Підтримати
оренда офісу
Фото з відкритих джерел

Орендувати державне майно у місцевої влади стане простіше та прозоріше — без “своїх” людей, домовленостей та оббивання порогів чиновників. Оренду комунального майна можна буде оформити на онлайн-платформі торгів “ProZorro.Продажі” через електронний аукціон. Як виграють від новації місцеві громади та бізнес нам пояснив на прикладах фахівець “ProZorro”.

 

Відповідний порядок набрав чинності цими днями. Закон (який називають реформаторським) прийняли ще в жовтні 2019, а тепер прописали й конкретні процедури. Порядок з багатьма додатками займає 110 сторінок.   

Отже, інформація про всі договори оренди державного та комунального майна тепер стане  публічною та зосередженою в електронній торговій системі “ProZorro.Продажі”. Всі нові комерційні договори оренди укладатимуть через онлайн аукціони на цьому державному майданчику та ще близько 45 інших, пов’язаних з ним. 

“Наприклад, є місцева рада і є комунальне майно в місті, яке хочуть здавати в оренду. Їх внесуть в перелік, який опублікують у вільному доступі. І кожна людина зможе бачити скільки майна і якого є в комунальній власності міста, і після цього ініціювати оренду того чи іншого приміщення”, — розповідає в коментарі Вільному радіо проєктний менеджер “ProZorro.Продажі” Владислав Уривський.   

Він додає: до цього договори оренди не оприлюднювались в інтернеті, і про виставлення на орендний конкурс знали лише “наближені”. Це створювало значні корупційні ризики. 

“Це зроблено для того, щоб оренда стала більш прозорою та доступною”,  —  уточнює проєктний менеджер “ProZorro”. 

Також місцева влада зможе на електронних майданчиках здати майно в оренду набагато вигідніше

“Система побудована таким чином: чим більше прийде на аукціон учасників, тим більше виросте орендна плата. Наприклад, стартова ціна оренди об’єкта буде 10 тис грн. І якщо прийде на аукціон 5 або 10 учасників, то вони зможуть підняти ціну в рази більше”, — пояснює фахівець “ProZorro.Продажі”.  

А ще все держмайно для оренди відтепер розділять на 2 типи: 1 — найцікавіші об’єкти для бізнесу та 2 типу — для організацій, які можуть пільгово отримати в оренду якесь приміщення. Тепер пільговим організаціям не надаватимуть приміщення, на які є великий попит від комерційних організацій.

“Є майно комерційно-привабливе і є майно для пільговиків (це державні установи, Мінфін, СБУ, пенсійний фонд, музеї, школи, релігійні організації, дипломатичні представництва, книжкові видавництва). Об’єкти, які включені до 1 типу, йдуть на аукціон, а 2-го — без аукціону (тоді наша система не визначає переможця, а укладає договір з пільговиком, який подав заявку”, — пояснює Владислав Уривський. 

До прийняття цього закону багато організацій з довгого переліку пільговиків (бувало, що й фіктивних) зловживали своїм першочерговим правом на оренду комунальних приміщень. 

“Дуже ліквідні об’єкти могли отримати в оренду без конкурсів всі громадські організації. А оскільки громадські організації найлегше створити, то робили так: зацікавлені люди створювали ГО, які подавали заявки на найпривабливіші об’єкти, отримували їх без конкурсу, а потім використовували під офіс. А деякі ГО потім робили так звані “невід’ємні поліпшення”, викуповували цей об’єкт та продавали його вже за більшу ціну”,  —  пояснює схеми зловживань фахівець “ProZorro.Продажі”.   

Віднині кількість пільговиків з-поміж ГО скоротили: в пільговій категорії залишили лише реабілітаційні організації людей з інвалідністю та ветеранів. 

“Чітко визначено цільове призначення: громадська організація має мати статус реабілітаційної установи для ветеранів або інвалідів. Причому цей договір (здачі оренди без аукціону — ред) має бути обов’язково завантажений в систему. Тобто це надасть можливість всім активістам якогось міста контролювати питання майна комунальної власності. Наприклад, якщо завантажили 5 договорів без аукціону, можна подивитися хто орендодавець, і якщо там щось не прозоро, активісти можуть реагувати. А раніше ці договори ніде не опубліковувались”, — каже Владислав Уривський.  

Також, тепер чітко врегульована тривалість процедури оформлення оренди, а раніше орендодавець такого майна (тобто місцева влада) це могли робити дуже швидко або дуже повільно — в залежності від власної зацікавленості. 

“Раніше, якщо комусь було вигідно, то могли опублікувати оголошення про вивчення попиту на майно, наступного дня отримати заявку від когось “наближеного” і через два дні укласти договір. А якщо не “наближена особа”, то документи могли “втратитись” на півроку-рік, або заявка могла просто “втратитись”. А зараз врегульовано, що є 10-20 днів на кожну окрему дію”, — розповідає про колишні схеми місцевої влади проєктний менеджер “ProZorro.Продажі”.  

Крім того, відкрита інформація про об’єкти для оренди відтепер стане повнішою.

 “То могло бути так: “Приміщення за якоюсь адресою, балансова вартість така-то”. Все, більше нічого немає. Зараз цей порядок вимагає перелік інформації: вартість, стартова ціна, характеристики, фотографії, поверхові плани. Там дуже багато вимог”,  —  розповідає Владислав Уривський.   

Як саме працюватиме нова система оренди? 

Якщо у місцевої влади вже є перелік об’єктів держмайна для здачі в оренду, вона має оприлюднити його впродовж місяця.  

“Орендодавець (наприклад міська рада), якщо у неї є такий перелік, має опублікувати впродовж місяця на своєму сайті, щоб всі люди могли побачити скільки майна є в місті. І трохи більше ніж 2 місяці дали на те, щоб привести цю інформацію про об’єкти у відповідність до порядку”,  —  розповідає проєктний менеджер “ProZorro.Продажі”.         

Зазначимо, орендодавець має укласти договір з електронним торговельним майданчиком. Щоправда, такий типовий договір ще не затвердили. 

“В “ProZorro.Продажі” формується оголошення. Для цього спеціально створять електронні кабінети, і кожний орендодавець (наприклад, міськрада або комунальне підприємство) завантажуватиме інформацію про об’єкти, які виставляє для оренди за формами”, — пояснює фахівець.    

Орендодавці реєструватимуться на одному з майданчиків “ProZorro.Продажі” безкоштовно й нічого платити не будуть. Платити за послугу електронного аукціону оренди буде його переможець. 

“І тільки переможець, який виграв цей аукціон, платить винагороду майданчику. Майданчик допоможе оформити договір оренди, підписати протокол, консультуватиме”,  —  розповідає фахівець “ProZorro.Продажі” Владислав Уривський.   

Читайте також:


Завантажити ще...