image

Атака “з рук”. Яка “легка” західна зброя допомагає ЗСУ нищити окупантів

|
21 Вересня 2022

Атака "з рук"
Яка "легка" західна зброя допомагає ЗСУ нищити окупантів
Українським захисникам не вистачає важкої зброї у боротьбі з окупантами. Тож західні партнери передають для ЗСУ ручні установки та безпілотники для піхоти, які виявляють і допомагають знищувати танки, літаки, гвинтокрили та іншу техніку окупантів. Ми зібрали інформацію про ту зброю, про передачу якої повідомляли посадовці різних рівнів.
Натисніть на назву зброї, про яку хочете дізнатись більше
Javelin
переносний протитанковий ракетний комплекс американського виробництва, розроблений у США для знищення радянських танків
Javelin відрізняється принципом "вистрілив та забув", супроводжувати ціль не треба, тепловізійна головка летить на неї самостійно, поки оператор вже змінює позицію.

Ракета комплексу має "м'який пуск", щоб не травмувати оператора, а техніку може атакувати у башту зверху, у найвразливішу зону. Пробуває до 600 мм броні. Дальність пострілу — до 2,5 км, їх долає за 13 секунд.
Недоліком цього протитанкового комплексу називають високу ціну (200 000 доларів коштує ракета і стільки ж сама пускова установка).

22 травня 2018 року на полігоні ЗСУ вперше випробували комплекси "Javelin". Після початку повномасштабного вторгнення Україні періодично передають пакети допомоги з такими комплексами.
NLAW
шведсько-британська переносна протитанкова керована ракета, створена для знищення бронетехніки в ближньому бою та безпечна для пуску у малих приміщеннях
Бронебійні боєголовки можуть знищити захищений сучасний танк з одного пострілу, якщо його броня не товща за 500 мм. Система ефективна на дальності від 20 до 800 метрів.

Вага NLAW 12,5 кг. Пуск ракети відбувається за 2-3 сек, за які система визначає кутову швидкість цілі та обчислює траєкторію польоту ракети. Стрілку не треба вимірювати відстань, робити поправки на вітер тощо.
Система наведення має два режими: зверху — для ураження танків та контактний підрив — для ураження легкоброньованої техніки і укріплень.

В Україні вони з'явились до повномасштабного вторгнення.
Matador
90 мм одноразовий протитанковий гранатомет, вважається найлегшим (близько 8 кг)
Крім броньованої техніки, гранатомет впорається з різними перешкодами: стіни, двері, легкі польові укриття.

Стріляє майже без віддачі. Тож відкривати вогонь безпечно навіть з приміщення менше 15 м2.
Гатить на відстань до 700 м. Після пуску граната віддаляється на кілька метрів та перемикається на двигун, який розганяє її до швидкості приблизно 250 м/с.
Panzerfaust
німецький ручний протитанковий гранатомет ще часів Другої Світової війни, який пройшов декілька модифікацій, важить 15 кг
Стріляє на відстань до 400 м. Боєприпас летить зі швидкістю 243 м/с та здатен пробивати до 700 мм броні.

Гранатомет має дві особливості: можливість перетворювати бойову частину з кумулятивної на осколково-фугасну та "м'який старт", який дозволяє безпечно вести вогонь із приміщень.

Про те що гранатомети вже у ЗСУ свідчить опубліковане відео 9 березня.
Carl-Gustaf
шведський ручний протитанковий гранатомет, важить 14,5 кг
Найрозповсюдженішими гранатами для нього є кумулятивні. Вони здатні пробити до 400 мм броні. Ще є версія гранат, які пробивають 500 мм броні та ігнорують динамічний захист. Має бронебійно-уламкові снаряди для знищення укріплень та уламкові — для ураження солдат противника. Може створювати димові завіси та освітлення місцевості.
Навчені 2 військових можуть робити до 6 пострілів/хв. Швидкість випущеної гранати 250 м/с. Ефективна дальність стрільби 350–400 м проти цілей, які рухаються, 500 м — проти нерухомих. Втім боєприпасами з лазерним наведенням можна гатити на відстань до 2000 м.

Канада ще 28 лютого оголосила про передачу Україні першої партії цих гранатометів. Є відео з Харківською теробороною, яка навчається працювати з Carl-Gustaf.
AT4
легкий шведський одноразовий протитанковий реактивний гранатомет для знищення легких танків, БТР, піхотних ДОТів та інших оборонних споруд
Важить 7 кг та гатить гранатами 84 калібру, яка може пробити броню техніки до 600 мм, а осколково-фугасними гранатами — до 1000 м. Граната типу HEDP 502 дозволяє знищувати ворогів в будівлі: снаряд пробиває стіну та лише після цього вибухає всередині будівлі.

Ефективна дальність — до 700 м. Снаряд летить зі швидкістю до 290 м/с. Є модифікації, якими можна безпечно гатити із приміщення. У травні завдяки AT4 захисники Маріуполя знищили патрульний катер окупантів "Раптор".
Stinger
американський переносний зенітно-ракетний комплекс для ураження повітряних цілей, які низько летять: літаків, вертольотів, БПЛА, а також неброньованих наземних або надводних цілей
Зона ураження комплексу до 4500 метрів, для користування достатньо 1 військового. Інфрачервона головка захоплює джерело тепла та рухається до об'єкта. Військовому достатньо тільки прицілитись та випустити ракету, далі вона "все зробить сама". Ракету, випущену в потрібний момент, і навченим оператором, важко знешкодити навіть сучасним літакам. Вони особливо корисні на передовій, де не можна розгорнути повноцінну ППО.

Stinger регулярно дають в ЗСУ різні країни. Наприклад, 500 штук в серпні передала Німеччина.
Mistral
зенітно-ракетний комплекс для ураження гелікоптерів та літаків на малих висотах
Ракети оснащені інфрачервоною головкою самонаведення та летять зі швидкістю 930 м/с. Радіус дії — 6 км для літаків та 4 км для гвинтокрилів. Можлива похибка наведення ракети становить лише 1 метр. Тому, якщо ракета і відхилиться на таку відстань, то 3 кг її осколково-фугасної частини гарантованого уразять ціль.
Транспортно-пусковий контейнер одноразовий. Він має тепловізійний приціл для стрільби в нічних умовах. Для зручної роботи комплекс можна розмістити на тринозі, яка має сидіння для стрільця. У бойове положення приводиться за 1 хвилину. Після запуску розкривається площина та кермо, яким керують ракетою в польоті.

Мінусом можна назвати загальну вагу установки — 50 кг.

20 квітня стало відомо, що Україна отримала Mistral від Норвегії. 30 травня 3 окрема танкова бригада ЗСУ опублікували допис з тренувань із ЗРК.
Grom
переносний зенітно-ракетний комплекс польського виробництва, призначений для збивання повітряних цілей, які летять низько
За складом та конструкцією практично повністю повторює російську "Іглу". Дальність стрільби від 500 м до 5500 м, при цьому до 3500 м у висоту. Швидкість польоту ракети — до 400 м/с. Наводиться у бойове положення за 15 секунд. Важить ракета 10 кг, а весь комплекс 18 кг. Працювати може при температурах від -35 до +50 градусів за Цельсієм.

За даними міністра оборони України Олексія Резнікова, в червні Grom вже стояли на озброєнні ЗСУ.
StarStreak
StarStreak — це британський переносний зенітно-ракетний комплекс для ураження цілей земля-повітря

Ракета важить лише 14 кг та може поцілити у винищувачі з нерухомим крилом та гелікоптери на відстані від 300 до 7000 метрів. Ракети летять зі швидкістю 4200 км/год, при запуску відбувається відділення трьох вражаючих елементів, кожен з яких має свою осколкову бойову частину, що збільшує ймовірність ураження цілі.

Комплекс в Україні почали використовувати проти загарбників з березня.
MILAN
комплекс з керованими протитанковими ракетами для ураження наземних цілей
Складається з пускової труби-контейнера з ракетою та пускової установки (тут є приціл, електронний блок, пульт керування та джерела живлення). Її можна змонтувати на землі або на легких транспортних засобах. Система управління напівавтоматична з інфрачервоною апаратурою супроводу ракети.
Установка — друга за популярністю серед протитанкових ракет, після ПТУР TOW. Її ракета летить зі швидкістю 200 м/с та може уражати цілі на відстані від 400 до 2000 м максимум за 24 секунди. Бронепробивність — до 1000 мм. Цього достатньо, щоб уразити навіть німецькі Leopard-2, броня яких близько 850 мм.

Про те, що Франція передала Україні протитанкові ракети стало відомо 22 квітня.
Piorun
переносний зенітно-ракетний комплекс польського виробництва для боротьби з низьколітаючими літаками, гелікоптерами та безпілотниками
Дістали цілі здатна на відстані до 6,4 км та висоті до 4 км. Система управління ракетою цифрова й не дає пілоту ворожого літака втекти.

Ракета знаходиться в одноразовому транспортно-пусковому контейнері, який має багаторазовий приціл та пусковий пристрій.
При пуску вона наводиться на тепло двигуна літака або вертольота, який потрібно збити. Та сучасні літаки випускають теплові пастки. Тож, щоб не дати "обдурити" ракету розробили двоканальні головки самонаведення: перший налаштовується на тепло літака, другий – на тепло пасток.

Про передачу цієї зброї Україні стало відомо 20 травня.
Switchblade
американські дрони-камікадзе, в залежності від модифікації можуть атакувати солдат, незахищену техніку та броньовані цілі
Він досить малий, тож можна переносити навіть в рюкзаку. Дрон може відлітати на 40 км від керуючої установки та на висоту до 4,5 км. У повітрі він може бути до 40 хвилин, максимальна швидкість польоту до 185 км/год.

Пентагон 1 березня передав дрони-камікадзе Switchblade для України.
Phoenix Ghost
дрон-камікадзе, який розробили на замовлення армії США, його основним завданням є атака цілей на землі
Дрон не несе вибухівки, а сам є нею та має схожі властивості, як і Switchblade.

Дрон дозволяє знищувати середньоброньовані цілі. Однією з його переваг є те, що він може знаходитися у повітрі близько 6 годин.
Phoenix Ghost можна використовувати для розвідувальних функцій уночі, завдяки використанню інфрачервоних датчиків. Phoenix Ghost здатний злітати вертикально.

Про те, що США передадуть Phoenix Ghost Україні стало відомо у липні. У серпні з'явилось відео використання дрона-камікадзе.
Puma
легкий військовий безпілотний літальний апарат, який несе чотири камери: дві оптичні та дві інфрачервоні
Розмір безпілотника — 1,4 м, а розмах крил 2,8 м. Маса 6 кг. Радіус дії від станції управління — 15 км. Заряд дозволяє літати 2 години на максимальній швидкості до 83 км/год.
Підготувати до запуску апарат можна за пару хвилин, а запустити прямо з руки.
Літати він може під управлінням оператора або самостійно, орієнтуючись по GPS-навігації. Про передачу Україні безпілотників оголосили в Пентагоні 1 квітня. Їх використання в Україні показали 30 травня.
Heidrun
данські безпілотники з фіксованим крилом, який створили для розвідувальних операцій та картографування
Час розгортання та готовності до роботи — 5 хвилин. Безпілотник запускають вручну. Він може працювати та збирати інформацію на відстані до 25 км від станції та швидкості до 16м/с. У повітрі здатен бути на заряді до 2, 5 годин. Важить 2,4 кг.

Керувати ним можна за допомогою навігатора з сенсорним екраном та точним GPS, або за допомогою джойстика.
Камера має тепловізійний режим, бітрейт відео 720 пікселів та може оглядати територію на 360 градусів. Про те, що Данія передає дрони Україні стало відомо 7 квітня.
141
Поділитись публікацією
Читайте нас в Telegram DONрегіон
Підписуйтесь на наш Instagram Вільне радіо

Цей матеріал опубліковано за підтримки Європейського фонду за демократію (EED). Його зміст не обов’язково відображає офіційну позицію EED. Інформація чи погляди, висловлені у цьому матеріалі, є виключною відповідальністю його авторів.


Спонсор