Аби не потрапити на гачок маніпуляторів, будь-що варто сприймати критично. Це універсальне правило, яке стосується й новин. Ми прагнемо навчити читачів розпізнавати фейкові новини та показати їхню небезпеку. Тож по буднях у соцмережах ми публікували добірку сумнівних новин та просили людей визначитися: правда це чи брехня. А потім з експертом розібрали усі ці 5 новин на складові.
“Усі новини, які зустрічаються вам в інформаційному потоці дня, перевірити до першоджерел неможливо. Тож варто просто підписатись на надійні джерела інформації, які не помічали у поширенні маніпуляцій та фейків. Очевидно, що всі помиляються. Але принаймні відсоток таких помилок має бути невеликий”, — ділиться з Вільним радіо редактор фактчекінгової спільноти “По той бік новин” Сергій Одаренко.
Отже, розберемо разом з експертом та групою випадкових респондентів і читачів соцмереж: якими новинами вас хотіли обдурити цього тижня та навіщо.
З усіх, хто відреагував на цю новину у фейсбуці, 70% повірили в неї, а 30% ні. У телеграмі реакції розподілилися так само.
А ось як коментували цю новину люди, яких ми розпитали докладніше:
“Можу в таке повірити, бо українці іноді можуть щось таке змайструвати. Люди звикли якісь речі самі робити, вигадати “Очумєлі ручки”. І це має логіку за локацією (Харківщину окупанти обстрілюють, — ред.), та й зараз весна, город треба саджати”.
“Вау, прикольно, я бачила фото тих капців та бачила цю новину. Люди, як можуть, так і забезпечують собі безпеку. Цікаво тільки, чи воно йому допомогло, але про це “історія мовчить” (сміється).
“Це відео я бачила в інтернеті, чоловік пояснював, як він це робить. А потім це пояснює людина, яка займається розмінуванням та каже, що це небезпечно. Тому в цю інформацію я вірю”.
Сергій Одаренко пояснює, як у цьому випадку зманіпулювала фейсбук-сторінка “Інформатор Коломия”: вони взяли правдиве відео, обрізали його та “подали під іншим соусом”.
“Відео очевидно правда, без ознак монтажу. Але воно обрізане, і найважливіша частина цього відео не показана! І вони його подають як позитив, у такому контексті, що “ми, українці, незламні та непереможні”. Хоча очевидно, що тут потрібно зауважити, що “не робіть, люди, так, що це небезпечно та може коштувати вам життя”, — каже експерт.
Тож такі маніпуляції з фактами можуть стати для когось убивчими. Сергій Одаренко знайшов й оригінальний відеосюжет.
“Ви побачите там одразу після синхрону цього “винахідника” йде коментар фахівця, головного сапера Харківщини, де він пояснює: це не є захист від серйознішої міни. Щоб люди це розуміли й не повторювали за цим чоловіком”, — додає фактчекер.
З двадцяти реакцій, які залишили люди під скріншотом цієї статті у фейсбуці, 14 — недовірливі. А у телеграмі такими були дев’ять реакцій з десяти.
“Ага, записку навіть залишила: “Помираю через страх депортації — не знаю мову”… Брехня, звісно же ж”, — пишуть у коментарях читачі.
“Старі люди, звісно, можуть померти з багатьох причин. Але щоб одразу обидві померли, після курсів, — вони могли померти й від інсульту. Як вони встановили, що це сталося саме через курси? Це їм патологоанатом сказав? У мозку не знайдено нейронів, які знають латиську мову (сміється)?”
На питання, кому це може бути вигідно, респонденти кажуть таке:
“Це очевидно: росіянам, бо вони виставляють Латвію у негативному світі, мовляв, через ваші закони люди похилого віку страждають, бо не можуть вивчити мову”.
“Вважаю, це маячня. Може, це неповна інформація, що прям померли люди через цей стрес екзамену? Я теж ходжу на мовні курси, я у Німеччині. Там взагалі ніякого стресу! Розваги та забавки, ти вчиш мову з іншими дорослими людьми. І вони в такому самому стані — кожному важко, але ми допомагаємо один одному”.
Фактчекер Сергій Одаренко найперше звертає увагу на джерело, яке надрукувало цю статтю — російське видання “Московський комсомолець”.
Він радить критично налаштованим читачам до всіх матеріалів з російських ресурсів ставитися за принципом “презумпції винуватості”.
“Тобто будь-що опубліковане на російських джерелах інформації сприймати за замовчуванням як брехню. У цій конкретно публікації вони не наводять жодних конкретних джерел. Я пробував знайти цю новину латиською мовою, і знайшов лише одну публікацію на сайті латвійської правоцентристської партії “Єдність”. У них є рубрика “Кремль”, і там є застереження, що всі новини на цьому сайті — російська пропаганда, яка може містити фейки, мову ворожнечі тощо”, — пояснює Сергій Одаренко.
Тобто єдине джерело цієї інформації — це невідома “Юлія”, яка на словах розповіла про це зі слів своєї тітки російським пропагандистам.
“Очевидно, що люди помирають самі по собі, і якусь залежність між курсами та їхньою смертю проводити некоректно, навіть якщо це збіглося в часі”, — резюмує фактчекер.
У фейсбуці з тих людей, хто відреагував на пост, 4 людини не повірили цій новині, а три — повірили. У телеграмі скептиків та тих, хто повірив, — порівну серед тих, хто відреагував на пост.
Серед респондентів були такі, хто навіть перевірив цю новину.
“Я вірю в цю новину, бо бачила її і навіть зайшла на офіційну сторінку Далай-лами у фейсбуці. (Я колись була підписана на нього, але відписалася, бо у нього якась неоднозначна позиція щодо війни в Україні). Я побачила негативну новину про нього, і мені стало цікаво, чи справді він написав вибачення та що пишуть люди в коментарях. Саме відео виглядає справжнім”.
“Я не бачила цю новину впродовж тижня, його нікому нема сенсу дискредитувати таким чином. Загалом, це треш, звісно. І він узяв і вибачився, щоб від нього всі відстали”.
“Дивна новина. Я б хотіла вірити, що це все неправда. Навіть не знаю, що про це сказати. Я б перевірила, чи це релігійна або національна тема”.
Ця новина була доволі гучною, й багато світових ЗМІ опублікували її, каже Одаренко.
“Про це написали й такі авторитетні видання, як The Guardian, CNN, BBC. Сумнівів у достеменності цієї новини у мене не виникло. Я читав і про вибачення [Далай-лами після критики]”, — каже експерт.
У фейсбуці майже всі з 28 реакцій були за те, що це правдива новина. Читачі активно коментували (орфографія та пунктуація збережені):
“Так і є.. шо у них в голові????”
“Правда, на жаль. Читала, як дружина чмобика шукала саме такий до роддому , а не знайшовши, налагодила сама серійний пошив мілітарі конвертів. Раділа, що купують “нарасхват”.
“А чому у камуфляжі? Відразу у домовині — таке уготовив їхній недомірок (президент Росії Володимир Путін, — ред.)”.
Респонденти Вільного радіо здебільшого теж повірили, бо бачили відеорепортаж про цю жінку.
“Тільки я не знаю — це ж батьки вирішують, хочуть вони такий конверт чи не хочуть такий конверт. Не думаю, що всі приходять до пологового і що це повсякдення. Але Росія — взагалі й****та країна”.
“Це трішки маніпулятивна новина. Я її бачила, вона була не так подана, дійсно, є репортаж з цією жінкою. В неї чоловік на “СВО”, вбиває українців. Вона народила дитину та хотіла замовити такий конверт у камуфляжі. Та вирішила, що зробить це як хендмейд, буде заробляти гроші. Тобто це є, але не розповсюджене”.
Сергій Одаренко підтверджує: така новина дійсно була у російських ЗМІ.
“Я бачив цей сюжет і знаю, що це правда. І це не викликає жодного здивування. Я, знаючи росіян, [не дивуюся] від того градусу накалу пропаганди — я бачив і не таке”.
Щодо фрази “пробили дно” у заголовку — експерт залишає це на розсуд редакції.
“Це емоційна складова, на смак автора. Я б утримувався від такої емоційності у заголовках ЗМІ”, — каже фактчекер.
Таке повідомленні з’явилося в інформпросторі України незадовго до Великодніх свят. Читачі у наших соцмережах з нього посміялися.
З ними погодилися й респонденти.
“Я в це не вірю, бо, по-перше, ця новина написана російською мовою. Мабуть, росіяни знову “клепають” фейк про те, які українці погані й сатаністи, викопують трупи, які “захоронені неправильно”. Це провокативна новина, яка виникла на фоні того, що відбувається у Києво-Печерській лаврі”.
“Я не розумію, як можна виявити, за якими правилами було захоронення людини. І що, викопувати? Кому це корисно? Тим, хто ображений”.
“Це просто папірець А4, на якому красивим шрифтом надрукували інфу — це навіть не може вважатися за документ. Хтось зробив це, аби розсварити християн, які стояли біля лаври у Києві по різні боки. На цьому ґрунті може спалахнути дуже легко. Московитам, наприклад, це вигідно. Війна вже є, і ще одну на релігійному ґрунті?”
Фактчекер Сергій Одаренко теж вважає це навмисним “вкидом” російської пропаганди.
“Зробити таке фото може будь-хто. Росія очевидно намагається розколоти українське суспільство, зокрема й на релігійному ґрунті. Це головний інструмент зараз, оскільки не має чим похвалитися на полі бою”.
Крім того, оголошення на фото та відео звернені до родин загиблих. Ймовірно — до родин загиблих захисників. Тож імовірно це спроба розколу ще й у цій площині.
Також експерт зазначає, що представники ПЦУ не раз заявляли, що визнають усі обряди УПЦ.
***
Це остання публікація проєкту “Вірю-не-вірю”, де ми розповідали читачам, як розпізнавати брехливі чи маніпулятивні новини.
В матеріалі “Латвійські авто на користь ЗСУ та “менструальні відпустки” в Іспанії: розбираємо сумнівні новини у “Вірю/не вірю” ви знайдете ще більше фактчекінгових порад від експерта Сергія Одаренка.