Класне таксі

480 - короткий номер

050 480 3333 - Vodafone

067 628 3333 - Київстар

093 148 3333 - lifecell

Завантажити додаток

Верховна Рада сильніша за президента, або чому парламентські вибори в деякій мірі важливіші за президентські


image
Фото: з відкритих джерел

Менше ніж за місяць, 21 липня, відбудуться позачергові вибори народних депутатів у Верховну Раду. Журналісти Вільного радіо зібрали для вас повноваження народних депутатів, яких ви будете обирати.

 

З 2004 року Україна стала парламентсько-президентською республікою. І згідно з статтею 75 Конституції України, Верховна Рада є єдиним законодавчим органом влади. 450 народних депутатів, яких кожні 5 років обирають шляхом таємного голосування на виборах, є невід’ємною та досить важливою частиною України. Без народних депутатів в країні не може розглядатись та прийматись жоден закон, народні депутати мають служити та допомагати народу, а мажоритарники — своїм округам.

Тож які повноваження має Верховна рада, та хто сильніше, президент чи парламент?

Під час збройного конфлікту на Донбасі, президент має повноваження ще й Верховного головнокомандувача українською армією. Але без підтримки парламенту президент не може: 

  • Розпочати війну в разі відкритої агресії або офіційно закінчити війну в разі припинення;
  • Вводити воєнний стан в державі або в окремих регіонах;
  • Проводити мобілізацію населення;
  • Оголошувати про надзвичайну ситуацію в окремих регіонах;
  • Надати військову допомогу або відправляти українську армію іншим країнам;
  • Впустити в країну війська інших держав;
  • Створювати нові військові формування;
  • Керувати кадровими змінами у військових підрозділах.

Крім військової галузі, Народні депутати є і розпорядниками державних коштів. Парламент вирішує, куди потрібно інвестувати, на що виділити кошти та інше. Верховна Рада також приймає державний бюджет та оцінює роботу Кабінету Міністрів.

Верховна Рада займається кадровими призначеннями у військових структурах та на державних посадах: прем’єр-міністр, міністри, голови структур та інші. Парламент також повинен обрати людину, яка буде піклуватися про права кожного українця — Уповноваженого Верховної Ради з прав людини.

Крім звичайних законів, парламент може змінювати та додавати статті в Конституцію України. Ініціаторами змін можуть бути президент або нардепи. Однак, як і для звичайних законів, потрібно, щоб законопроект набрав необхідну кількість голосів — мінімум 226.

Перед тим як внести зміни до Конституції, велика палата суддів Конституційного суду України має перевірити законопроект на наявність порушень Конституції.

Слід зазначити, що не всі підтримані Верховною Радою закони можуть бути впроваджені. Адже кожен з них мають підписати  спікер Верховної Ради та президент. Президент може накласти вето на законопроект, та не підтримати його. У такому випадку, якщо Верховна Рада зможе довести неправомірність да бездіяльність голови країни, вони можуть відсторонити його за процедурою імпічменту.

Нагадаємо, 21 травня Зеленський підписав указ про дострокове припинення повноважень Верховної Ради України. 24 травня стартувала виборча кампанія в парламент.

Того ж дня група депутатів “Народного фронту” звернулась до Конституційного суду з проханням перевірити законність указу президента Володимира Зеленського про позачергові вибори до Верховної Ради.

Перше засідання суду відбулося 11 червня. Тоді майже за 10 годин судді КСУ так і не вирішили, чи міг Зеленський розпустити парламент. До свого рішення судді прийшли вже на закритій частині засідання.

20 червня палата КСУ все ж визнала рішення президента законним.

Читайте також:

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Поділитись публікацією

Ця публікація створена за підтримки Європейського Фонду за Демократію (EED). Зміст публікації не обов'язково відображає думку EED і є предметом виключної відповідальності авторів


Спонсор

Останні новини

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: