Підтримати
Вже у середу водіїв та пішоходів чекатимуть нові штрафи. Що зміниться (Монолог)
Фото: Укрінформ

З 17 березня підвищують штрафи та збільшують покарання за порушення правил дорожнього руху для водіїв і пішоходів. Набирає чинності відповідний закон. Так, збільшують відповідальність за водіння напідпитку, без посвідчення водія, а також пішоходам і велосипедистам, які перебігають дорогу в невстановленому місті. Що зміниться читайте в матеріалі.

 

Передісторія. В середині лютого Верховна Рада України ухвалила підвищені штрафи за деякі правопорушення. Зокрема це стосується водіїв, що сідають за кермо нетверезими, не пристібаються та навіть пішоходів, які перебігають дорогу там, де не можна. Крім того, деякі з пунктів закону, як кажуть правоохоронці, “усувають прогалини” і вирішують спірні юридичні питання. Документ підписали вже голова Парламенту та президент України. Тож вже в середу, 17 березня,  він набуває чинності.

Що зміниться з середи на брифінгу Міністерства внутрішніх справ України розповів перший заступник начальника Патрульної поліції України Олексій Білошицький. Далі його пряма мова.

Керування в стані алкогольного чи наркотичного сп’яніння або під впливом препаратів, які знижують увагу чи швидкість реакції

Раніше за керування у стані сп’яніння вперше передбачалась відповідальність на рівні штрафу 10200 гривень і позбавлення права керування строком на 1 рік, то тепер за таке правопорушення передбачене підвищений штраф 17 тисяч гривень. Тут окрім штрафу нічого не змінюється, оскільки це перше таке правопорушення.

Вже у середу водіїв та пішоходів чекатимуть нові штрафи. Що зміниться (Монолог)

Якщо особа притягується до відповідальності протягом року вдруге, то на заміну штрафу 20400 гривень і позбавлення права керування на 3 роки приходить новий штраф — 34 тис грн і позбавлення керування на 3 роки та нові санкції: оплатне вилучення транспортного засобу чи без такого, або адміністративний арешт на 10 діб і позбавлення права керування на 3 роки з оплатним вилученням транспортного засобу чи без такого. 

Адміністративний арешт — це нова санкція, яка передбачається в даному контексті та суд при прийнятті рішення враховуючи особу правопорушника, враховуючи майновий стан і інші обставини може визначити покарання саме у вигляді адміністративного арешту. Бо ми знаємо, що в деяких випадках навіть штраф у вигляді 34 тисяч гривень можливо буде недієвим покаранням для деяких категорій осіб

Також звертаємо увагу на оплатну конфіскацію ТЗ — це процедура за якою за рішенням суду вилучається у власника авто, реалізовується на державному аукціоні і кошти від цієї реалізації повертаються власнику вже в сумі, за яку було реалізовано.

Якщо особа втретє керує в стані сп’яніння — штраф підвищується до 51 тис грн, позбавляють права керування на 10 років і адміністративний арешт на 15 діб. А також передбачається нова санкція, яка не існувала раніше, це безоплатна конфіскація транспортного засобу. Тобто якщо особа вчиняє втретє правопорушення протягом року, то можемо говорити, що відповідальність, яка була до цього, не діє для даної особи і потрібні суворіші заходи, щоб надалі передбачити вчинення такого правопорушення. Тому тут найсуворіша санкція — конфіскація ТЗ, безоплатне вилучення і компенсація в дохід держави.

І тут також хочу зазначити, що підвищується відповідальність за вживання алкогольних напоїв або лікарських препаратів, або інших препаратів, які знижують увагу та швидкість реакції після безпосередньо вчинення ДТП або до моменту проходження обов’язкового огляду, коли поліцейський має його провести. Якщо раніше штраф був 20400 гривень, то зараз штраф буде 34 тис грн.

Вже у середу водіїв та пішоходів чекатимуть нові штрафи. Що зміниться (Монолог)

Дуже важливий аспект, це саме уникнення відповідальності за керування в стані сп’яніння. Як я вже зазначив, що ми не тільки підвищуємо відповідальність, а й усуваємо прогалини, які існували й раніше. Я думаю не для кого не секрет, що тисячі справ по статті 130 (керування в стані сп’яніння) закривали у зв’язку з малозначністю, передачею на розгляд трудового колективу і найбільше — за строками. Дуже часто за термін 3 місяці не вкладалися і правопорушники уникали відповідальність. Законом передбачено, що розгляд справи за статтею 130 триває протягом 1 року. Тобто 3 місячний термін, в який раніше не укладалися, буде річним, і як правило більшість справ або переважна частина справ буде розглянута в цей термін, а якщо ж не буде розглянута, то буде величезне питання до органу, який розглядає справу, а в даному контексті — це суд, чому ж за такий продовжений термін не була розглянута справа. Також тепер виключається закриття справи “за малозначністю” або “передача такої справи на розгляд трудового колективу”. Тобто один із найсуворіших в складі правопорушень вже не можна буде закрити за такими рудиментарними аспектами Кодексу України про адміністративні правопорушення, які існували за радянських часів і з 1984 року існує по цей час в нашому кодексі.

Також хочу зазначити, що строк позбавлення права керування буде сумуватись. Тобто не заміщуватись новим терміном.

Наприклад, коли особу позбавили права керування на 1 рік, то у випадку вчинення правопорушення вдруге раніше строк на 1 рік замінявся на 3 роки. А зараз же ці строки будуть плюсуватися тобто це вже 1+3.

Вже у середу водіїв та пішоходів чекатимуть нові штрафи. Що зміниться (Монолог)

Раніше в кримінальному кодексі вчинення ДТП в стані сп’яніння в тому числі з потерпілими, вважалося лише обтяжуючою обставиною. Наразі це ж окремий кваліфікований склад злочину. Це стаття 286 прим., яка передбачає: 

  • у разі вчинення такого правопорушення з потерпілими середньої тяжкості передбачається відповідальність від 3 років позбавлення волі, та від 3-5 років позбавлення права керування ТЗ.
  • Тяжкі тілесні ушкодження від 3-8 років позбавлення волі та від 5-8 років позбавлення права керування.
  • Якщо наслідком такого правопорушення була смерть потерпілого, то це від 5 до 10 років позбавлення волі та від 5 до 10 років позбавлення права керування.
  • Якщо загинули кілька людей від 7 до 12 років позбавлення волі та від 7 до 10 років позбавлення права керування.
  • Уникнення відповідальності за таке кримінальне правопорушення буде неможливе у зв’язку з дійовим каяттям, примиренням, передачі особи на поруки, зміною обстановки, а також не буде застосовуватись звільнення від відбування покарання з випробуванням, умовно-дострокового звільнення, заміна невідбутої частини покарання більш м’яким, амністія або помилення. Всі ці інструменти пом’якшення покарання будуть недоступні для тих, хто вчинить такий злочин у стані сп’яніння.

Вже у середу водіїв та пішоходів чекатимуть нові штрафи. Що зміниться (Монолог)

Перевищення швидкості

Перевищення швидкості на понад 20 км/год зазнає невеликого збільшення штрафу з 255 грн на 340 грн. Перевищення швидкості на понад 50 км/год, а це зухвале і суттєве правопорушення, передбачається новий штраф 1700 грн, нагадую, що було 510.

Вже у середу водіїв та пішоходів чекатимуть нові штрафи. Що зміниться (Монолог)

Мотошоломи та паски безпеки

Невикористання ременів безпеки або мотошоломів — це те правопорушення, яке є дуже важливим. Ремені безпеки рятують життя. І дуже довго ми боролися, щоб штраф був не 51 гривня. а 510. 

Номерні знаки в бруді

Брудні, неосвітлені або встановлені з порушенням номерні знаки — це також останнім часом особливо з появою автоматичної фіксації розповсюджене порушення за яке передбачався штраф 170 грн, а тепер передбачається 850 гривень.

Повторне таке правопорушення, що стосується з маніпуляцією знаками (їх закриття або зміна тощо) — передбачається штраф 1700 гривень. А раніше було 255. Тобто раніше можна було з закритими номерними знаками подорожувати і кожного разу заплатити 255 гривень.

Керування без прав

Ми тут говоримо про людей, які ніколи не отримували водійського посвідчення, яким передали право керування. Раніше за це правопорушення був штраф 510 гривень. Зараз — 3400. Я хочу наголосити, що штраф за ті випадки, коли забули посвідчення, не міняється, як був 425 гривень, так і залишається.

Вже у середу водіїв та пішоходів чекатимуть нові штрафи. Що зміниться (Монолог)

Особа, яка була позбавлена права керування судом і продовжує керувати, то штраф підвищується з 510 до 20400 гривень. Наголошую на тому, що до того, як набуде чинності цей закон, суд міг позбавити права керування особи і далі така особа керувала далі ТЗ. І у випадку зупинення патрульною поліцією навіть 5 разів, особа заплатила б за рік 2,5 тис грн. Зараз це буде адекватна міра покарання. Якщо ж особа повторне вчиняє таке правопорушення, то штраф буде 40800 грн, додатково позбавлено права керування на строк від 5 до 7 років і оплатне вилучення ТЗ або без такого. Тобто однозначно керувати будучи позбавленим буде практично неможливо. 

Залишення місця ДТП

Штраф за це правопорушення був лише на рівні 255 грн або громадські роботи на 30-40 годин або адмінарешт 10-15 діб. Нараз за вчинення такого правопорушення штраф підвищується до 3400 гривень позбавлення права керування від 1 року до 2 років або адмінарешт 10-15 діб.

Вже у середу водіїв та пішоходів чекатимуть нові штрафи. Що зміниться (Монолог)

І у випадку дійсно вчинення такого порушення, Яке має великі наслідки та для потерпілого і для інших осіб, за це доведеться відповідати вже адекватно. 

Створення аварійної ситуації

Ми часто бачимо і небезпечне маневрування та інші порушення, які ведуть практично до ДТП, але на щастя вона не трапляється, раніше був штраф 680 грн і позбавлення права керування від 6 міс до 1 року. Наразі штраф підвищився до 1445 грн, позбавлення права керування залишається на тому ж рівні.

Штрафи пішоходам та велосипедистам

Підвищується відповідальність і пішоходів. Якщо раніше штраф був 51 гривню, це штраф який не переглядався дуже понад 15 років, то зараз цей штраф буде 255 гривень. Це більш актуальна відповідальність пішоходів, адже ми знаємо, що дуже часто і певні правопорушення трапляються саме з провини пішоходів.

Вже у середу водіїв та пішоходів чекатимуть нові штрафи. Що зміниться (Монолог)

Порушення правил велосипедистами. Відповідальність була на рівні 85, а зараз 340 гривень. 

Порушення правил велосипедистами та пішоходами в стані сп’яніння штраф зростає зі 136 до 680 гривень. Повторне ж порушення ПДР підвищує відповідальність на рівень 850 гривень, а також громадські роботи від 20 до 40 годин.

Порядок пред’явлення документів поліцейському

Якщо раніше було без уточнення передбачено, що водій повинен пред’явити посвідчення водія, свідоцтво про реєстрацію ТЗ поліцейському, то наразі ця процедура уточнена в якому порядку — водій повинен пред’явити у спосіб, який дасть можливість поліцейському прочитати та зафіксувати дані, що містяться в документі. Насправді ця норма буде усувати суперечності та різні трактування, яким же чином потрібно пред’явити документи поліцейському. Але при цьому вимоги передавати посвідчення в руки правоохоронцю немає.

Читайте також:


Завантажити ще...