У Мінсоцполітики розпочали експериментальний проєкт, який дозволить самостійно обирати ВПО похилого віку та людям з інвалідністю надавача послуг соціального проживання або стаціонарного догляду. Ініціативу фінансуватимуть коштом держбюджету, а працюватиму вона за принципом “гроші ходять за людиною”.
Про це повідомили на Урядовому порталі.
У Мінсоцполітики розробили механізм більш доступних послуг підтриманого проживання та стаціонарного догляду для переселенців та похилого віку та людей з інвалідністю.
Як зазначають у відомстві, ініціатива працює за принципом “гроші ходять за людиною” — людина, яка потребує сторонньої допомоги та підтримки, але через бойові діє змушена покинути власне житло, зможе залишитися у громаді на законодавчому рівні. За словами Мінсоцполітики, це допоможе громадянам будувати соціальні та економічні зв’язки та самостійно приймати рішення щодо свого життя.
Отримати послуги підтриманого проживання чи стаціонарного догляду можна буде за єдиним алгоритмом. Для цього потрібно подати письмову чи електронну заяву до органу місцевого самоврядування за місцем проживання або за місцем звернення. Якщо вона не може зробити це самостійно — їй допоможе соціальний менеджер.
Після укладання договору з надавачем, людина почне отримувати обрану послугу, а кошти за її вартість Фонд соціального захисту людей з інвалідністю перерахує на банківську картку отримувача. Таким чином можна самостійно обирати кому та за яку послугу платити.
Водночас за реалізацію цього проєкту у громадах відповідатиме місцева влада. Вона має визначити потреби ВПО похилого віку та людей з інвалідністю та призначити відповідального за такі послуги.
“Таким чином, де б не знаходилась людина, яка потребує послуги, вимушено її покинула чи переселилася, вона все одно отримає необхідні їй послуги, а профінансовані вони будуть з державного бюджету.
Перед громадами натомість стоїть виклик – побудувати таку інфраструктуру для того, щоб ми могли фінансувати цю послугу. Тобто, щоб у громадах змінити оселі підтриманого проживання за новим форматом, де не 700 людей знаходяться в одному приміщенні, а до 30 людей”, — зазначають у відомстві.
Там додають, що для надання соціальних послуг понад 2 300 людям у державному бюджеті передбачили понад 366,8 мільйона гривень на 2024 рік.
Нагадаємо, з вересня 2024 року власникам житла, які надавали тимчасовий притулок для переселенців, більше не виплачуватимуть компенсацію в рамках проєкту “Прихисток”. Чи поновлять таку грошову компенсацію у наступному році — наразі невідомо.
Цей матеріал опубліковано за підтримки Європейського фонду за демократію (EED). Його зміст не обов’язково відображає офіційну позицію EED. Інформація чи погляди, висловлені у цьому матеріалі, є виключною відповідальністю його авторів.