Антикорупційні органи вважають: новий закон лише допоможе високопосадовцям ухилятися від декларування майна рідних.
Законопроєкт подав президент України, і його ухвалили 3 червня 307 народних депутатів України. Закон повертає тюремне ув’язнення за брехню в декларації, скасоване Конституційним судом України восени. Це не новий окремий закон, а зміни у КУпАП та ККУ.
Але нардепи внесли декілька поправок у президентський проєкт закону і ухвалили його у такому вигляді, який, на думку президента, послаблює систему декларування.
Зокрема, нардепи вирішили, що декларанти мають вносити у свою декларацію тільки ті відомості про майно членів їхньої сім’ї, про які їм “подали в будь-якому вигляді” рідні. Навіть якщо декларант й сам знає про власність своїх родичів.
Зазначимо, така норма даватиме змогу недобросовісному декларанту переписувати дороге майно на родичів. Та не показувати його у своїй декларації, пояснюючи, що нібито родич не “подав інформацію в будь-якій формі” про цю власність. І за це декларанта ніяк не зможуть покарати.
Також депутати замінили формулювання “позбавлення” свободи на “обмеження” свободи за неподання декларації. Водночас брехня в декларації карається “позбавленням” свободи. Тобто, за взагалі неподання декларації передбачили м`якше покарання, ніж за внесення брехливих даних.
Зазначимо, ці обидві правки внесені народними обранцями від партії “Слуга народу”.
Представники Центру протидії корупції на сторінці у соцмережі заявили: ці правки “фактично знищили систему електронного декларування”.
“Раніше декларант мав вказати усю відому йому інформацію, а щодо іншого – вказати, що член сім’ї відмовився надати дані. В такій редакції законопроект робить ще гірше, ніж було до цього. Тобто тепер вигідніше взагалі не подавати декларацію, якщо тобі є що приховувати”, — зазначили представники ЦПК.
Вже ввечері 3 червня НАБУ та НАЗК опублікували спільне звернення до президента, в якому закликали гаранта ветувати цей закон.
“…оскільки цей документ спотворює ідею е-декларування як інструменту підзвітності суспільству та фактично надає індульгенцію на безкарність за зловживання задля набуття незаконних статків”, — зазначається у зверненні.
Додамо, ввечері офіс президента оприлюднив заяву про намір президента ветувати цей новий закон.
«Я не допущу знищення чи послаблення електронного декларування чиновників. Підписання закону в проголосованому у Верховній Раді вигляді неможливе. Це не те, чого очікують українці, й не те, що їм обіцяв я, внісши цей законопроект на розгляд парламенту. Ми маємо встановити пропорційне та справедливе покарання за правопорушення, пов’язані з декларуванням», – наголосив Володимир Зеленський.
Нагадаємо, закон України “Про запобігання корупції” ухвалили в Парламенті у жовтні 2014 року. Він зобов’язує депутатів різних рівнів, суддів, посадовців СБУ, прокуратури, поліції, держслужбовців щорічно звітувати про свої доходи, майно, подарунки. Також декларант мав вказувати у своїх декларації і майно членів своєї сім’ї. Ці декларації є у відкритому доступі.
У 2020-му група депутатів від ОПЗЖ звернулася у Конституційний суд, аби той перевірив конституційність певних вимог щодо декларування та повноважень НАЗК. Суд їхні вимоги задовільнив та заборонив НАЗК перевіряти і оприлюднювати декларації посадовців. Тоді президент заявив, що використає своє право на законодавчу ініціативу.
Читайте також: