Підтримати
Зображення до посту “Ви не лікар, ви можете зробити гірше”. Як не можна допомагати людині з епілептичним нападом та що краще зробити
Фото : з відкритих джерел

За даними Міністерства охорони здоров’я в Україні офіційно налічується близько 100 тисяч людей з епілепсією. В таких людей може раптово трапитись неконтрольований епілептичний напад. Але не всі знають, як потрібно допомогти людині, яка б’ється в судомах з піною з рота. Тож, ми розпитали парамедика з організації ASAP Rescue Ukraine, як категорично не можна допомагати людині з епілептичним нападом та що краще зробити.

Що таке епілепсія

Епілепсія — це одне з найпоширеніших хронічних захворювань. Під час епілептичного нападу в мозку людини починаються чимало електричних імпульсів. Під час нападу людина може втратити на певний час пам’ять, зомліти, можуть бути тяжкі тривалі конвульсії. Ця хвороба може з’явитись через пошкодження мозку у передпологовий та післяпологовий період, внаслідок травми, нестачі кисню, після інсульту та інфекцій мозку. Епілепсія також може бути вродженою.

Так робити не потрібно

Існує міф, що людині, в якої стався епілептичний напад, начебто потрібно покласти ложку в ротову порожнину, щоб вона тримала язик. Але це заборонено, адже людина може сама собі зламати зуби об металевий предмет.

“Категорично не можна лізти до рота якимись речами, робити зажими язику, витягувати його, розтискати зуби. Всіх радників, які радять це зробити — потрібно відганяти. Це ні в якому разі не можна робити, тому що тіло й так в тонусі, і язик нікуди не дінеться, і він як міксер збиває піну зі слини, тому він не западе”, — пояснює Вільному радіо парамедик організації ASAP Rescue Ukraine Роман Полійчук.

Роман також зазначає, що людині  під час епілептичного нападу не можна робити масаж серця і штучне дихання.

“Був випадок, коли у супермаркеті робили непрямий масаж серця (людині з епілептичним нападом — ред.). І ЗМІ подавали це як героїзм якийсь. Але насправді в людини на той момент вже було нормальне серцебиття, нормальне дихання, і вони почали тиснути на грудну клітку і могли просто завдати дуже великої шкоди. Цього не можна робити. Жодної маніпуляції після судин не можна робити. Це дуже важливо. Ви не лікар, ви туди не лізьте. Ви зробите тільки гірше”, — зазначає Роман Полійчук.

Як варто зробити

“Коли ви бачите, що в людини починаються судоми та вона починає падати, найкраще, що ви можете зробити, — покласти її в безпечне положення. І після цього треба просто підтримувати голову людини, щоб під час судом в неї хоча б пошкоджень від ударів. Достатньо чогось м’якого під головою”, — розповідає парамедик.

В цей момент якщо у вас є змога, зателефонуйте за номером 103, щоб приїхали медики зі швидкої екстреної медичної допомоги.

“Тому що можуть бути якісь наслідки, або бути якась інша причина. Треба завжди дзвонити до медиків, щоб вони приїхали”, — зазначає Роман.

Коли в людини закінчилися судоми, то потрібно дати їй перепочити у правильному положенні. 

“Коли людину відпустили судоми, потрібно просто покласти у безпечне положення. Це напівперевернутим на живіт, щоб голова лежала не назад. Якщо не знаєте як так покласти, то просто на бік покладіть”, — каже парамедик.

В цей же момент варто щось постелити під людину, щоб вона не замерзла на холодній землі. Це може бути якась тканина або верхній одяг.

“Як правило, люди після нападу навіть не пам’ятають, що трапилося. Не розуміють,  що відбувається. І якщо людина кудись рветься, то треба заспокоїти: “Все гаразд”, “зараз десь сядемо”. І якщо свідомість вже повернулася, то можна дати людині йти. Тому що другий напад — це мало ймовірно”, — зазначає, Роман.

Тож, після нападу людину бажано відвести в тепле приміщення, щоб там вона прийшла до нормального стану.

Читайте також:


Завантажити ще...