В українських ЗМІ пишуть, що росіянам, які переїдуть жити на тимчасово окуповані території зі своїми родинами, нібито виплачуватимуть грошове заохочення. Однак у російському інфопросторі про ці виплати згадок немає. Жителі тимчасово окупованої частини Донеччини, з якими нам вдалося поспілкуватися, про це також не чули. Розбираємось, чи є підґрунтя у цих заяв.
21 вересня Центр національного спротиву написав, що росіянам за переїзд у тимчасово окуповані населені пункти України нібито виплачують від 3 до 5 мільйонів російських рублів. За даними Мінфіну від 27 вересня 2024 року, це орієнтовно від 900 тисяч до 1,5 мільйона гривень. Такі виплати нібито гарантує російська влада.
Як стверджує Центр, першочергово виплати нібито обіцяють тим фахівцям, які переїдуть працювати та привезуть з собою родини.
“Найбільш затребуваними для окупаційних адміністрацій є працівники, які можуть облаштовувати рубежі/позиції та перевозити вантажі, а також будівельники для “відновлення” об’єктів інфраструктури знищених російськими військами українських міст”, — пишуть у Центрі нацспротиву.
Чимало українських ЗМІ передрукували цю новину з посиланням на Центр.
Журналісти Вільного радіо проаналізували документи, підписані президентом Росії протягом вересня та серпня 2024 року. Серед них немає указів щодо виплат за переїзд у т.з. “ДНР”, “ЛНР”, Крим, та на тимчасово окуповані частини Запоріжжя й Херсонщини.
Єдиний документ на схожу тему опублікували на сайті кремля 2 вересня 2024 року №742. Це указ президента РФ про внесення змін до іншого указу від 29 грудня 2022 року №972 “Про додаткові соціальні гарантії особам, спрямованим (відрядженим) на території Донецької Народної Республіки, Луганської Народної Республіки, Запорізької області, Херсонської області та членам їхніх сімей”.
У тексті немає згадок про будь-які соціальні виплати за переїзд у т.з. “ДНР” чи інші тимчасово окуповані частини України. Натомість у документі дійсно згадуються виплати від 3 до 5 мільйонів рублів. Однак ці соціальні виплати російська влада обіцяє росіянам, яких відправили у відрядження на території України. Гроші обіцяють виплачувати у випадку поранення/травми/контузії (3 мільйони рублів) або загибелі (5 мільйонів рублів) під час бойових дій.
Аби з’ясувати, чи правдива інформація про виплати за переїзд у т.з. “ДНР”, журналісти Вільного радіо звернулися до жителів тимчасово окупованої частини Донецької області. Такі заохочення стали новиною для співрозмовників.
“Вперше чую про таке — виглядає як очевидний фейк. Якби у “ДНР” правда платили за переїзд такі великі гроші, по-перше, про це всі б говорили, а по-друге, вже відпрацьовувалися б махінаторські схеми з тим, щоб отримувати ці гроші, але по факту не переїжджати сюди”, — вважає Антон з Донецька (ми змінили справжнє ім’я співрозмовника з міркувань безпеки).
Таке ж запитання ми поставили людям, які живуть у тимчасово окупованому Маріуполі. На умовах анонімності вони розповіли, що ніколи не чули про виплати росіянам за переїзд.
За словами співрозмовників, серед росіян дійсно є ті, хто переїжджає у Маріуполь, бо ціни на нерухомість тут нижчі, ніж у Росії. Потім вони знімаються у пропагандистських сюжетах, де хваляться, як їм подобається жити в окупованому місті, але про виплати не згадують навіть у цих роликах.
Окремо зазначимо, що в російському інфопросторі за останній місяць не було новин щодо виплат за переїзд у т.з. “ДНР”.
Раніше журналісти Вільного радіо розповідали, що за даними деяких джерел, з 1 липня 2024-го українці на тимчасово окупованій частині Донеччини ризикують одержати статус іноземців. Насправді ж термін дії т.з. “паспортів ДНР” продовжили до 1 січня 2025 року, а іноземними громадянами мешканців псевдореспубліки визнати не можуть — це закріпили навіть у “законодавстві”.
Цей матеріал опубліковано за підтримки Європейського фонду за демократію (EED). Його зміст не обов’язково відображає офіційну позицію EED. Інформація чи погляди, висловлені у цьому матеріалі, є виключною відповідальністю його авторів.