Трудова книжка
Трудова книжка. Фото: Вільне радіо

Деякі ветерани, які мають право на дострокове призначення пенсії, постають перед труднощами з її оформленням. Військовий Олексій — один із тих, кому відмовили у достроковій пенсії попри державні гарантії. За законом один місяць служби у Збройних силах України зараховується як три, а отже захисник може попросити, щоб його пенсію перерахували.

У цьому матеріалі ми разом із юристами та ветеранами, які зіткнулися з подібними ситуаціями, досліджуємо, як захистити свої права. Розповідаємо, що робити, якщо Пенсійний фонд відмовляє в перерахунку пенсійного стажу, й ділимося прикладами судових рішень на користь захисників.

Це другий текст із серії матеріалів Вільного радіо “Захист прав ветеранів в Україні”. Ми створили цей спецпроєкт, аби допомогти захисникам відстоювати себе в суді.Нещодавно ми роз’яснювали, як військовим та ветеранам через суд скасувати нараховані відсотки чи пеню по кредиту. Незабаром на нашому сайті вийде ще один текст, присвячений поновленню на роботі після звільнення з військової служби.

Деякі військовослужбовці знають про дострокову пенсію, але отримують відмову від Пенсійного фонду

Олексій (імʼя змінене на прохання співрозмовника, — ред.) з 2022 року обороняв Україну від російських загарбників. Захисник воював на Запорізькому, Херсонському та Донецькому напрямках.

На початку 2024 року Олексій подав заяву до Пенсійного фонду України (ПФУ), аби йому призначили дострокову пенсію за віком. Однак отримав відмову, оскільки начебто “має недостатньо страхового стажу, аби отримати такий вид пенсії”.

Та чоловік стверджує: таке рішення винесли несправедливо, бо за законодавством кожен місяць його служби на фронті можна зарахувати до страхового стажу як три. 

Олексій звернувся з позовом до суду, щоб зобов’язати Пенсійний фонд зарахувати його військовий стаж. І виграв.

Закон на боці ветеранів у пенсійному питанні: чому ПФУ може відмовити в нарахуванні стажу

Коефіцієнт “один місяць за три” діє для всіх військовослужбовців, які мають посвідку учасника бойових дій. Однак, як пояснює юристка Центру правової допомоги у Києві Катерина Безкоровайна, Пенсійний фонд нерідко розраховує страховий стаж захисників за іншими правилами.

Так, у статті 115 закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” йдеться, що учасники бойових дій мають право на дострокову пенсію: чоловіки — з 55 років, якщо мають 25 років страхового стажу, а жінки — з 50 років за наявності 20 років стажу.

Пенсійне посвідчення
Пенсійне посвідчення. Фото: Вільне радіо

“Пенсійний фонд під час опрацювання заяви [учасника бойових дій] на призначення пенсії керується саме 115-ю статтею [вищевказаного закону]. Це головний документ, яким керується установа під час розгляду заявок про призначення пенсії, а інше законодавство вони не опрацьовують. І рахують загальний стаж один в один — без додавання коефіцієнта, [за яким місяць служби у ЗСУ зараховують як три]”, — говорить Катерина Безкоровайна.

Також відмовити у достроковому призначенні пенсії можуть з інших причин: 

  • невідповідність наказів, які повинні відповідати даті звільнення;
  • неакуратне заповнення трудової книжки, наприклад, виправлення імені чи прізвища;
  • неправильно вказаний номер наказу або ручні виправлення.

“Через порушення або ж недотримання правил Пенсійний фонд відмовляє. Людям доводиться бігати по архівах чи підприємствах і збирати нові довідки. Але провини працівника у цьому немає, адже він не повинен відповідати за правильне заповнення трудової книжки, і це не повинно позбавляти його призначення пенсії”, — наголошує юристка.

Головний юрист Калуського бюро Безоплатної правничої допомоги Богдан Побігун, який опікується справою Олексія, зазначає: в законодавстві є неоднозначні моменти, через які Пенсійний фонд не може самостійно ухвалити рішення про нарахування виплат. Щоб уникнути відповідальності за можливі помилки, установа вимагає судового рішення.

Пенсійний Фонд України
Пенсійний Фонд України. Фото: Вільне радіо

Перш ніж іти в суд, потрібно зібрати доказову базу, яка змусить Пенсійний фонд зарахувати стаж. Далі розповідаємо, що саме для цього знадобиться.

Які документи треба надати суду, аби пенсійний стаж військового перерахували

Загалом 95% справ про зарахування пенсійного стажу можна вважати виграшними, зазначає юрист Богдан Побігун. Але для того, щоб суд ухвалив рішення на користь ветерана, потрібно підготувати пакет документів.

“Головне у цій справі — зібрати необхідні документи, серед яких довідка про проходження служби та витяг з наказу, який визначає періоди та місця бойової діяльності захисника. Саме це дає можливість очікувати визнання періоду служби 1 місяць за 3”, — каже юрист Богдан Побігун.

Нотаріально завірені копії суд може не прийняти, тож усі папери мають бути в оригіналі. Ось перелік необхідних документів:

  1. Паспорт старого зразка, оформлений належним чином (сторінки заповнені правильно та без помилок, усі фотографії вклеєні відповідно до віку власника тощо).
  2. Паспорт нового зразка, який подається разом з довідкою про зареєстроване місце проживання (вона має бути з мокрою печаткою, але якщо довідка сформована в електронному форматі, достатньо штрих-коду чи QR-коду).
  3. Оригінал індивідуального податкового номера.
  4. Оригінал трудової книжки.
  5. Оригінал посвідчення учасника бойових дій.
  6. Якщо людина навчалась до 2004 року, дипломи.
  7. Якщо людина проходила службу за СРСР і має військовий квиток, його також слід долучити.
  8. Довідка про участь у бойових діях, якщо її може завірити повноважна людина, командир частини або кадровий спеціаліст.
  9. Витяг з наказу про період військової служби.
Документи
Документи. Фото: Вільне радіо

Також є можливість подати заяву онлайн. Для цього потрібно:

  1. Зайти на портал Пенсійного фонду.
  2. Авторизуватись через банкінг чи Дія.Підпис. 
  3. Відсканувати документи в оригіналі, підвантажити та подати.

Хто допомагає відстояти права ветеранів у суді та як довго доводиться судитися

Правозахисниця Катерина Безкоровайна зазначає: “Після подачі судової заяви з пакетом документів Пенсійний фонд ухвалює рішення про призначення пенсії від 5 робочих днів”.

Справа Олексія про дострокову пенсію пройшла першу інстанцію. Також її розглянули в апеляційному суді.

Юриста, який допоміг чоловікові зібрати пакет документів і представляє його інтереси в суді, держава надала безкоштовно. Таке право учасникам бойових дій гарантує законодавство для ветеранів війни.

Щоб скористатися безоплатною правничою допомогою, достатньо звернутися до Єдиного контактного центру за телефоном: 0 800 213 103. Якщо ви за кордоном, дзвоніть за цим номером: 044 363 10 41.

В Україні є й інші організації, які надають правову допомогу ветеранам та військовослужбовцям. Вона може бути як безкоштовною, так і платною, а ціна залежатиме від спеціаліста:

  • юридична компанія “Мережа права” — аби отримати консультацію, залиште заявку на телефонний дзвінок на сайті;
  • юридична компанія “Феміда” — звертайтеся за номером 066 985 85 37;
  • правовий навігатор від організації “Принцип” — для отримання допомоги перейдіть за посиланням;
  • Юридична компанія “Ліга ЛТД” — звертайтеся за номером 067 746 52 80.

Нагадаємо, учасники бойових дій, які проживають в гуртожитках, можуть оплачувати комунальні послуги за зниженими тарифами. Пільги поширюються на квартплату, газ та електроенергію, а також оплату твердого палива й балонного газу. Оформити пільги можна офлайн або онлайн на порталах електронних послуг — детальніше у матеріалі

Робота над цими проєктами стала можливою завдяки проєкту Fight for Facts, що реалізується за фінансової підтримки Федерального міністерства економічного співробітництва та розвитку Німеччини.


Завантажити ще...