Великий піст у 2024 році починається 18 березня. Це період перед Великоднем, коли віряни обмежують себе у їжі, розвагах, займаються духовним розвитком, тримають аскезу для очищення душі. Чого не можна їсти й робити під час Великого посту, та яких правил слід дотримуватись, якщо ви вирішили тримати піст — розповідаємо.
Великий піст — найголовніший та найсуворіший піст року у християн. Віряни дотримуються його 48 днів. У 2024 році Великий піст у православних триватиме з 18 березня до 4 травня. Він складається з:
Великий піст встановила Церква у пам’ять про поневіряння Сина Божого пустелею. Відповідно до вірувань, він протягом 40 днів відмовляв собі у спокусі, не їв м’ясні страви, не веселився і не розважався. Зараз християни за цим прикладом дотримуються низки обмежень.
Великий піст має свої періоди:
Традиційно під час Великого посту віряни дотримуються певних обмежень, зокрема в їжі. В цей період заведено їсти тільки пісні страви, відмовлятися від м’ясної та молочної їжі. Втім робити це можна тільки, якщо людина не має протипоказань. Зокрема, заборонено дотримуватись таких суворих правил в харчуванні вагітним жінкам.
За словами, ієрея храму Святого Великомученика Димитрія Солунського Православної церкви України Володимира Кутузова, відмова від м’ясної та молочної їжі — не головна умова дотримання Великого посту, і робити це варто за можливості та з розумінням.
“Піст – це робота над своїми помилками. Зараз я людям кажу щодо їжі: можна їсти різне. Самі розумієте, який час зараз складний. Говорю: а працюйте над своїми помилками, над своїм духовним розвитком.
Ми можемо інколи когось засудити, образити. От над цим треба працювати, аби якомога менше такого допускати. Проявляти доброту, допомогати нужденним. Вірянам — молитися, посилити свої молитви як домашні, так і церковні.
Тобто, саме, в духовному сенсі. Бо зараз, під час війни, говорити про якісь дотримання правил в їжі не зовсім доречно”, — розповідає ієрей Володимир Кутузов Вільному радіо.
За словами священника, Великий піст — час для того, аби працювати над собою, над своїми шкідливими звичками.
“Чомусь ми намагаємось це під час посту робити щось, хоча насправді треба кожного дня працювати над собою. Можна обмежувати якісь свої слабкості. Наприклад, хто “прив’язаний” до комп’ютера, до телевізора, можна спробувати не дивитися його. Хто частенько об’їдається — можна зробити собі невеличку дієту…”, — каже ієрей Володимир Кутузов.
Завершується Великий піст Святом Воскресіння Христова — Великоднем. У 2024 році православні та греко-католики його відзначатимуть 5 травня. А от у католиків визначна дата раніше — 31 березня.
Цей матеріал опубліковано за підтримки Європейського фонду за демократію (EED). Його зміст не обов’язково відображає офіційну позицію EED. Інформація чи погляди, висловлені у цьому матеріалі, є виключною відповідальністю його авторів.