image

Важкий захист. Яка західна важка зброя вже в Україні, і допомагає в обороні та наступі


Важкий захист
Яка західна важка зброя вже в Україні, і допомагає в обороні та наступі
Західні партнери з початку повномасштабного вторгнення активно передають Україні важку зброю західних зразків. Але що саме і наскільки потужне є у ЗСУ. Ми зібрали інформацію про ту зброю, про передачу якої повідомляли посадовці різних рівнів.
Натисніть на назву зброї, про яку хочете дізнатись більше
HIMARS
найточніша система залпового вогню на озброєнні ЗСУ, мобільна,вміщує 6 ракет, а перезаряджається менш як за 5 хвилини
Системі підходять не керовані та керовані високоточні 227-мм ракети з дальність від 30 до 300 км. Втім, поки що в Україну постачають тільки ракети дальністю до 80 км.
Установка розвиває швидкість до 85 км/год. Тож може розміститись, вистрілити та знову переміститися за лічені хвилини. Забезпечують це 3 бійців: оператор, водій та командир розрахунку. Ракети HIMARS мають GPS-наведення і відхиляються максимум на 5 м від цілі. При цьому навіднику достатньо ввести координати, а ракета летить зі швидкістю 1 км в секунду та корегує напрямок польоту кожну мілісекунду.
M270 MLRS
установка на гусеничній базі, має 2 модулі, може везти одразу 2 типи ракет по 6 штук або 12 однакових. З основ цієї системи пізніше зробили HIMARS
Система використовує високоточні 227-мм ракети, які можуть відхилитись від цілі максимум на 5 метрів. Дальність дії M270, які надають Україні обмежена до 80 км.M270 MLRS менш мобільні, втім їхати здатні зі швидкістю до 64 км/год.

Екіпаж установки 3 бійців: командир установки, навідник та механік-водій. Ця зброя в Донецькі області здатна дістати бази з боєкомплектами по більшості окупованої території.
Mars II
модифікована версія M270 (тут є система управління вогнем (EFCS), яка дозволяє стріляти ракетами, що забезпечують відповідність Конвенції про касетні боєприпаси)
Ця установка не може використовувати боєприпаси M26 та M30. Замість них є ракети GMLRS з дальністю 90 км. В основному німецька Mars II має ті самі характеристики що й американська M270. Але додали також нову автоматичну систему пожежогасіння, яка використовує стислий азот, і привод, який більш "живучий" та простіший в обслуговуванні.

Вперше про передачу установок Mars II Україні від Німеччини оголосили 15 червня.
M777
155-міліметрова гаубиця без свого ходу, її буксирують.

Розгортається за 3 хвилини, згорнути можна за 2
Вогонь здатна вести зі стандартною швидкістю 2 постріли/хв. Та розігнавшись ненадовго здатна робити 5 пострілів/хв. M777 має сучасну систему управління вогнем, яка визначає місцезнаходження гаубиці та сама розраховує параметри для швидкого наведення на ціль. Для наведення система використовує дані GPS та безпілотників. Гаубиця може стріляти боєприпасами калібру 155 мм трьох видів: з дальністю дії до 24,7 км, понад 30 км та з дальністю до 40 км, які мають GPS-наведення. Екіпаж для обслуговування гаубиці — 7-8 військових.

Офіційно про постачання M777 оголосили 25 квітня.
Harpoon
американська протикорабельна ракета, має активну систему самонаведення з радіолокацією і наднизьку траєкторію польоту
Ракети Harpoon атакують цілі горизонтально, рухаючись паралельно воді на висоті 2-4 м. У розрахований момент, ракета активує голівку з самонаведенням і починає шукати цілі у районі 45 градусів від напрямку польоту. Для ураження ракета робить маневр "гірка": підіймається на висоту до 1800 м та пікірує на ціль.
Це дозволяє ракеті ухилятися від зенітних засобів оборони. Точними ракети стали завдяки інерційній системі наведення за допомогою GPS. При максимальній модифікації, з берега Одеси можна дістати до Севастополя. Перше офіційне повідомлення про використання Harpoon ЗСУ є від 17 червня. Тоді вдалося уразити буксир російського чорноморського флоту "Васілій Бех", який тоді віз боєприпаси на острів Зміїний.

1 липня в Пентагоні заявили, що завдяки тиску ракетами Harpoon росіяни покинули острів Зміїний.
AHS Krab
польська 155 мм самохідна гаубиця,
головна башта якої гатить снарядами зі ствола 52 калібру та має 12-міліметровий зенітний кулемет для самозахисту.

САУ має димові гранати для маскування свого розташування. Боєкомплект САУ може перевозити 40 снарядів
Польська гаубиця мобільна: переводиться з похідного положення у бойове за 30 секунд. Стільки ж часу потрібно для зміни позиції після пострілу. Є також спеціальний приціл для ведення вогню прямим наведенням, як у танку. Система перезаряджання автоматична. Якщо вести вогонь чергами, то Krab здатен випускати 3 снаряди за 10 секунд. Навігаційна й топографічна система управління вогнем сама визначає локацію Krab у просторі та розраховує дистанцію, метеоумови та самостійно корегує вогонь. Комп'ютер керує баштою, прицілами та балістичними розрахунками.
Екіпаж — 5 військових. Гатити Krab може від 4,7 км до максимум 40. Броня Krab має стандарти НАТО й може захистити екіпаж від куль стрілецької зброї та артилерійських осколків.

Вперше 18 гаубиць Польща передала Україні 29 травня. Зброя так добре проявила себе у боях, що ЗСУ замовили у поляків їх ще.
Panzerhaubitze 2000
німецька самохідна артилерійська установка калібру 155 мм, побудована установка на базі шасі та агрегатів танка Leopard-2
САУ має ствол 52 калібру та систему навігації. Звичайний снаряд, випущений із німецької САУ може гатити на відстань від 30 до 36 км. При використанні спеціальних боєприпасів Excalibur (з покращеною балістикою) показник зростає до 40-47 км.

Боєкомплект PzH 2000 складається з 60 снарядів та 228 модульних метальних зарядів.
Заряджати весь магазин треба вручну. Гаубиця може протягом 10 секунд зробити три постріли. Звичайний режим роботи — 10-12 пострілів/хв. Досягти цього вдається завдяки автоматичній системі подачі снаряда та майстерності від заряджаючого, який надає снаряди.

Система вміє автоматично наводитись, заряджатись, подавати снаряди та дистанційно встановлювали підривники. Скорострільність та дальність дозволяє САУ використовувати артилерійський прийом "Multiple round simultaneous impact" (це коли одна гармата робить серію пострілів, кожен з яких робиться під різними траєкторіями та з різною швидкістю, і може уразити ціль одночасно п'ятьма снарядами). 21 червня Нідерланди та Німеччина передали перші установки. Разом з машинами прибули й повністю готові екіпажі ЗСУ.

Втім, не все так добре, 29 липня Міноборони України звернулись до німців, оскільки у 7 артустановок виявили проблеми. Після інтенсивних пострілів, комп'ютерна система почала видавати помилки. Втім Бундестаг швидко відправив запасні частини.
Archer
новітня шведська шестиколісна 155-мм самохідна артилерійська установка
САУ вважається однією з найтехнологічніших у світі. На підготовку до пострілу екіпажу потрібно лише 30 секунд, стільки ж часу потрібно, щоб покинути позиції після пострілу. Archer може гатити по 8-9 пострілів/хв.
Максимальна дальність: 30 км звичайним снарядом, 40 км з ракетним двигуном та 60 км керованою ракетою Excalibur. Для точного влучання у цілі, установка використовує супутниковий вказівник цілі.

Екіпаж — 4 бійці. Кабіна має легке бронювання, яке забезпечує захист від зброї масового ураження, обстрілу стрілецькою зброєю та уламків боєприпасів. З кабіни можна не виходити 24 години.
Archer, як і Panzerhaubitze 2000, може використовувати артилерійський прийом "Multiple round simultaneous impact".

Установка додаткове озброєна дистанційно керованою системою LEMUR з 12,7-мм кулеметом та системою димових гранат. Шасі може витримати підрив до 6 кг вибухівки. Установка здатна рухатися при всіх пробитих колесах.

Про те, що Україна вже отримала такі САУ, стало відомо 11 липня.
FH70
причіпна саморухома гаубиця натівського калібру 155 мм, яка здатна вести вогонь чергами по 3 постріли впродовж 15-20 секунд
Навчений екіпаж може робити до 6 пострілів/хв. Працює система з будь-якого кута підйому ствола. Дуло у FH70 39 калібру, яке випускає снаряди зі швидкістю до 827 м/с. Приціл тут звичайний з електронним екраном, який бере дані з азимута та кута місця розташування. У крайніх випадках гаубицю можна використовувати для пострілів прямим наведенням, як наче гармату, втім для такої роботи постійно вона не призначена.
Особливість гаубиці у тому, що вона може на невеликі відстані рухатися самостійно. Але без тягача, на швидкості до 16 км/год, запасу ходу вистачить максимум на 20 км. Це дозволяє збільшити маневреність гаубиці на полі бою в умовах контрбатарейної боротьби. ЗСУ вже публікували відео з самостійним переміщенням гаубиці.

Екіпаж тут 8 військових, але в екстремальних умовах вистачає й 4. Причіпна гаубиця здатна гатити на відстань до 24 км звичайними снарядами та до 30 км активно-реактивними снарядами.

Про поставки гаубиць Україні італійським виданням стало відомо 13 травня.
CAESAR
французька 155-мм колісна артилерійська установка з броньованою кабіною та системою кондиціювання
Машина здатна розвивати швидкість до 80 км/год по асфальту або 50 км/год по пересічній місцевості.
Артилерійська система — високомобільна: готується до роботи за одну хвилину, а на згортання, щоб покинути позицію, необхідно 40 секунд.
Caesar має ствол 52 калібру і може знищувати російську техніку на відстані до 42 км.
Висока мобільність дозволяє працювати поза досяжністю вогню у відповідь росіян. Є автоматична система подачі снарядів. Екіпаж CAESAR 4-5 військових.

Використовує САУ високоточні снаряди, якими може гатити зі швидкістю від 4 до 5 пострілів за хвилину. Система управління вогнем дозволяє автоматично заздалегідь вводити координати цілі, далі прив'язати машину до місцевості та розрахувати параметри для автоматичного наведення на ціль. Процес від зайняття позиції до виконання завдання займає 3-5 хвилини.

Є можливість гатити прямим наведенням, але на відстань до 2 км.

Перші повідомлення про використання цієї зброї ЗСУ з'явились в кінці травня. 5 червня стало відомо, що батарея із шести САУ CAESEAR у лавах ЗСУ вже знищила 80 гармат росіян.
M109
найпопулярніша 155-мм САУ у країнах НАТО, вважається основною в армії США, має броньовану гусеничну шасі
САУ мають стволи довжиною 39 калібру, втім італійці замінили базову гармату на власну розробку — FH-70. Гатити гаубиця здатна на відстань до 24 км стандартними боєприпасами та до 30 км активно-реактивними. Установка може відстрілювати по 6 снарядів/хв. До того ж додаткове озброєння є на вежі самохідної гаубиці — 12,7-мм кулемет.
Зброя здатна розвивати швидкість до 65 км/год та проїхати самостійно до 400 км.Тут є система захисту від зброї масового ураження, обшивка із кевлару, покращені механізми наведення гармати, напівавтоматичний завантажувач снарядів, а башта крутиться на 360°.

Екіпаж — 6 військових. Після зупинки потрібно менше 60 секунд, щоб підготуватися для вогню.

Україні передають модифіковані версії M109 Нідерланди, Італія та Бельгія. Наприклад, Норвегія передала Україні щонайменше 22 таких САУ. Це модифіковані моделі на які встановили нові стволи, що дозволило збільшити дальність стрільби до 30 км.
M113
гусеничний бронетранспортер, який вважається основним в армії США, розганяється до 64 км/год.

Броня має плити з алюмінієвих сплавів товщиною від 12 до 44 см, яка захищає від бронебійних куль до 12,7 мм з дистанції до 200 м
Днища захищені сталевими листами, втім на БТР є кріплення для додаткових екранів зі сталі. Зброя бронетранспортера — один турельний кулемет 12,7 мм.

Екіпаж 3 бійці: механік-водій, командир та стрілець-радист. Десантний відсік розрахований на 11 бійців.

Про те що М113 готують для передачі України стало відомо 14 квітня. Тоді передали 200 бронетранспортерів. Після цього для ЗСУ неодноразово передавали цей військовий транспорт різні країни.
ShKH vz. 77 DANA
восьмиколісна самохідна артилерійська установка зі 152-мм гарматою
САУ має броньовану башту, систему автоматичного заряджання, сучасну цифрову систему управління вогнем та дальністю стрільби до 20 км звичайним снарядом і до 25 км — активно-реактивним
Гатити DANA здатна зі швидкістю 4-5 пострілів/хв.

Система автоматичного налаштування положення гармати ASAP з системою управління боєприпасами дає можливість розгортати САУ у бойове положення за 90 секунд, а згортати — за 60. Dana обладнана системою навігації та орієнтування, яка забезпечує точне позиціювання і наведення гармати в будь-яких умовах, в тому числі й в умовах РЕБ. Тобто Dana, здатна вести вогонь навіть коли противник "заглушив" супутникову навігацію.

Екіпаж з 5 бійців знаходиться не у бойовій рубці, як у радянських артсистемах, а в кабіні спереду. Тобто військові працюють не у найбільш загазованій та тісній частині установки.

САУ вже працюють в Україні проти окупантів.
Bayraktar
турецький ударний середньовисотний безпілотний літальний апарат з великою тривалістю польоту
Корпус БПЛА виготовлений з вуглецевого волокна. Апарат може піднятися на висоту до 8200 метрів, а радіус його дії при цьому — до 150 км. Він може працювати на одному заряді до 27 годин, а максимальна швидкість БПЛА — 222 км/год.
Безпілотник виконує польоти дистанційно керовано або автономно. Може нести різноманітні керовані протитанкові ракети та авіаційні бомби. Bayraktar побив світовий рекорд серед середньовисотних безпілотників за тривалістю польоту. У 2014 році на висоті 8 км він знаходився у небі 24 години 34 хвилин.

За даними видання Oryx, які документують знищення техніки окупантів, станом на 29 липня 2022 року за допомогою Bayraktar вдалося знищити щонайменше 84 одиниці російської техніки.
Gepard
німецька зенітна самохідна артилерійська установка з 70-х, яка призначена для захисту наземних військ від літаків і гелікоптерів на низьких висотах.

Цілі зі швидкістю до 350-400 м/с здатна знищити на дальності від 100 м до 4 км
Екіпаж — 3 військових. Башта оснащена двома гарматами 35-мм Oerlikon KDA, яка має скорострільність 550 вистрілів/хв, кожен снаряд летить зі швидкістю 1175 м/с. Рухливість до 65 км/год дозволяє швидко реагувати на загрози у повітрі.

Gepard має радари пошуку цілей на відстані до 15 км, систему управління вогнем, бортову навігаційну систему, приціли та систему захисту від радіаційної, хімічної і біологічної небезпеки. Деякі машини мають лазерні далекоміри.

Міністр оборони Олексій Резніков 25 липня повідомив, що перші 3 німецькі зенітні танки Gepard вже в Україні.
Stormer
британський самохідний зенітний ракетний комплекс на гусеничному шасі
Екіпаж — 3 людини. 14-тонна машина розганяється до 80 км/год. У комплексу алюмінієвий корпус з протикульовим та протиосколковим захистом. Особливість ЗРК в тому, що він не має радіолокаційної станції, тож його важко виявити системами спостереження. На даху Stormer є пускова установка для 8 ракет Starstreak, ще 12 є у запасі.
Приціл має тепловізор та систему повітряної допомоги, яка визначає пріоритетність цілей. Stormer може виявляти літаки на висоті до 7 км та відстані до 18 км, а вертольоти до 8 км. Наведення на ціль за допомогою лазерного променя напівавтоматичне. Захоплення цілі та запуск ракети проходить за 5 секунд. Летять ракети зі швидкістю 1 км/сек.

25 липня Оперативне командування "Південь" опублікували відео на якому розповіли, що перші установки вже в Україні.
Twardy
польський танк з базою радянського Т-72М1, який має захист з використанням активної броні власної розробки ERAWA з 394 блоків
Вони покривають передню частину корпусу та башту. Тести показували, що блоки ERAWA підвищують безпеку танка на 30-70% в залежності від типу випущеного снаряда.

Танк має спеціальне покриття, яке знижує його видимість в інфрачервоних та радіолокаційних діапазонах. Бронювання самого танку багатошарове, комбіноване та протиснарядне. Дно посилене додатковою бронею.
Екіпаж — 3 бійці. Зброя: основна гармата танку 125 мм та кулемет PKT 7,62 мм. Twardy оснащений системою пуску димових гранат "Хмара" та системою пуску антилазерних гранат "Теллур".

Про те, що Польща передала Україні танки PT-91 Twardy, стало відомо 24 липня.
NASAMS
норвезька мобільна батарея зенітних ракет протиповітряної оборони, головне завдання якої: перехоплювати літаки, вертольоти, безпілотники, крилаті й протикорабельні ракети
Заявлена ймовірність влучення ракети в ціль – 85%. При виявленні цілей система NASAMS реагує за 10 секунд та може одночасно вразити 72 цілі. Основною ракетою для системи є AIM-120 AMRAAM. Ракета здатна вражати цілі на дальності до 40 км, а по висоті до 14 км зі швидкістю до 1020 км/год. У бойове положення ППО розгортається за 15 хвилин, а згортається назад за 3 хвилини.

Про те, що США передали Україні NASAMS, 1 липня повідомив президент України Володимир Зеленський.
Zuzana 2
словацька модифікація самохідної восьмиколісної артилерійської установки "Dana" з гарматою калібром 155 мм
Нова САУ отримала гармату калібру 155 мм та ствол, далекобійністю до 41 км. Вежа повертається на 360 градусів.

Zuzana 2 має системи автоматизованого управління вогнем, навігації, цілодобового оптико-електронного спостереження, вимірювання початкової швидкості снаряда, кондиціонування та захисту від зброї масового ураження.
Екіпаж — 4 або 3 бійців. САУ обладнана новою броньованою кабіною. Автоматична система заряджання дозволяє здійснювати 6 пострілів/хв або серію з 16 пострілів/3 хв. Гаубиця має автомат заряджання, а також можливість пуску кількох ракет, які потрапляють у ціль одночасно.

13 серпня 2022 року міністр оборони Словаччини повідомив про передачу перших САУ Zuzana 2 в Україну.
Vampire
чехословацька 122-мм реактивна система залпового вогню, наближена копія БМ-21 "Град"
Екіпаж — 6 бійців. РСЗВ має броньовану кабіну та здатна розганятися до 90 км/год. Шасі восьмиколісне Tatra T813 "Kolos". РСЗВ здатна випускати 40 снарядів за 20 секунд. Гатить система некерованими ракетами на відстань від 11 до 20 км в залежності від типу ракет.
Однією з особливостей Vampire є швидка перезарядка — всього за 2 хвилини. Також вона моє цифрову систему управління вогнем.
12 травня з'явилось відео, що "Вампіри" як мінімум є у ЗСУ.
Pbv 501A
модифікація радянської гусеничної бойової машини піхоти, яку оновлювали на заводах Чехії з 1996 по 2001 роки
У БМП зняли пускову установку ПТРК 9М14 "Малютка" та встановили озброєння шведських стандартів, систему виявлення, яка може працювати вручну або автоматично, нову систему пожежогасіння, яка не містить фреону, додаткову радіостанцію та обігрівачі.

Про те, що Україна отримала модифіковані Pbv 501A стало відомо 23 липня.
L119
британська легка 105-мм гаубиця, яка призначена для підтримки піхоти
Вона легка, тож її можна буксирувати позашляховиками, підняти на вертольоті або скинути з парашута. Гаубиця здатна гатити на відстань від 11 км до 19 км, в залежності від боєприпасу. Також для зброї є боєприпаси з підсвіткою. Екіпаж — 3 бійцям.

7 серпня з'явилось відео на якому гаубицю вже використовують ЗСУ.
371
Поділитись публікацією
Читайте нас в Telegram DONрегіон
Підписуйтесь на наш Instagram Вільне радіо

Цей матеріал опубліковано за підтримки Європейського фонду за демократію (EED). Його зміст не обов’язково відображає офіційну позицію EED. Інформація чи погляди, висловлені у цьому матеріалі, є виключною відповідальністю його авторів.


Спонсор