Магніти з уламків російського літака, дорожній знак “Бахмут” та сумка вбитого російського командира — такі експонати серед інших можна подивитися на виставці “Фортеця Бахмут” у Національному музеї історії України в Києві. Після її завершення усі речі планують пустити з молотка на благодійному аукціоні. Ми роздивилися усе представлене на виставці детально.
Виставка “Фортеця Бахмут” запрацювала у п’ятницю, 26 травня. Експонати для неї зібрали волонтери “Команди Ex” та громадської організації 7Fields. Вони час від часу їздили на схід і привозили звідти “затрофеєні” речі, які їм передавали військові, каже співорганізаторка виставки, волонтерка Оксана Волжина.
“Перший раз я приїхала у Бахмут влітку минулого року. Ідея зробити цю виставку з’явилася тоді, коли я вкотре везла ці речі з фронту. Спочатку думали зробити просто аукціон, а потім вирішили організувати ще й виставку, щоб люди могли це побачити. Наша ціль — привернути увагу людей, щоб вони побачили, що відбувається в місті. По-друге, хочемо щоб зрозуміли як нашим хлопцям і дівчатам там було. Якраз на відкритті виставки був боєць 93-ї бригади, і він сказав, що для них важливо, щоб цивільні пам’ятали про те, що роблять військові”, — розповідає Оксана.
Усі представлені на виставці речі волонтерам передали бійці 93-ї окремої механізованої бригади “Холодний Яр” та 30-ї ОМБР ім. князя Костянтина Острозького, які боронять Бахмутський напрямок. Приміром, їм вдалося зберегти дорожній знак із назвою міста.
“Для нас найбільш унікальний експонат — це вивіска “Бахмут”. Ззаду, придивившись, можна побачити, що там написано “Артемівськ”. Це ще 2016-го перемалювали, щоб не змінювати вивіску, я так розумію. Знак військові зняли зі сторони Слов’янської траси. Звідти з боку Соледара починався наступ на Бахмут”, — каже співрозмовниця.
Військові 93-ї ОМБР раніше тримали оборону сусіднього від Бахмута міста — Соледара. Звідти їм вдалося “евакуювати” фігурку потяга із солі.
Серед експонатів — настінний годинник з підписом головнокомандувача ЗСУ Валерія Залужного та прапори з підписами бійців 93-ї та 30-ї бригад. Згадку про себе військові залишили й на деяких інших речах, продовжує Оксана Волжина.
“Ми привезли в Бахмут, у командно-спостережний пункт книжку “Холодний Яр”. І хлопці прямо в КСП підписали її. Також це остання пляшка шампанського з заводу ArtWinery. Її підписав снайпер 93-ї бригади. Буквально місяць тому хлопці з 93-ї, з вікна, з ПЗРК збили російський літак Су-24. І з уламків цього літака зробили магніти”, — розповідає жінка.
Представлені на виставці й особисті речі окупантів: аптечки, сухпайки, сумка загиблого командира, термос, фляга, протигаз та деякі документи. А також зброя, з якої вони ще нещодавно обстрілювали позиції ЗСУ.
Стелажі, де розмістили речі росіян, теж вивезли з Бахмута.
“Це просто диво. Ми шукали на OLX стелажі, щоб розмістити усі “трофеї”. Знайшли їх, телефонуємо, кажемо, для чого вони потрібні, а чоловік нам каже: “Так я їх з Бахмута і вивіз”, — каже співрозмовниця.
На стінах розвішені світлини: деякі з них робили бійці 93-ї бригади, а деякі — волонтери. На одному з фото зображена сама Оксана Волжина. Вона потрапила в об’єктив у січні цього року, коли евакуювала з Бахмута немовля.
У сусідній невеликій кімнаті можна побачити примарні “ідеали”, за які начебто воює російська армія. Тут стоять погруддя радянських лідерів — їх не привозили з Бахмута, а взяли з музейного архіву. Втім, каже Оксана Волжина, саме ця експозиція показує одержимість росіян та бахмутських колаборантів прагненням жити у тоталітарному світі.
“Ми назвали це “кімната темряви”. Коли людина обирає інший світ, вона повинна розуміти, куди вона потрапляє. Ця кімната — це те, на чому тримається держава загарбників, які прийшли нас знищувати. На ОМОНі, на страху. Багато хто в Бахмуті обирав цю “сторону тьми”. Тут є шолом ОМОНа, який дістався військовим на околицях Бахмута. Він стоїть посередині, а його оточують такі “лідери”, які завжди трималися на силі і страху людей”, — каже жінка.
Подивитися виставку “Фортеця Бахмут” можна до 8 червня. Вже 9-го усі експонати пустять з молотка на аукціоні. Таким чином хочуть зібрати кошти, аби купити безпілотник для 93-ї ОМБр.
“Для нас важливо зібрати кошти, щоб купити хлопцям “Лелеку” — це безпілотник, який безпечно для пілотів літає на великі відстані і може проводити розвідку й загалом багато чого. Він коштує від 1,5 до 5 млн [гривень] залежно від його оснащення”, — каже Оксана Волжина.
Аукціон проведуть просто в музеї. Долучитися до нього можуть усі охочі, в тому числі у онлайн-режимі.
Зазначимо, у Національному музеї історії України зараз працює ще одна виставка, присвячена оборонцям Маріуполя. На ній розповідають історії 12 загиблих захисників полку “Азов” через їхні особисті речі.
Цей матеріал опубліковано за підтримки Європейського фонду за демократію (EED). Його зміст не обов’язково відображає офіційну позицію EED. Інформація чи погляди, висловлені у цьому матеріалі, є виключною відповідальністю його авторів.