Підтримати
Зображення до посту Врятували сотні покинутих і скалічених тварин: як волонтери зі Слов’янська допомагають чотирилапим біля фронту
Тварини зоомайданчика громадської організації “Дай шанс”. Фото: Ірина Орловська

Ще до відкритої війни у Слов’янську небайдужі містяни облаштували зоомайданчик, де рятували чотирилапих безхатьків. Когось лікували після отруєння, аварії чи обстрілів, а декого навіть діставали із зашморгу. Зараз волонтери опікуються близько 200 собаками, беруть на перетримку тварин військових і підгодовують вуличних.

Як громадська організація “Дай шанс” допомагає чотирилапим пережити війну, Вільному радіо розповіла її голова Ірина Орловська.

Слов’янські волонтери опікуються чотирилапими зі складними долями 

Майже 10 років волонтери у Слов’янську докладають зусиль, аби безпритульних тварин у місті було менше. Для цього на території комунального підприємства облаштували невеликий майданчик. Згодом заснували благодійну організацію “Дай шанс” та змогли отримувати гроші на стерилізацію тварин з бюджету міста, ділиться волонтерка Ірина Орловська.

Почали допомагати тваринам ще до 2014 року, але не були офіційно оформлені. Зіштовхнулися з такими ситуаціями, де це потрібно, тому й стали громадською організацією. Притулком ми себе не називаємо, бо багато людей думають, що ми можемо всіх тварин позабирати, але ні. Для цього немає можливостей — не вистачить місця, грошей і рук. Зараз дуже багато покинутих тварин. Найчастіше допомагаємо тим, у кого важка доля”, — пояснює слов’янка. 

Врятований пес
Пес, врятований слов’янськими волонтерами, після лікування. Фото: Facebook/“Дай шанс”

 

Ще до російських обстрілів, від яких потерпають не лише люди, а й тварини, чотирилапі безхатьки потребували допомоги. Крім голоду, вони страждали й від рук кривдників. Волонтерам довелося побачити багато жорстоких випадків, каже Ірина. 

Когось із наших врятованих собак отруїли, хтось потрапив в аварію. Були й кримінальні справи — собак вішали на дереві, ми ледве відкачали їх. Були випадки, коли допомогли собакам, яких викинули на залізничні рейки. На початку [відкритої] війни до нас під двері принесли коробку з цуценятами, її так сильно закрили скотчем, не знаю, як вони там не задихнулись”, — розповідає волонтерка.

Вивозити тварин з прифронтового Слов’янська волонтери не планують

Під обстрілами російської армії, іноді без води та світла, — такими бувають дні у Слов’янську.

“Влітку взагалі в місті позачинялися всі ветлікарні, був брак ветеринарів, не було ніяких аптек. Ліки доводилось замовляти, а тварин із важкими травмами відправляли в інші міста. Але ми навчалися виживати навіть без них. Зараз ветлікарні деякі вже повернулись”, — розповідає Ірина Орловська.

Втім попри ці труднощі та наближеність фронту волонтери організації “Дай шанс” не планують покидати місто або ж евакуювати своїх підопічних.

“Мені дуже багато кажуть: евакуюйте тварин. Але повірте, це не так просто, поки ми не можемо на це наважитись. Деякі наші собаки можуть просто не пережити дорогу”, — стверджує зооактивістка.

Від початку повномасштабного вторгнення волонтери опікуються близько двомастами собаками у своєму закладі, а також підгодовують вуличних хвостатих. З грошима та кормами допомагають різні організації. Пожертви також надсилають небайдужі люди.

Безпритульні тварини
Безпритульна собака з цуценятами у селі неподалік Слов’янська. Фото: Facebook/“Дай шанс”

 

Хто чим може допомагає. Дійсно, ми самостійно просто не вижили б. Небайдужі до долі тварин надсилають на картку, допомога йде ще й від благодійних організацій. Зараз навіть не шукаю нікого, не звертаюсь. Мені просто дзвонять і пропонують допомогу. Думаю, це завдяки тому, що ми вже дуже давно допомагаємо тваринам, люди знають про нас”, — говорить волонтерка. 

Зоомайданчик слов’янських волонтерів пережив обстріл неподалік 

Тварини бояться гучних звуків вибухів не менше ніж люди, ділиться Ірина. Минулого року підопічні закладу слов’янських волонтерів пережили й вибух поряд. 

Притулок для тварин
Територія зоомайданчика організації “Дай шанс”. Фото: архів Ірини Орловської
Притулок для тварин
Зоомайданчик громадської організації “Дай шанс”. Фото: Ірина Орловська

 

Зараз нам дістається. Тварини, самі розумієте, як реагують на обстріли, дуже лякаються. Влітку, коли сильні обстріли були, у нас двічі “прилітало” на територію комунально підприємства, де ми знаходимось. Але не в сам наш притулок, а поряд. Але всі живі-здорові”, — розповідає волонтерка. 

Іноді волонтерам доводиться рятувати безпритульних чотирилапих, які постраждали від російських атак. 

Були тварини, яких ми забирали до себе з осколковими пораненнями. Остання собачка, яку ми прихистили, — їй просто хвіст відсікло. Люди на вулиці намагались чимось замазувати, але він все одно гнив. Ми вилікували її, отак вона і залишилась в нас. Ще була собака Роксана, яка померла від снаряда — отримала серцевий напад. Снаряд впав за 10 метрів від її вольєра, через місяць вона померла”, — згадує Ірина Орловська.

Зоозахисники
Ірина Орловська з собакою Роксаною. Фото: архів Ірини Орловської

 

Підгодовують тварин в інших містах і селах неподалік фронту

Безпритульних тварин під час відкритої війни побільшало й в інших прифронтових громадах Донеччини. Тому команда організації “Дай шанс” виїжджає годувати чотирилапих безхатьків і за межі міста, а також підтримує інших волонтерів. 

Ми роздаємо корм людям, які підгодовують тварин на вулицях Слов’янська. Гуманітарними кормами, які ми отримуємо, ділимось ще з іншими волонтерами, наприклад, в Лимані, Святогірську та селах поряд, які були в окупації. Ми їдемо туди та засипаємо корм у годівниці”, — розповідає слов’янка.

Безпритульні тварини
Зруйнований житловий будинок на Донеччині. Фото: архів Ірини Орловської
Волонтери допомагають тваринам
Волонтери годують покинути господарями кішку. Фото: архів Ірини Орловської
Безпритульні собаки
Волонтери підгодовують безпритульного пса. Фото: архів Ірини Орловської

 

Волонтерка нарікає: більшість людей, які виїхали зі Слов’янська, покинули своїх улюбленців напризволяще. Така прикра тенденція помітна й в інших містах.

У нас був період, коли дуже масово люди виїжджали, зараз теж багато людей “на валізах”, бо знову такі масові обстріли міста нашого почались. Що говорити, у мій двір вже “прилетіло”. Звісно, не дуже забирають зараз тварин із нашого майданчика, більше хочуть “нагородити” нас своїми. У нас людей у команді зараз лише троє, ще є двоє найманих працівників. Ще є люди, які іноді до нас приходять, допомагають, але основні завдання на нас трьох. Фізично це дуже важко, бо двісті тварин”, — зазначає Ірина. 

Волонтери беруть на перетримку хвостатих із Бахмута та інших “гарячих” точок

Українські військові теж за можливості піклуються про покинутих тварин, а хтось вирішує забрати чотирилапого друга додому. З цим їм допомагають волонтери — беруть на тимчасову перетримку, розповідає Ірина. 

Врятовані собаки
Чотирилапі, врятовані з Бахмута. Фото: архів Ірини Орловської

 

З Бахмута брали чотирьох собак нещодавно. До нас їх привезли військові, коли виходили з позицій та мінялись, їм дуже шкода було покидати там собак. Вони були довгий час з ними, в бліндажах жили. Тепер ми взяли їх. Іноді привозять і інші військові з “гарячих” точок на перетримку. Одного пса не так давно забрав господар: собачка така вся дьоргана була, бо жила в місті, де постійні обстріли”, — ділиться волонтерка. 

Як допомогти слов’янським волонтерам 

Про свою допомогу тваринам громадська організація “Дай шанс” звітує на сторінці у фейсбуці. Ви можете підтримати заклад, переказавши будь-яку суму на карту Ірини Орловської: 4149 6293 4250 4032. 

Нагадаємо, в Кураховому теж побільшало безпритульних тварин. Ми дізнались, як місцеві волонтери допомагають їм пережити війну.


Завантажити ще...