9 грудня відзначають Міжнародний день боротьби з корупцією. Ми згадали та розібрали кілька вироків, які показують, наскільки різними можуть бути покарання за корупційні злочини.
18 років тому 9 грудня у мексиканському місті Меріда підписали Конвенцію ООН проти корупції. Цей документ визначає, що корупція — це зловживання державною владою для одержання вигоди в особистих цілях.
Винні у корупційних справах мають нести покарання, а держави, які підписали цю конвенцію, — впроваджувати в законодавство політику протидії корупції.
Україна ж підтримала конвенцію 18 жовтня 2006 року. І згодом парламентарі ухвалили Закон України “Про запобігання корупції”. Наразі в Україні до корупційних злочинів відносяться низка правопорушень з Кримінального кодексу. Серед них зокрема:
Також статті про корупційні злочини можна знайти у Кодексі про адміністративні правопорушення. Ось кілька з них:
Ми згадаємо та розберемо кілька прикладів, коли посадовці та інші громадяни не змогли уникнути кримінальної відповідальності за корупційні злочини. Але такі справи не завжди закінчуються тюрмою.
У листопаді свій вирок отримав водій, який хотів підкупити поліцейського. У 2017 році він збив двох пішоходів на одній з вулиць Святогірська. Після аварії чоловік пропонував слідчому “вирішити питання” з наркологом (адже був тоді нетверезий) і закрити справу. Поліцейський неодноразово наголошував, що за такі пропозиції чоловіка можуть звинуватити не лише у скоєнні ДТП, а ще й у підкупі.
Однак водія це не зупинило, й одного дня під час допиту він передав слідчому 100 доларів та 2300 гривень. Все це зафіксували на відео, і вже за момент чоловіка затримали.
За спробу підкупу поліцейського фігуранту дали 4 роки тюрми за статтею “Пропозиція або обіцянка неправомірної вигоди службовій особі”.
За хабарництво можна відбутися і штрафом. Один із таких прикладів був у Донецькому національному медуніверситеті. У 2019 році тодішнього ректора підозрювали у схемі відкатів за набір студентів з-за кордону. За даними слідчих, посадовець вимагав хабарі від фірми, яка шукає іноземних студентів, щоб не перешкоджати їхній роботі.
(Фото: СБУ)
Проте хабарі просив не грошима, а автівками — BMW X3 та BMW X5. Представник фірми-посередника купив ці машини, а після їх передачі його ж і визнали винним за статтею “Обіцянка неправомірної вигоди службовій особі”. Та в тюрму чоловіка не посадили. Замість цього виписали штраф у розмірі 12 750 гривень.
Ця історія відбулась у Торецькій виправній колонії. Ще у 2018 році тодішній перший заступник начальника пообіцяв одному з ув’язнених випустити його за умовно-достроковим звільненням. Але не за просто так, а за хабар — півтори тисячі доларів США.
Ув’язнений подзвонив своїй мамі та розповів про можливість вийти з тюрми за гроші. Мати ж звернулася до правоохоронців із заявою, що з її сина вимагають гроші. Вже під прикриттям вона приїхала до тюрми й передала посадовцю 1000 доларів США. Ще 500 доларів він наказав привезти згодом. Але до цього не дійшло. Того ж дня представнику адміністрації тюрми оголосили про підозру за одержання неправомірної вигоди службовою особою, яка займає відповідальне становище, поєднанне з вимаганням неправомірної вигоди.
В суді змогли довести провину чоловіка, і він отримав 6 років тюрми із забороною обіймати посади в правоохоронних органах на 3 роки.
Фігурантка цієї справи — екскерівниця відділення пошти у Кальчику. Жінка працювала на пошті з 2012 року. Там вона оформлювала заяви людей на отримання субсидій готівкою і віддавати гроші людям. Але, за даними правоохоронців, жінка влаштувала схему зі збагачення: вписувала в заяви імена різних людей, а коли гроші приходили, забирала їх собі. З того, що змогли підтвердити слідчі, жінка за кілька місяців 2019 року збагатилася майже на 23 тисячі гривень.
(Фото: з відкритих джерел)
Крім цього, посадовиця ще й крала гроші у самої Укрпошти. Вона підписувала відомості про кількість готівки й товарів, але суми на папері й фактичні цифри різнилися. Так, жінка вкрала ще 24,3 тис. гривень. За це їй призначили 3 роки тюрми й на 2 роки заборонили обіймати посади, де потрібно вести облік грошей.
Ще одним з прикладів, коли за корупційний злочин можуть покарати не ґратами, є справа поліцейського, який крав державне майно.
Експрацівник Дружківського відділення поліції у 2018 році збирав у громадян зброю, яку вони здавали добровільно. Така процедура є для зброї, на яку вже закінчилася ліцензія. Все, що вилучав поліцейський, він мав віддавати на користь держави. Натомість він підробляв документи і в такий спосіб забирав зброю собі. З того, що змогли довести слідчі, поліцейський забрав 2 гладкоствольні рушниці.
(Фото: з відкритих джерел)
Чоловіка визнали винним у зловживанні службовим становищем. Йому призначили 1 рік іспитового періоду, а також заборонили на 3 роки працювати в правоохоронних органах.
Ця справа стосується військовослужбовця, який у складі комісії набирав резервістів. За даними слідчих, у 2018 році на КПП однієї з військових частин Донеччини прийшов чоловік, який покликав обвинуваченого, і запитав, як можна влаштуватись в армію. Військовий йому розповів, що той може вступити в резерв, і це дозволить уникнути призову. Але для цього потрібно заплатити 500 доларів США. За ці кошти він нібито міг вплинути на інших членів комісії, щоб вони погодились взяти людину в резерв.
Потерпілий погодився, але звернувся до правоохоронців, яким розповів про хабар. А вже при отриманні грошей військовослужбовця затримали.
Чоловікові інкримінували зловживання впливом. Його провину довели влітку цього року та призначили 3 з половиною роки тюрми.
Ця справа цікава тим, що одним з її фігурантів став працівник СБУ, якого впродовж 4 років підозрювали у зловживанні впливом і вимаганні грошей. Але за кілька днів до вироку з нього зняли обвинувачення.
У 2014 році підприємець з Торецька уклав договір з ДП “Дзержинськвугілля” про надання телекомунікаційних послуг та доступ в інтернет. Через 2 роки на нього “вийшов” місцевий житель, який заявив, що має знайомого в СБУ, який може прийти з перевірками і влаштувати бізнесу неприємності. За даними слідчих, провести перевірку погрожував і сам оперативник СБУ. У підприємця вимагали 10 тисяч гривень за те, щоб дати йому спокій. Підприємець погодився, але одразу ж попросив інших силовиків, щоб ті допомогли йому викрити злочин.
Під контролем правоохоронців підприємець передав першу та другу частину грошей. Згодом силовики провели обшуки і затримали здирників. Їм оголосили про підозру за статтею “Одержання неправомірної вигоди службовою особою, поєднане з вимаганням”. Чоловіків відправили під варту на 2 місяці, але обидва майже одразу вийшли під заставу.
За 6 днів до вироку з силовика СБУ зняли всі обвинувачення, бо прокуратура начебто не змогла довести його провину. А справу перекваліфікували на “Шахрайство”, тож строк загрожував лише жителю Торецька. Його визнали винним і присудили штраф у розмірі 850 гривень. А у вироку замість “співробітник СБУ у змові з мешканцем Торецька вимагали гроші” вказали “мешканець Торецька вимагав гроші нібито для свого знайомого”.
Зазначимо, в Донецькій області на етапі розслідування та судового розгляду залишаються десятки корупційних справ. Пропонуємо ознайомитися з деякими, які ми відслідковуємо: