Підтримати
Де пірнути на Водохреще в Бахмуті
Фото: Вільне радіо

В ніч на 19 січня на свято Водохреща багато вірян традиційно пірнають в ополонки. Саме так завершується цикл новорічно-різдвяних свят. Що несе в собі це свято, як відзначити його без наслідків для здоров’я та кому взагалі краще не занурюватись — розповідаємо далі.

 

Хрещення Господнє — це третє і завершальне велике свято різдвяно-новорічного циклу, яке також називають Богоявленням, Водохрещем, Епіфанією або Йорданом.

За традицією в ніч з 18 на 19 січня люди пірнають в ополонку з крижаною водою. Вважається, що на Водохреща вода набуває цілющих властивостей і зберігає їх протягом року, лікуючи тілесні й духовні хвороби.

Серед охочих пірнути й мешканець Бахмута Ігор Ільчук. Він робить це вже 4 роки та не збирається зраджувати традиціям.

Поки що не знаю, сам буду чи з друзями. Рік тому один купався, прийшов вже десь після обіду, людей майже не було, був один рятувальник і все. У минулі роки я приходив на нічну службу, було багато народу — цілий ажіотаж. Дуже прикольні відчуття — поки йдеш по снігу, воно все стискає всередині. А потім стояти біля вогнища, грітися в шортиках. На вулиці -10, а ти стоїш — тобі тепло”, — згадує хлопець минулорічні занурення.

Ігор Ільчук з Бахмута щороку пірнає в ополонку на Водохреще
Ігор Ільчук. Фото: Вільне радіо

Цього року Ігор збирається пірнати на Трубному ставку, що на Забахмутці. Тут на Водохреще зазвичай збираються багато містян. Ще одне популярне місце в Бахмуті — це Північний ставок. На обох локаціях вже з 11 вечора 18 січня чергуватимуть надзвичайники, щоб святкування пройшло безпечно.

Ще у давнину за тиждень перед Водохрещем парубоча громада прорізала на річці ополонку, випилювала з льоду великий хрест, ставила його над ополонкою та обливала буряковим квасом, щоб хрест був червоний. Поруч будували престол з льоду. Все це оздоблювали аркою з ялинових або соснових гілок, яку називали “царськими вратами”.

Цього дня у всіх містах і селах, де є православні церкви, святять воду. Віддавна в народі освячену на Водохреща воду вважають своєрідним спасінням від багатьох недуг.

В народі є повір’я, що людина, яка тричі зануриться у воду на свято Водохреща, змиє з себе всі гріхи. От тільки православна церква каже, що так не буває.

Позбавитися гріха можна у двох випадках, вдаючись до обрядів церковних — це обряди хрещення і обряди сповіді. А щодо купання — церква не забороняє ці купання, вона освячує ці води. Але не стільки для купання, а щоб взагалі освятилися води. Тобто, ці води потім потечуть по всій землі, освячуватимуть все навколо себе — у цьому сенс”, — розповідає настоятель Борисо-Глібського храму Часів Яра, протоієрей Олег Кручинін.

У Часів Ярі на Донеччині освятили ставок на Водохреще
Олег Кручинін освячує воду у ставку “Золота рибка” в Часів Ярі. Фото: Олена Пиляєва

Та традиції нікуди не дінеш, тож якщо ви все ж вирішили попірнати — не забувайте про правила безпеки. Про них ми розпитали речника Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Бахмуті Станіслава Балдіна. Ось його рекомендації:

  • занурюватись треба під наглядом рятувальників та медпрацівників;
  • перед купанням треба розігріти тіло;
  • до ополонки треба підходити у зручному взутті;
  • йдучи до ополонки, пам’ятайте, що доріжка може бути слизькою;
  • занурюватись найкраще не вище, ніж по шию;
  • при вході в воду намагайтесь найшвидше досягнути потрібної вам глибини;
  • не перебувайте в ополонці більше однієї хвилини;
  • при виході не тримайтеся за металеві поручні;
  • після купання розітріть себе і надягніть сухий одяг.

І остання порада від ДСНС — щоб підтримати імунітет і уникнути переохолодження, випийте гарячого чаю, найкраще — з заздалегідь підготованих ягід та фруктів.

А про тих, кому краще утриматись від пірнання, розповідає медична директорка Центру первинної меддопомоги м. Бахмута Олена Сологуб.

Пацієнтам із захворюваннями серцево-судинної системи, тим хто нещодавно переніс інсульт чи інфаркт, не рекомендуються такі процедури, тому що це призводить до різкого спазму судин. Через це можуть виникнути загрозливі для життя стани. Також ці процедури не рекомендовані пацієнтам, у яких зараз є гострі інфекційні захворювання і підвищена температура”, — пояснює Олена Сологуб.

Варто також пам’ятати: до, під час та після пірнання в крижану ополонку заборонено вживати алкоголь. Твердження про те, що він начебто має зігрівати під час пірнання — це міф. Алкоголь зігріває шкіру і дає відчуття тепла, але загальна температура тіла знижується, а це небезпечно.

Читайте також:


Завантажити ще...