Томосу — 2 роки. Як змінилася Православна церква України (7 коротких фактів)


image
Фото: з відкритих джерел

5 січня 2019 року патріарх Варфоломій підписав грамоту про автокефалію Православної церкви України. До річниці події, якій раділи навіть деякі атеїсти, ми зібрали коротку довідку про ПЦУ зараз. 

Для довідки:
Томос — це документ, який офіційно підтверджує автокефалію Православної церкви України як однієї з 15 помісних православних церков світу. Ця грамота є основою існування церкви і починає діяти з моменту підписання.

Журналісти “НВ” зібрали основні факти про створення ПЦУ та про сучасний стан справ. 

  1. 1. Патріарх Варфоломій назвав створення ПЦУ головною подією року

Аргументуючи значення цього кроку для України та світу, він зазначив, що завдяки отриманню томосу українські православні “можуть вести церковні справи незалежно від інших церков”.

Митрополит Епіфаній, глава ПЦУ,  в першу річницю томосу назвав його “здійсненням мрії багатьох поколінь і мільйонів вірних” у русі за духовну незалежність України.

  1. Окрім Вселенського патріархату, ПЦУ офіційно визнали ще три з 15 православних церков світу

24 жовтня 2020 року Православну церкву України визнала Кіпрська церква — її керівник, архієпископ Кіпру, пом’янув митрополита Епіфанія під час однієї з літургій.

Таке поминання (згадка предстоятелем однієї церкви керівника іншої) у православному світі означає формальне визнання.

  1. Через створення Православної церкви України Московський патріархат розірвав церковне спілкування з Константинополем

Ані Російська православна церква (РПЦ), ані підзвітна їй в Україні УПЦ Московського патріархату не визнають ПЦУ. У жовтні 2018 року, за два місяці до Об’єднавчого собору українських православних церков, синод РПЦ розірвав церковне спілкування зі Вселенським патріархатом через його рішення надати автокефалію українській церкві.

РПЦ також частково розриває церковне спілкування з тими церквами, які вже визнали ПЦУ.

Фото: Святослав Цеголко
  1. ПЦУ налічує понад 7 тисяч парафій в Україні

Лише за перший рік існування Православної церкви України до неї приєдналися близького 600 парафій УПЦ МП, заявив митрополит Епіфаній. 

“Зараз ми намагаємося робити все, щоб не було скупчення людей. І тому на час карантину не буде переходів, не буде зібрань. Бо для того, щоб громада визначилася, потрібно провести загальні збори парафії”, — сказав предстоятель ПЦУ.​

  1. Православна церква України провела низку реформ у богослужіннях 

ПЦУ намагається стати для українських вірян сучасною церквою, розповів у розмові з DW представник пресслужби ПЦУ Михайло Омельян. 

Під час служби, яка ведеться українською мовою, за можливості працює сурдоперекладач. У храмах дозволили встановлювати лавки, на які можуть присісти віряни. До церкви можуть приходити жінки без головних уборів, хоча на вході може бути прохання до жінок не заходити до храму з непокритою головою.

ПЦУ намагається бути активною в інтернеті та соціальних мережах, зокрема з актуальних для всіх українців питань поза релігією.

Так, у 2019 році ПЦУ визнала, що вакцини є дієвим та сучасним способом захисту від інфекцій і написала про це на своїй сторінці у Facebook. А на початку пандемії ПЦУ була також першою церквою в Україні, яка дала адекватні практичні настанови для своїх вірян, щоб запобігти поширенню хвороби. 

  1. Кожен третій українець вважає себе прихильником ПЦУ

Про це свідчать результати дослідження Київського міжнародного інституту соціології, які були оприлюднені в липні 2020 року. 34,3% українців вважають себе прихильниками Православної церкви України та відносять себе до її вірян.

За даними КМІС, ще майже 22% респондентів назвали себе православними без конкретизації. При цьому до Української православної церкви Московського патріархату (УПЦ МП), яку очолює митрополит Онуфрій, зараховують себе 15,4% українців, до Греко-католицької церкви — 8,4%.

  1. ПЦУ — лідер позитивного ставлення серед українських церков

Згідно цього ж опитування КМІС, 42,4% українців позитивно ставляться до Православної церкви України. Негативне ставлення до ПЦУ висловили 10,3% респондентів, нейтральне — 37,2% (тому баланс позитивних-негативних оцінок складає +32,1%). Натомість Українська православна церква Московського патріархату має негативний баланс думок: позитивно до неї ставляться 23% українців, а негативно — 31,6%.

На Донеччині ж, розповів Вільному радіо Архієпископ Донецький і Маріупольський Сергій, церкви МП бояться переходити до ПЦУ через тиск.

У Бахмуті ще у квітні 2019 року освятили землю під перший храм Православної церкви України

Читайте також: 

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Читайте нас в Telegram DONрегіон
Підписуйтесь на наш Instagram Вільне радіо

Якщо Ви дочитали цей матеріал до кінця, сподіваємось, він був корисним для Вас

Ми дуже цінуємо те, що Ви з нами!

Запрошуємо Вас стати патроном Вільного радіо та підтримати нашу редакцію.

Якісна незалежна журналістика потребує багато зусиль та ресурсів, і саме Ви можете допомогти нам робити це чесно і кожного дня!

Щомісячна підтримка
Допомогти одноразово
Поділитись публікацією

Ця публікація створена за підтримки Європейського Фонду за Демократію (EED). Зміст публікації не обов'язково відображає думку EED і є предметом виключної відповідальності авторів


Спонсор

Останні новини

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: