Громадська організація “Смарта” з 2016 року активно підтримує жінок Донеччини, а з початком відкритої війни зосередилась на допомозі переселенцям, гуманітарній підтримці та відновленні регіону. Через бойові дії команда мусила переїхати, але змогла адаптуватися до нових умов і вже запустила декілька ініціатив. Серед них, зокрема, — проєкти допомоги постраждалим від війни.
Журналісти Вільного радіо поспілкувалися із засновницею ГО “Смарта” Лілією Кисліциною про роботу організації та плани на майбутнє.
Громадська організація “Смарта” з’явилася у 2016 році, і все почалося з ідеї створити сучасний медичний центр для вагітних та новонароджених у Краматорську.
“У цей рік якраз була моя каденція депутатської діяльності”, — розповідає президентка ГО “Смарта” Лілія Кисліцина.
Після окупації частини Донецької області у 2014 році в регіоні не залишилося лікарень, які могли надавати високоспеціалізовану допомогу вагітним жінкам і новонародженим із ускладненнями.
Через це породіллі та малюки мусили їхати до Харкова за 200 кілометрів. Краматорський пологовий будинок не мав необхідного обладнання, фахівців певних спеціальностей і, навіть, реанімації для матерів і немовлят. Тож Лілія Кисліцина порушила питання про створення перинатального центру третього (обласного) рівня.
“Мені здавалося, що зараз мене підтримають, але цього не сталося. Два роки тривала величезна адвокаційна кампанія”, — згадує Лілія.
До боротьби за створення центру долучилися небайдужі люди, які пізніше об’єдналися в громадську організацію “Смарта”. Назва походить від англійського smart (розумний) та символізує розум і кмітливість, пояснює засновниця.
Основною місією організації став захист прав жінок, хоча серед її учасників є не лише жінки, а й чоловіки.
“Ми впевнені, що захистом прав жінок повинні займатися разом і жінки, і чоловіки. І тоді ми досягнемо тих результатів, про які мріємо”, — каже Лілія Кисліцина.
Організація об’єднала людей, які добре розуміються на проблемах, пов’язаних із правами жінок.
“Жінки здобувають вищу освіту частіше за чоловіків, проте це не гарантує їм рівний доступ до керівних позицій чи можливості впливати на прийняття важливих рішень”, — зазначає Лілія.
У 2021 році “Смарта” об’єдналася з 35-ма громадськими організаціями у Коаліцію 1325 Донеччина, аби впроваджувати Резолюцію Ради Безпеки ООН 1325 “Жінки, мир, безпека” в Україні та Донецькій області.
“Громадська організація “Смарта” була обрана координаторкою об’єднання, а я стала головою секретаріату Коаліції. Цілий рік ми занурювалися в проблематику Резолюції, створили стратегію та комунікаційний план нашої Коаліції. У квітні 2021 року з’явився перший обласний план дій 1325 у Донецькій області, а вже у жовтні ми провели перший Конгрес жінок Донеччини в партнерстві з обласною державною адміністрацією, де говорили про жіноче лідерство під час війни, — зазначає Лілія.
Резолюція 1325 Ради Безпеки ООН “Жінки, мир, безпека” — це важливий міжнародний документ, який ухвалили 31 жовтня 2000 року. Вона стосується ролі жінок у підтриманні миру та безпеки, а також підкреслює необхідність їхнього активного залучення до всіх етапів процесу миробудування. Цей документ став важливим кроком у боротьбі за рівні права жінок і визнання їхньої ролі у мирних процесах.
Основні пункти Резолюції 1325:
Перші місяці повномасштабного російського вторгнення стали випробуванням для команди, зізнається співзасновниця “Смарти”. Організація не лише координувала гуманітарні поставки, а й допомагала з евакуацією та працювала в шелтерах.
“Тоді, здається, я не спала чотири місяці. Ми з дівчатами на залізниці, потім у шелтерах, потім розвантажуємо гуманітарні вантажі. Так робила вся Україна — це про нашу силу і єдність”, — згадує Лілія.
Повномасштабна війна змусила активісток організації зосередитися на допомозі жінкам. Більша частина команди осіла у Львові, тож саме там організація офіційно зареєструвала свою діяльність.
Вже на новому місці “Смарта” запустила проєкт сімейних аптечок з ліками та засобами гігієни. Лідерка організації згадує, що з перших днів повномасштабної війни вони допомагали людям в евакуації та бачили, що багато хто виїжджає без необхідних медикаментів.
“Перше, що нам вдалося зробити — це створити аптечки. Ми у Львові теж не місцеві, усі аптеки були зачинені, ліків не було. Але нам вдалося завдяки широкій комунікації та співпраці з громадськими організаціями й фондами знайти, де їх купити. Український жіночий фонд допоміг швидко переорієнтувати наші проєкти, і ми зібрали 500 аптечок”, — каже вона.
Більшість наборів завдяки Коаліції 1325 вдалося передати на Донеччину. А частину роздали жінкам через мережі коаліції в інших регіонах України.
“Люди, які отримали ці аптечки, до сьогодні кажуть, що це було життєво необхідно. Ми не планували займатися гуманітарною допомогою, але війна внесла свої корективи”, — зазначає Лілія Кисліцина.
З початку відкритого вторгнення “Смарта” відправила близько 50 гуманітарних вантажів з продуктами, засобами гігієни, ліками, медичними товарами, постільною білизною, генераторами, павербанками та іншим необхідним. Ці вантажі прибули до пансіонатів для літніх людей, а також у громади Донеччини та інших регіонів, що приймали переселенців.
Окрім гуманітарної допомоги, організація час від часу долучається до ініціатив, що підтримують дітей та зберігають національну культуру. Так, команда підтримала акцію “Народжені у вишиванках” від “Клубу успішних жінок”, подарувавши вишиті сорочки дітям Донеччини, Кропивницького, Львова та Харкова на День вишиванки. А до Міжнародного дня захисту дітей 550 краматорських малюків віком від 3 до 6 років отримали набори солодощів і вітамінів.
У 2023 році “Смарта” спільно з міжнародними партнерами доставила декілька карет швидкої допомоги в різні регіони України.
“П’ять автівок передали в медзаклади, дві з них працює як мобільна група в Харкові, а три отримали лікарні Краматорська”, — розповідає президентка ГО “Смарта” Лілія Кисліцина.
У 2023 році до основної мети повернулася регіональна Коаліція 1325. Почали з оновлення обласного плану дій “Жінки, мир, безпека”.
“В оновленому плані ми врахували нові виклики, нові наслідки, нові вразливі категорії людей, які з’явилися після повномасштабного вторгнення. Також, за цей час збільшилася наша Коаліція. Сьогодні вона об’єднує 54 громадських організації, Донецьку обласну адміністрацію, регіональні підрозділи Державної прикордонної служби і ДСНС, десять громад Донеччини, — розповідає Лілія Кисліцина.
Вже за рік організація спільно з Донецькою обласною адміністрацією за підтримки ООН Жінки в Україні провела у столиці Другий Конгрес жінок Донеччини, де обговорили проблеми жінок у регіоні. Результатом зустрічі стала резолюція, яка містить у собі пріоритетні напрями для влади у виконанні порядку денного “Жінки, мир, безпека”.
“Смарта” запровадила практику аудитів безпеки територій у 10 громадах, облаштувала безпечні простори в трьох дитсадках Краматорська та провела тренінги з безпеки для працівниць дошкільних закладів.
“Ми запросили психологиню зі Львова, яка поділилася з виховальниками практиками і навичками стресостійкості. Разом із ДСНС провели тренінги з мінної безпеки”, — додає Кисліцина.
Окремою проблемою, якою нині займається команда “Смарти”, є гендерно зумовлене насильство та сексуальне насильство, пов’язане з конфліктом (СНПК).
“Перші зафіксовані випадки СНПК були саме у Краматорську. Наша організація спільно з Інформаційно-консультативним жіночим центром і Гельсінською спілкою допомагала знаходити постраждалих і збирати свідчення. На щастя, сьогодні в реагуванні на випадки такого насильстває прогрес: ухвалюються нові закони, здійснюються репарації, створюються сервіси допомоги, ведеться навчання для фахівців Донецької області”, — говорить співрозмовниця.
Поза увагою організації не залишається й проблема домашнього насильства. Так, у межах ініціативи “Смарти” понад 20 фахівців проходитимуть навчання по роботі з кривдниками.
“Для України ця практика нова, але вона вкрай необхідна. У Донецькій області дуже мало спеціалістів, які можуть працювати з кривдниками, а судовий припис цього вимагає. Ми запустили навчальний курс, в результаті якого на Донеччині з’являться 25 сертифікованих фахівців для впровадження програми корекції насильницької поведінки, — пояснює Кисліцина.
Вже за кілька місяців подальші кроки у цьому напрямі обговорять під час круглого столу з представниками влади, громадськості та експертами.
А в межах проєкту Українського жіночого руху ГО “Смарта” відкрила у Слов’янську гінекологічний кабінет безбар’єрного доступу для жінок, постраждалих від сексуального насильства.
Раніше ми розповідали про громадську організацію “Землячки”, яка з початку повномасштабної війни допомагає жінкам-військовим. Вони забезпечують їх гуманітарними боксами, бронеплитами, формою, шоломами, взуттям, тепловізорами та іншими необхідними речами.