Посадовець закликав переселенців з Маріуполя не слухати російську пропаганду та не повертатися до міста до його звільнення. Міська рада має дані про кількість маріупольців, які залишили Україну, однак не може стверджувати точно про їхнє повернення до рідного міста.
Відповідне звернення мера Маріуполя Вадима Бойченка опублікувала пресслужба Маріупольської міської ради.
На тлі обговорень кількості переселенців, які повернулися до окупації, висловився на цю тему і легітимний мер Маріуполя Вадим Бойченко. Він заявив, що точних даних стосовно масовості цього явища серед переселенців з Маріупольської громади немає, тому міська влада не може робити відповідних оцінок.
“За даними центрів “ЯМаріуполь” та інформації від спротиву, за останні майже 3 роки з України виїхало приблизно 30-50 тисяч маріупольців, частина з них дійсно прямувала в тимчасово окупований Маріуполь. Неможливо сказати, скільки з них залишилось в місті, а скільки змогли виїхати”, — зазначив посадовець.
Однак раніше, 8 листопада 2024-го, на засіданні секції “Асоціації міст України” Вадим Бойченко заявляв про “значний відтік українців до тимчасово окупованих територій”, який відбувається через російську пропаганду та відсутність власного житла. Журналісти “РБК-Україна”, які були на описаному засіданні, пишуть, що мер Маріуполя стверджував про повернення туди близько 30% переселенців.
Також 27 листопада Вадим Бойченко заявив, що переселенці їдуть назад до Маріуполя через тиск окупаційної адміністрації, яка вимагає від власників вцілілого житла повернутися туди та засвідчити це. Якщо власник цього не зробить, житло можуть відібрати.
“Тому прошу маріупольців ні під яким приводом не повертатися в місто. Не треба думати, якщо виконувати правила окупантів, то буде все нормально. Не буде. На окупованих територіях панує свавілля та беззаконня росіян”, — додав посадовець.
8 листопада 2024-го Вадим Бойченко, мер Маріуполя, заявив про повернення “значної” кількості переселенців до рідного міста. Головними обставинами, які змушують їх вдаватися до цього кроку, посадовець назвав російську пропаганду, відсутність власного житла на підконтрольній території та відсутність можливості відновити рівень життя, який вони мали раніше.
24 листопада 2024 року інформаційна агенція Укрінформ опублікувала інтерв’ю з нардепом та членом Комітету з питань прав людини, деокупації та реінтеграції тимчасово окупованих територій України, національних меншин і міжнаціональних відносин Максимом Ткаченком. Він у матеріалі стверджував, що до окупації повернулися близько 150 тисяч переселенців, головною причиною назвав недостатню підтримку з боку держави.
25 листопада заступниця голови Офісу Президента України та очільниця Мінреінтеграції у минулому Ірина Верещук заявила, що ці оцінки не мають під собою підґрунтя, адже у держави немає статистики стосовно кількості переселенців у окупації. Також посадовиця сказала, що насправді більшість переселенців успішно адаптуються на підконтрольній території та “для тих, хто хоче працювати, робота є”. Обмежену підтримку з боку держави назвала складнощами воєнного часу.
25 листопада нардеп Ткаченко, який зробив заяву про 150 тисяч переселенців у окупації, спростував свої слова та заявив, що це була його емоційна оцінка.
27 листопада Ірина Верещук додала, що за останні місяці в Україні ВПО поменшало на 250 тисяч людей. До основних причин цього посадовиця віднесла виїзд за кордон та повернення до деокупованих територій Херсонщини та Харківщини.