Російські пропагандисти опублікували репортаж з тимчасово окупованого Бахмута. Крім зруйнованих житлових багатоповерхівок на сході міста, окупанти на декілька секунд показали Свято-Миколаївський храм на східній стороні річки Бахмутка. Цього достатньо, щоб оцінити масштаб наслідків пожежі, яка була влітку 2023 року.
Відео з окупаційних джерел
Посеред літа 2023 року з’явилось фото, як горів купол дерев’яного храму. Релігійна споруда пережила найважчі бої за місто, але з невідомих причин почалась пожежа. Тоді журналісти Вільного радіо разом з протоієреєм Свято-Миколаївського Храму отцем Сергієм Дворяним лише припускали, що храм міг згоріти. Адже у місті не було рятувальників, а централізоване водопостачання зруйнувала російська армія.
Тепер росіяни самі підтвердили, що не вберегли найстарішу релігійну споруду Бахмута. У репортажі вони дивуються, що “храм пережив бої”. Насправді ж вони бачать лише кам’яну дзвіницю, але від самого храму майже нічого не залишилось.
Переконатись у тому, що це саме храм, який згорів допоможуть архівні фото.
Якщо порівняти архівні фото, з приблизно того ж ракурсу, то вийде що на місці брухту, який залишився дійсно має стояти дерев’яний храм.
Аналізуючи ракурс — знімали окупанти з багатоповерхівки по вулиці Горбатова 73.
На ще одному архівному відео російських загарбників теж можна побачити храм на декілька секунд. Цього достатньо, щоб оцінити масштаб пожежі — від храму залишились лише металеві двері.
Свято-Миколаївський храм був розташований у східній частині Бахмута, відомій місцевим як “Забахмутка”. Релігійна споруда вважалась культурною спадщиною міста.
“Храм побудували 1797 році, а кам’яну дзвіницю — у 1861 році”, — розповідав Вільному радіо настоятель Свято-Миколаївського Храму протоієрей Сергій Дворянов.
Згадка про цей храм є в “Описі міста Бахмута та його повіту”, датованому 1798 роком.
“У передмісті дерев’яних церков три, дві парафіяльні, 1-а Святителя Чудотворця Миколая, 2-а Різдво Богородиці, 3-я при цвинтарі’, — писали в документі кінця XVIII століття.
Але й до 1797 року на цьому місці був храм, який розібрали та перевезли до села Покровське неподалік.
“Коли у 1783 році закрили бахмутські солеварні, місцевих солеварів виселили у слободу Покровську. І вони перенесли із собою цю дерев’яну церкву: розібрали її та збудували на новому місці. І тільки під кінець століття мешканці цієї частини міста [нині Забахмутка] стали клопотати, щоб їм збудували нову. І саме тоді була збудована Святомиколаївська церква, яка стояла донині”, — розповідав Вільному радіо завідувач відділу Бахмутського краєзнавчого музею Ігор Корнацький.
Оскільки це була місцева пам’ятка, до охоронної зони храму належали не тільки будівля церкви, а й огорожа навколо неї.
Нагадаємо, у травні 2023 року під час боїв з найманцями ПВК “Вагнер” знищили ще одну релігійну споруду Бахмута — Благовіщенський храм московського патріархату. Тоді від храму залишились лише дзвіниця та прибудови, але й вони суттєво пошкоджені.