Вже завтра — 19 січня — багато українців почнуть день не з кави, а з пірнання в ополонку. Навіть не дуже релігійні люди іноді вважають, що це дарує здоров’я та захищає від хвороб на цілий рік. Звідки пішла така традиція відзначати Хрещення Господнє та чи має вона взагалі стосунок до церковних вірувань — читайте в нашому матеріалі.
Співрозмовником Вільного радіо став архієрей Православної Церкви України, єпископ Луганський і Старобільський Афанасій (Яворський).
Що святкуємо
19 січня православні християни відзначають Хрещення Господнє або Богоявлення. У цей день прославляється хрещення Ісуса Христа у річці Йордан святим Іоанном Хрестителем.
“Це свято називається Богоявленням, бо Бог перший раз явився людям у всій своїй повноті: Бог Отець, Бог Син і Бог Дух Святий”, — пояснює єпископ Афанасій.
18 січня — Хрещенський святвечір. Майже весь день йдуть богослужіння, починають святити воду.
“Тиждень навіть не прали в освяченій воді”
Останні десятиліття багато людей саме 19 січня пірнають в ополонки, бо вірять, що в цей день вода цілюща. Однак давньою цю традицію назвати не можна.
“Ця традиція з’явилася на рубежі кінця 90-початку 2000 років, коли деякі із можновладців в Києві пірнали в ополонку після освячення води, вважаючи, що вони роблять велику благочестиву традицію і змивають гріхи. І це телебачення показувало, це перейшло в народ. Ніякого відношення до церковних вірувань пірнання в ополонку немає. Вода ніяких гріхів не змиває, ніщо гріхи не змиває. Тут є тільки один спосіб — щира сповідь”, — розповідає голова єпархії.
Додає: в минулі сторіччя таких звичаїв українці не мали, хоч перечитай всі історичні джерела від Львова до Луганська. Навпаки, після освячення води її не хотіли осквернити.
“Тоді не було центрального водопостачання. Люди брали воду в річках, в природних джерелах: її пили, нею милися. Воду освячували на річках в ополонках. Хозяйки навіть не прали свою білизну протягом цілого тижня, бо вони не хотіли осквернити цю воду освячену всякими різними нечистотами, які можуть бути в їхніх речах. А зараз, не стидаючись навіть священнослужителя, одразу після священика лізуть в ополонку, оскверняючи воду своїм тілом. Це далеко не є вірним”, — каже єпископ Афанасій.
Християнські традиції
Натомість релігійна людина перед Богоявленням може очистити душу на сповіді, причаститися, сходити на службу до церкви. 18 січня на Хрещенський святвечір — традиційно 12 пісних страв та “бідна” кутя.
“Споживання куті — це, перш за все, поминання померлих. Після цього вечеряють. Тільки перед Різдвом Христовим кутя багата: на меді, з цукатами, горіхами. Хрещенська кутя — вона “бідна”, тільки пшениця, мак і цукор”, — пояснює представник духовенства.
Читайте також: