ГО

“Коли сестра мого чоловіка 24 лютого взяла наплічник і пішла до Збройних Сил України, ми зрозуміли, що мусимо підтримати жінок у війську”, — ділиться співзасновниця ГО “Землячки” Ксенія Драганюк. Громадську організацію дівчина заснувала разом зі своїм чоловіком Андрієм Колесником 31 березня 2022 року, і вже за цей час їм вдалося закрити запитів на понад 200 млн грн. Сюди входять бокси з жіночою гумдопомогою, бронеплити, жіноча форма, шоломи, взуття, тепловізори та інші необхідні на передовій речі.

Інтерв’ю з Громадською організацією “Землячки” — частина спецпроєкту Вільного радіо про допомогу Донеччині від загальноукраїнських організацій. Підтримують регіон та його оборону десятки благодійників та приватних ініціатив, а також великі Фонди. В нашому циклі ми розпитали представників трьох масштабних організацій про стан справ на фронті та запити військових на східних напрямках. Читайте також інтерв’ю з “Фондом Сергія Притули” та Фондом “Повернись живим”.

Журналістка Вільного радіо розпитала Ксенію Драганюк про те, як організація допомагає військовослужбовицям на фронті.

ГО
Ксенія Драганюк та Андрій Колесник. Фото: ГО “Землячки”

З чого все почалося 31 березня 2022 року? Як в той момент ви зрозуміли, що саме потрібно захисницям, адже держава не була готова до такої кількості доброволиць?

Тільки через спілкування із захисницями ми дізналися про їхні потреби на фронті: форму, бронежилети, взуття та інше необхідне спорядження. Спочатку ми були лише вдвох [із чоловіком], і запитів було небагато — приблизно 30 на місяць. Ми почали відправляти сестрі і її посестрам спеціальні бокси з жіночою гуманітарною допомогою. Ці бокси включали засоби гігієни та інші необхідні речі, коли більшість магазинів і сервісів не працювали. Зараз вже зібрали та відправили приблизно 12 тисяч таких боксів. 

Особливою частиною цієї допомоги стало те, що кожну коробку ми підписували від руки з побажаннями — так само, як це робили з першою коробкою для сестри. Ця традиція залишилася й досі: навіть коли ми відправляємо по 100 посилок за раз, кожну підписуємо від руки.

Початковий етап нашої діяльності закінчився швидко, і запити зростали з кожним днем. На сьогодні ми закриваємо кожен запит, який є індивідуальним. Кожна захисниця пише свій окремий запит, і ми працюємо над тим, щоб забезпечити їх усім необхідним.

Що саме може входити в індивідуальний запит військовослужбовиці?

Є постійні запити на форму та інше спорядження, які постійно зростають навіть попри те, що у війську вже почали видавати жіночу форму. Це пов’язано з тим, що форма та спорядження швидко зношуються в умовах бойових дій, тому постійно виникає потреба в їх оновленні. Окрім форми, ми також відправляємо взуття, бронежилети, шоломи та інші необхідні речі, виготовлені українськими виробниками.

Ми прагнемо, щоб усе спорядження відповідало потребам наших захисниць, бо саме їм доведеться в ньому воювати. Крім базового спорядження, ми також закриваємо індивідуальні запити, такі як тактичні рюкзаки, спеціальні грілки, екофлошки (зарядні станції, — ред.) для медиків.

Ваша організація займається забезпеченням жінок-військових формою та амуніцією, зокрема індивідуально розробленими комплектами форми 5в1: футболка, штани, флісова кофта, тактична сорочка убакс, куртка. Такий комплект коштує 8 тисяч гривень. В чому особливість вашої форми для жінок-військових? Скільки комплектів пошили з початку роботи організації?

З 31 березня 2022 року ми почали самостійно виготовляти й розробили близько 7 тисяч комплектів форми, оскільки на ринку України її просто не було. Допомагали нам наші захисниці та українська фабрика в Ужгороді, а згодом перейшли на співпрацю з великою фабрикою в Харкові. Наша форма враховує анатомічні особливості жіночого тіла, що робить її комфортною та функціональною. 

Важливо, щоб форма і захист були розроблені з урахуванням анатомії та ідеально підходили, як у супергероїв з коміксів Marvel.

Під час вибору військової форми важливо враховувати, що стандартний розмір куртки та штанів може сидіти по-різному на різних жінках. Чи можна замовити форму за індивідуальними параметрами, щоб забезпечити максимальний комфорт та відповідність обраного одягу?

Звісно можна, але це не так часто трапляється. Статистично, з тисячі форм, які ми виготовляємо, близько 20 є індивідуальними — приблизно 15 для вагітних та 5 для жінок, чий тип фігури не підходить під стандартні розміри. Але також маємо розмірну сітку, що охоплює майже всі можливі розміри, від другого до восьмого зросту та від сорокового до шістдесят восьмого розміру.

Наприклад, для вагітних жінок ми шиємо форму індивідуально, оскільки її розміри залежать від стадії вагітності та змін в об’ємі тіла. Також, якщо стандартні розміри не підходять, ми можемо виконати розпаровку — комбінацію верхньої і нижньої частин різних розмірів. Якщо це не вирішує питання, ми шиємо форму на замовлення.

Що про вашу форму кажуть жінки-військові?

Кажуть, що вона дуже крута. Один з найяскравіших коментарів від військової про зимову форму був таким: “Я поїхала на виїзд і вперше не замерзла”. Коли говоримо про якість, маємо на увазі не тільки тканину і пошиття, використовуємо найсучасніші рішення, щоб забезпечити максимальну ефективність форми в будь-яких умовах. І це справді впливає на результат. Зимова форма гріє, літня не перегріває і забезпечує комфорт навіть у 40 градусів. Взимку в мінус 20 теж тепло. Найголовніше — відгуки від дівчат, тому ми створюємо форму разом з ними і постійно вдосконалюємо її.

ГО
Фото: ГО “Землячки”

Як змінилася форма, яка є зараз, від попередньої? Щось додали чи прибирали?

5в1 — це новинка, яку ми вперше шиємо. Ідея з’явилася навесні, коли ми зрозуміли, що одного комплекту, наприклад, куртки і штанів, недостатньо. У кожному запиті був попит на фліску, адже коли прохолодно, її одягають зверху. І, звісно, футболка теж необхідна. Ми також врахували дощ і вітер, тому комплект включає курточку.

Отже, комплект складається з кількох частин: в спеку можна носити тільки куртку або футболку і штани, а коли прохолодно — додаємо термобілизну. В осінній період — термобілизну, фліску і куртку.

А чим зимовий комплект відрізняється від 5в1? 

Зимовий комплект інший. Це тепла куртка і штани, пошиті з тканини Ripstop Multicam (тканина камуфляжного окрасу, — ред.) з підкладкою slimtex. Це дуже теплий матеріал, з якого шиють спальники. Куртка і штани мають тришарову конструкцію: зовнішній шар, підкладка slimtex і фліс. Дівчата одягають під них термобілизну.

Ще у нас є форма для медиків, які працюють на медичній евакуації. Оскільки їм не потрібна дуже тепла форма, ми виготовили варіант на флісі без slimtex. Цей варіант підходить для тих, хто працює на відкритому повітрі або в умовах високої рухливості, де потрібен легший одяг.

І далі плануєте продовжувати вдосконалювати форму?

Іноді ми прибираємо деякі елементи, щоб удосконалити форму. Наприклад, якщо за відгуками певна кишеня була нефункціональна, ми її видаляємо, адже вона забирає час та ресурси, не приносячи користі. У той же час, якщо потрібно, додаємо нові деталі або елементи для покращення функціональності.

Нещодавно у Міноборони представили польову форму для військовослужбовиць. Ви були якось дотичні до її розробки? Як про неї відгукуються самі бійчині?

Ні, нас не запрошували, а ми не просилися, але радо б поділились нашими напрацюваннями, якби був такий запит. Щодо відгуків, то мені нічого не казали, окрім того, що літню форму розроблену для жінок  почали видавати. Тобто це вся інформація, яка в мене є.

Донеччина вже багато років в епіцентрі бойових дій. Скільком жінкам із цього регіону ви допомогли під час своєї роботи?

Більшість запитів, які ми отримуємо та закриваємо, дійсно надходять з Донеччини — приблизно 60% від загальної кількості. Окрім Донеччини, значна частина запитів також приходить з Харківського, Запорізького та Херсонського напрямків. 

Наші пріоритети зосереджені на гарячих точках, де ведуться активні бойові дії. Це саме ті місця, де наші захисниці найбільше потребують підтримки. Навіть нові дівчата, які тільки вступають до війська і кажуть, що їм потрібен бронежилет, часто отримують спорядження після того, як ми закриємо запити тих, хто вже на передовій.

Ми розуміємо важливість кожної миті, тому зазвичай швидко намагаємось закривати запити, особливо з таких регіонів, як Донеччина, де ситуація найскладніша.

У вас є рубрика, якщо так можна сказати, “Героїні України”. Чи можете поділитися історіями захисниць із Донеччини, які стали справжніми героїнями цієї війни?

Моя подруга Лєра з Дружківки приєдналася до Сил оборони, в перший день 18-річчя. Вона операторка БПЛА і “літає” на різних дронах, зокрема на “Шарках” (розвідувальний безпілотний комплекс української розробки Shark, — ред.) та “Мавіках” (компактний квадрокоптер Mavic, — ред.). Лєра була в усіх гарячих точках України, але найбільше на рідній Донеччині.

Лєра — дитина війни, яка вирішила захищати майбутнє, щоб інші діти не пережили те ж саме. Її рідне місто знаходилося під російською окупацією, коли вона ходила в школу. Тоді для себе вирішила, що якщо війна не закінчиться, вона стане на захист України. Зараз Лєра вже 5 років у війську, декілька днів тому їй виповнилось 23 роки, і її контракт продовжується через повномасштабне вторгнення росії.

ГО
Ксенія разом з подругою Лєрою. Фото: ГО “Землячки”

Мені хочеться поділитися її історією, тому що це не просто розповідь про подругу, а глибока історія про формування особистості. Лєра виросла у війні, і все її життя — це військова служба, без студентського життя чи відпочинку. 

Лєра продовжує виконувати свою місію, навіть коли це стає рутиною. Вона каже мені, що не має вибору — просто прокидається і робить те, що має.

Ваша організація приділяє значну увагу розвитку культури “жінка-військова”. Чи змінилося сприйняття жінки на фронті на третій рік повномасштабного вторгнення?

Військо — це зріз суспільства, а наша армія — це ми. Тому те, що всередині війська, і та культура, яка там вирує — це та сама культура, яка живе і тут. Для розвитку цієї культури потрібно впливати не тільки на армію, а й на всі верстви суспільства: дітей, студентів, молодь і дорослих.

У порівнянні з 2014 роком, коли жінки не могли бути зараховані на військові посади або отримували позиції не відповідно до їхніх реальних функцій, зараз ситуація змінилася. Жінки обіймають командирські посади й виконують відповідні функції. Я бачу прогрес у цьому напрямку, і це приємно.

Як змінилося державне забезпечення жінок-військових з початку війни? Чи покращилось воно, якщо порівнювати з 2022 роком?

На початку повномасштабної війни державні структури не були готові до такої кількості жінок-доброволиць. Налагодження процесів зайняло час, але, якщо порівнювати з досвідом США, де формування жіночої військової форми зайняло понад 50 років, ми рухаємося швидше. Але у нас і бойові дії в активній фазі.

З початку повномасштабного вторгнення кількість жінок у силах оборони України подвоїлася і тепер становить приблизно 67 тисяч. Це стало несподіванкою як для держави, так і для родин. Наприклад, рішення сестри мого чоловіка, яка була емейл-маркетологинею, приєднатися до війська 24 лютого було для нас неочікуваним.

Сестра чоловіка пішла до ТЦК в 2022 році, чим її тоді забезпечила держава? Чи був якийсь мінімальний пакет для жінок-військових?

Нічого не було, коли вона прийшла. Ми все їй давали самі. Тепер ситуація значно покращилася, бо всі адаптувалися до стресових умов і налаштувалися на забезпечення жінок-військових.

Військові отримують базові речі, такі як форма, мило та туалетний папір. Гігієнічні засоби та інші базові потреби часто доводиться купувати самостійно, але коли є можливість, ми надсилаємо спеціальні бокси з білизною та засобами гігієни. Основна проблема — це не відсутність можливості придбати собі засоби гігієни, а логістика: на пошті в зонах бойових дій великі черги, через великий попит і не завжди є можливість виїхати з позиції в місто. Тому коли приїжджає посилка з формою і бронежилетом, то бокс з гігієною — приємне і корисне доповнення.

ГО
Посилки. Фото: ГО “Землячки”

Що зараз найбільше потрібно жінкам у війську? Чи запити здебільшого стосуються форми та спорядження, чи є інші потреби?

Форма, взуття, бронік, шолом — це чотири компоненти, які майже в кожному запиті. Просто може бути в когось щось одне, а в когось інше. В залежності від сезону змінюється взуття і форма. Взимку також додаються спальники й каремати. 

І зараз ще є запити на психологічну підтримку, адже ментальне здоров’я важливе. Цей напрямок в ГО “Землячки” в процесі глобальної трансформації, незабаром поділимося результатами.

А скільки запитів обов’язково обробляєте в місяць? І чи буває таке, що на закриття запитів потрібно більше часу, ніж очікували?

Статистика запитів постійно змінюється і немає сталої цифри. Наприклад, сьогодні може бути 90 запитів за один дзвінок, а за наступні кілька днів теж 90 індивідуальних запитів від різних захисниць. Може бути і по 100 запитів щодня. Тому немає середньостатистичної цифри — є лише статистика закритих запитів. На травень 2024 року закрили понад 22 тисячі індивідуальних запитів.

Кількість дівчат, що долучаються до війська, постійно зростає, і велика частина з них потребує забезпечення. Робота йде стабільно, але завжди хочеться швидше. Ніколи не буває, щоб я прокинулася і відчула, що цей тиждень буде легшим. Кожен тиждень у нас турборежим.

Вже згадували, що в Силах Оборони України зараз служать приблизно 67 тисяч жінок. Як цей показник змінювався в періоди мобілізації? І хто саме ці жінки?

У нашій країні жінки, які приєднуються до війська, роблять це за власною згодою, тому всіх можна вважати доброволицями. У нас немає обов’язкової мобілізації для жінок — їх можуть запросити, але вони можуть відмовитися. Це важливий аспект, оскільки багато жінок не готові до цього, тому добре, що надають право вибору.

Коли жінки приходять добровільно, їх мотивація величезна. Одна мотивована людина може підняти моральний дух усієї команди. В армії наразі служить понад 8 тисяч жінок-офіцерів і 11,7 тисяч жінок у сержантському складі. Керівні посади займають понад 5 тисяч жінок, а статус Учасника бойових дій отримали майже 13,5 тисяч.

ГО
Фото: ГО “Землячки”

Одним з важливих напрямків вашої діяльності є анімаційний серіал “Маріуполь”. Розкажіть про нього трохи детальніше. Як виникла ідея його створення?

Ми почали працювати над анімаційним серіалом майже одночасно зі створенням сторінки ГО “Землячки”. Ідея виникла завдяки щоденнику вчительки англійської мови з Маріуполя, яка разом із родиною пережила російську окупацію. Вона професійна альпіністка, й її навички виживання, ймовірно, допомогли їй та родині витримати важкі умови. Щоденник написаний у формі фактів без емоційного забарвлення, що робить його особливим у свідченні подій, які відбувались у лютому-березні 2022 року в Маріуполі.

11 епізодів анімаційного серіалу можна переглянути на ютуб-каналі “місто Марії” за цим посиланням

На сторінці в Instagram в останньому пості (29 травня 2024-го) вказано, що ви повернулися до роботи над анімаційним серіалом про Маріуполь. Коли очікувати на 12-й епізод?

Так, ми дійсно тимчасово призупинили роботу над серіалом через пріоритети в забезпеченні, але тепер з допомогою нового партнера,  IT-компанії Awesomic, серіал знову в процесі створення. Плануємо завершити проєкт до третьої річниці повномасштабного вторгнення і презентувати його публічно.

Чи плануєте після закінчення розповідей Наталі взяти ще чиюсь історію?

Не плануємо братися за нові проєкти. Зараз ми зосереджені на анімаційному серіалі, який стане частиною проєкту з вирішення питання житла для переселенців. Наприклад, Наталя, авторка щоденника, зараз живе з родиною в Німеччині як вимушена переселенка. Їм немає куди повернутися, і це велика проблема, адже повернутися додому можна лише тоді, коли є що відновлювати.

Саме мистецтво допомагає донести нашу ситуацію до міжнародної аудиторії, яка не завжди розуміє масштаб трагедії. Це наш спосіб привернути увагу і отримати підтримку для людей, які постраждали від війни.

Поговорімо про ваш проєкт з психологічної підтримки та реабілітації для жінок-захисниць та ветеранок. Як багато жінок ним скористалися? Які види психологічної підтримки ви надаєте? Чи є в Україні проєкти, подібні до вашого?

Ми провели понад 500 індивідуальних сеансів психологічної підтримки. Спочатку проєкт пропонував 10 безкоштовних онлайн-консультацій для кожної захисниці через гарячу лінію, де дівчата могли терміново звертатися з конкретними запитами. Наша команда психологів і волонтерів активно працювала над цими запитами.

Однак з часом стало зрозуміло, що цього недостатньо. Деякі дівчата, які отримали консультації рік тому, повертаються з новими запитами, або є тривалі психологічні питання, які потребують глибинної терапії. Тому ми вирішили трансформувати проєкт, щоб краще відповідати на потреби та забезпечити комплексну підтримку.

Також у вас є камерний проєкт “Реабілітація в Карпатах”. Що саме включає ця програма? І чому саме вона може допомогти відновитись?

Ми організували понад 20 групових поїздок на ментальну реабілітацію в Карпати для захисниць і ветеранок. Цей проєкт забезпечує можливість відпочити від стресу бойових дій і відчути спокій в природі, де немає постійного шуму міського життя.

Поїздки в Карпати дозволяють дівчатам знайти тишу і спокій, а також спілкуватися з однодумцями, які пережили схожий досвід. Також такі поїздки сприяють створенню міцних дружніх зв’язків і допомагають емоційно реабілітуватися. Дівчата можуть відкрито говорити про свої переживання і отримувати підтримку від тих, хто розуміє їхні труднощі.

Ми також забезпечуємо супровід під час поїздок, що дозволяє дівчатам відключитися від повсякденних турбот і зосередитися на відпочинку та відновленні.

На сторінці в Instagram побачила листівку “Почуй військову. Незалежність” разом з брендом Vera Beauty. Що це за проєкт?

Ми готуємось до випуску фотовиставки “Почуй Військову”. Цей проєкт ми створювали, фотографуючи портрети захисниць під час наших поїздок на Донеччину. Виставка включає портрети зроблені Ганною Сошніковою і Катериною Томчук  аудіоінтерв’ю та відео інтервʼю  з яких ми  створили музичний трек за допомогою талановитого музиканта та композитора  Віктора Байди. А також експозиції доповнюються відео створенні Марʼєю Дорощук, відеомейкером в ГО “Землячки”.

Кожна фотографія в експозиції супроводжується історією захисниці, а відвідувачі можуть одягнути навушники і послухати її аудіоінтерв’ю, занурюючись в її особистий досвід і переживання. Це дає можливість відчути близькість і зв’язок із захисницями, навіть якщо ви не були на фронті.

Основна ідея проєкту  “Почуй військову. Незалежність” разом з брендом Vera Beauty  акцентувати увагу на тому, що кажуть дівчата на фронті, і дати світу можливість почути. Ми попросили кожну захисницю уявити, що весь світ її слухає, і відповісти на питання: що б ти сказала, якби мала хвилину уваги всього світу? Їхні відповіді стали основою цієї колаборації і стануть частиною виставки, яка продовжує мандрувати світом і знайомити його з захисницями.

Які плани у вас є на найближчий час щодо нових ініціатив або проєктів? Чи є якісь особливі проекти, які ви плануєте реалізувати, щоб ще більше підтримати жінок-військових?

4 вересня ми проводимо благодійний концерт “Землячкині вечорниці: ти зможеш все” за підтримки фестивалю “Atlas” і “Gulliver”. Концерт відбудеться на терасі “Gulliver” на п’ятому поверсі. Квитки вже в продажу, і всі кошти від їхнього продажу підуть на пошиття форми для захисниць. У концерті беруть участь українські співачки — Lida Lee, TAYANNA, Diana Gloster, Michelle Andrade та Alena Omargalieva.

ГО
Військові жінки. Фото: ГО “Землячки”

На БПЛА, дрони та іншу зброю донатять швидше. Як у вас зі зборами? Чи стабільно люди підтримують? 

Люди підтримують нашу організацію, бо розділяють наші цінності. Наша мета — забезпечити комфорт і захист для військових, щоб вони могли ефективно виконувати свої бойові завдання без витрат на індивідуальне забезпечення.

Є багато зборів для іншого обладнання, як дрони чи прилади, які, безумовно, потрібні і часто отримують швидку підтримку. Але наше завдання — це база, яка забезпечує ефективність і захист кожної захисниці. Це ускладнює збір коштів, але ми знаходимо людей, які підтримують нас.


Цей матеріал опубліковано за підтримки Європейського фонду за демократію (EED). Його зміст не обов’язково відображає офіційну позицію EED. Інформація чи погляди, висловлені у цьому матеріалі, є виключною відповідальністю його авторів.


Спонсор
Завантажити ще...