові машини Bradley і Stryker, самохідні гаубиці Paladin і Archer. Сили оборони вперше використовують такі танки і бойові машини піхоти на полі бою.
Успіхи наступальної операції можуть вплинути на подальшу допомогу країн-союзників, вважає британський парламентар Роберт Сілі.
“Це літо неймовірно важливе для українських військових, Якщо вони не зможуть досягти прогресу до його кінця, на Заході посиляться голоси, які закликатимуть до врегулювання шляхом переговорів або стверджуватимуть, що ми взагалі не маємо підтримувати Україну”, — сказав Сілі, який очолює парламентську групу з питань України.
Українська влада теж розуміє: успіх чи провал під час контраступу визначатиме позицію на будь-яких переговорах, які зрештою все ж може нав’язати Захід.
“Щоб бути сильною в будь-яких переговорах, Україна має бути сильною на полі бою. Це шлях до справедливого миру. Деокупуймо максимум того, що ми можемо”, — заявив президент України Володимир Зеленський.
І Україна, і Росія готуються до наступу, втративши за минулий рік значну частину професійних військових. Тож обидві армії все більше сподіваються на недосвідчених солдатів.
“Минулого року, коли ми отримували підкріплення, їм не потрібно було говорити, що робити. Вони знали, як сидіти на бронетранспортері, як доглядати за зброєю і як поводитися з ручною гранатою. Зараз у нас не вистачає людей з досвідом. Хтось із новобранців має мотивацію, хтось ні, але їх усіх треба вчити”, — розповідав капітан української армії, який воює на Бахмутському напрямку, в коментарі американським журналістам.
Перші вісім місяців повномасштабної війни Росія мала перевагу у кількості солдатів на полі бою. Втім значна кількість бійців ПВК “Вагнер” вже вбиті у боях за Бахмут. Також біля Вугледара в окупантів згоріли понад сотня танків та інших бойових машин.
За рік великої війни у загарбників з’явився також брак боєприпасів. За оцінками аналітиків, Росія на день випускає близько 10 тисяч снарядів. До прикладу, минулого літа їх було до 30 тисяч на день. Скаржаться на дефіцит снарядів деякі росіяни й публічно.
Водночас, на думку деяких іноземних аналітиків, тривала оборона Бахмута може завадити швидкому поверненню українських міст і сіл, що знаходяться на узбережжі Азовського і Чорного морів.
Проте українське командування має іншу думку.
“Кожен день оборони міста дозволяє нам виграти час для підготовки резервів і підготовки до майбутніх наступальних операцій”, — каже командувач Сухопутних військ Олександр Сирський.
Він додає, що падіння Бахмута дозволило б Росії “розпочати широкомасштабний наступ із застосуванням механізованої армії та штурмових підрозділів”.
Нагадаємо, днями у Бахмуті через обстріли згорів відомий на Донеччині розважальний центр з кінотеатром. Це було популярне місце відпочинку не лише для містян — сюди приїздили й з інших міст та сіл. Розповідаємо про масштаби втрат та план подальших дій власника центру “Победа” з Бахмута.
Читайте також: