У бюджеті на 2025 рік не заклали збільшення прожиткового мінімуму. Тому мінімальні зарплати та більшість соціальних виплат в Україні залишаться на рівні 2024 року. Окрім індексації пенсій, держава не планує підвищувати соціальні стандарти. Розбираємось, які будуть соцвиплати для українців у новому році.
Зміни, які будуть описані нижче, передбачені у державному бюджеті на 2025 рік.
Більшість із наведених нижче даних вказують на те, що розмір виплат не зміниться порівняно з 2024 роком. Однак це не означає, що мінімальні доходи українців залишаться тими ж — насправді вони скоріше знизяться через інфляцію та падіння курсу гривні.
Так, якщо мінімальну зарплату у період з 2021 до 2024 років перерахувати за актуальним у ті роки курсом долара, ми отримаємо наступний графік:
Можна побачити, що останнє суттєве зростання мінімальної зарплати було на початку 2022 року.
Схожа ситуація і з прожитковим мінімумом:
Прожитковий мінімум на одну людину з 2025 року змінювати не будуть. Розмір виплат залишили на рівні 2024 року — 2920 гривень.
Прожитковий мінімум — це сума, яку вважають достатньою для забезпечення функціонування людини, збереження її здоров’я та задоволення соціально-культурних потреб. Розмір прожиткового мінімуму визначає держава.
Ось яким буде прожитковий мінімум з 1 січня 2025 року для різних категорій громадян:
Розмір мінімальної заробітної плати з 1 січня 2025 року також не зміниться. Він залишиться таким же, яким є з квітня 2024 року — 8 000 гривень.
Мінімальна погодинна оплата роботи становитиме, як і раніше, 48 гривень.
Зазначимо, розмір мінімальної зарплати, яку розраховують для виплат за рішенням суду, сягає 1600 гривень.
У бюджеті на 2025 рік для допомоги малозабезпеченим родинам заклали 19,7 мільярда гривень. Це на пів мільярда менше, ніж у 2024 році, але зменшення фінансування пояснюють зниженням кількості отримувачів цієї допомоги, ніж була торік.
Отже, соціальна допомога малозабезпеченим сім’ям у 2025 році становитиме доплату у розмірі відсотка від прожиткового мінімуму:
Розмір мінімальної пенсії в Україні з 1 січня 2025 року підвищувати не планують. Виплати залишаться на рівні 2024 року та сягатимуть 2 361 гривні мінімальної пенсії для людей без стажу.
Проте у 2025 планують провести індексацію пенсії, але наразі невідомо, на скільки саме її підвищать. Є припущення щодо 10-12% від теперішнього розміру пенсії. Детальніше про пенсії читайте тут:
Для того, щоб вийти на пенсію у 2025 році, необхідно мати такий мінімальний стаж:
Для жінок, які не працюють і не перебувають на обліку в Центрі зайнятості, декретні виплати залишатимуться на рівні 25% від розміру прожиткового мінімуму. Як і зараз, у 2025 році ця виплата становитиме 730 гривень на місяць.
Розмір допомоги матері чи батьку, які виховують дитину самостійно, теж залишиться на рівні 2024 року:
Через замороження сум соціальних виплат ця категорія також не зазнає змін. Аліменти становитимуть:
Загальні показники мінімальної пенсії через інвалідність з 2024 року не змінюються:
Однак суму будуть розраховувати індивідуально залежно від кількості років страхового стажу:
Сума виплат у 2025 році не зазнає змін, оскільки розмір прожиткового мінімуму для непрацездатних людей, як і раніше, становитиме 2361 гривні. З цієї суми для кожної групи інвалідності розмір виплат розраховується відсотково:
Допомога тим, хто доглядає хворих дітей, також не зазнала змін порівняно з 2024 роком та становитиме:
Виплати для опікунів на дітей теж не зміняться. У 2025 році вони становитимуть:
Згідно з останньою редакцією закону про допомогу сім’ям з дітьми, за народження дитини в Україні виплачують 41 280 гривень. Перша виплата становить 10 320 гривень, а потім впродовж трьох років щомісяця батькам виплачуватимуть по 860 гривень.
Нагадаємо, деякі категорії переселенців зможуть отримати пріоритетне право на компенсації за знищене майно. Народні обранці проголосували за зміни у грудні 2024 року.