Підтримайте Вільне Радіо
Європейський суд з прав людини 9 липня визнав Росію винною у численних порушеннях прав людини на тимчасово окупованих територіях Донецької та Луганської областей. Країна-агресорка також відповідальна за збиття пасажирського літака рейсу MH17 у 2014 році.
Про це журналісти Вільного Радіо дізналися з трансляції ЄСПЛ.
Російської сторони під час оголошення рішення не було, як і на попередніх засіданнях. Загалом справа об’єднала чотири міждержавних скарги проти країни-агресорки до Європейського суду з прав людини з боку України та Нідерландів:
Так, суд постановив, що Росія порушила права, гарантовані Європейською конвенцією з прав людини — зокрема, право на життя, заборону катувань, рабства, а також свободу мирних зібрань. У документі йдеться, що загарбники з травня 2014-го щонайменше до січня 2022 року здійснювали “ефективний контроль” над окупованими частинами Донецької та Луганської областей, а отже, несуть відповідальність за події на цих територіях.
Зокрема, йдеться про свавільні вбивства цивільних і військовополонених. А ще про випадки незаконного позбавлення волі, нелюдського поводження та застосування тортур. ЄСПЛ визнав системну практику придушення української ідентичності, зокрема через вплив на систему освіти. Окрім цього, окупанти відповідальні за так звану “фільтрацію” та примусове вивезення українських дітей — як углиб окупованих територій, так і на територію Росії.
Також суд окремо розглянув обставини збиття літака MH17 17 липня 2014 року поблизу Чистякового на Донеччині — тоді загинули 298 людей. ЄСПЛ підтвердив, що трагедія сталася в зоні, яка перебувала під контролем Росії.
Водночас суд не став розглядати окрему скаргу щодо права на ефективний засіб юридичного захисту в цьому епізоді, оскільки вважає це зайвим — таке рішення підтримали 16 суддів із 17.
За результатами рішення Європейський суд з прав людини зобов’язав країну-агресорку:
У Мін’юсті України зазначили, що рішення ЄСПЛ має “безпрецедентний характер” та вже може вважатися одним з найвагоміших у практиці міждержавних справ. Справа об’єднує чотири заяви та охоплює період від 2014 року до сьогодні.
“За 10 років роботи над цією справою Міністерство юстиції зібрало та подало до ЄСПЛ масштабний масив доказів. Завдяки цій титанічній роботі Україна сьогодні отримала результат, який без перебільшення можна назвати перемогою на міжнародній арені та черговим вагомим кроком до забезпечення всеосяжної відповідальності Росії”, — кажуть у відомстві.
У своєму проміжному рішенні від 25 січня 2023 року ЄСПЛ уже визнавав, що з травня 2014-го щонайменше до січня 2022 року окуповані території Донецької та Луганської областей перебували під контролем Росії.
Суд також встановив, що збиття рейсу MH17 сталося на території, яка перебувала під ефективним контролем російських окупаційних адміністрацій.
У 2022 році нідерландський суд заочно засудив росіян Ігоря Гіркіна, Сергія Дубінського та українця Леоніда Харченка до довічного ув’язнення, конфіскації майна та сплати 16 мільйонів євро за моральну шкоду родичам загиблих.
Журналісти Вільного Радіо до 10 річниці знищення рейсу над небом Донеччини у 2024 році проаналізували, що відомо про наслідки трагедії, в якій загинули 298 людей, а також долі засуджених Нідерландами винуватців катастрофи.