Ініціатива передбачає скасування бюджетної форми навчання для частини спеціальностей, які здобуваються в ЗВО. У МОН пропонують запровадити освітні гранти, які нібито дадуть державну підтримку більшій кількості студентів.
Про прийняття законопроєкту №10399 в першому читанні повідомив народний депутат Ярослав Железняк.
Підтримана 234 народними депутатами в першому читанні реформа передбачає впровадження системи грантового співфінансування вищої освіти. Вона повинна буде замінити держзамовлення на частину спеціальностей, які здобуваються студентами у ЗВО.
Так, замість повної оплати вартості навчання від держави студенти отримуватимуть гранти на здобуття вищої освіти. Розмір цих грантів буде залежати від результатів ЗНО/НМТ та коливатиметься, як кажуть у Міносвіти, від 15 до 50 тисяч гривень (цю суму далі помножать на так званий “коефіцієнт спеціальності”).
Тобто студенти, які здобули найвищі результати ЗНО/НМТ, отримуватимуть виплати, які дозволять покривати вартість навчання повністю, а ті вступники, що мають скромніші результати, повинні будуть доплачувати за нього з власних кишень (їм також пропонуватимуть пільгові кредити на навчання).
У МОН вважають, що таким чином державну підтримку на здобуття освіти отримають більше абітурієнтів. Окрім цього, у відомстві розраховують, що описана реформа запрацює в Україні вже з 1 вересня поточного року.
Бюджетна форма навчання у класичному розумінні також повинна залишитися, однак лише для тих спеціальностей, які держава визначить найбільш потрібними на ринку праці.
Нагадаємо, хоч реєстрація на проходження національного мультимедійного тесту відбувається в дистанційному форматі, в Україні існують пункти реєстрації учасників НМТ, де їм можуть допомогти за необхідності. Журналісти Вільного радіо написали, де можна знайти такі пункти на Донеччині.