Журналісти Вільного радіо перевірили, як у місті ставляться до протиепідемічних обмежень. Чи впускають у міські тролейбуси без маски та де карантинними правилами нехтують найбільше — дізнавайтесь далі.
З понеділка, 18 жовтня, на Донеччині впровадили “червону” зону карантину. За два перших дні нових обмежень в області зареєстрували сумарно майже 2 тисячі хворих. Востаннє стільки нових пацієнтів було навесні, коли в Україні лютувала друга хвиля коронавірусу.
Одної з обов’язкових вимог всіх зон карантину є обов’язкове носіння маски у громадських місцях.
У МОЗ зазначають, що правильно одягнена маска має закривати ніс та рот таким чином, щоб між обличчям та маскою не було щілин. Однак багато людей нехтують цими простими правилами. Ми вирішили перевірити, як до цього ставляться бахмутяни.
Розпочинаємо свій маршрут з центрального ринку. Під час “червоної” зони непродовольчі ряди мають бути зачиненими.
Та вже на вході за кількістю припаркованих автівок можна зрозуміти, що ринок працює у звичайному режимі.
Крім того, на відміну від минулих “ковідних” обмежень, зі входів у ринок зникли працівники, які вимірюють температуру у відвідувачів.
Ряди з одягом, взуттям та іншими непродовольчими товарами працюють як і раніше. Продавчині ведуть бесіду про “ковідні” сертифікати: чи потрібні вони їм та де їх взяти.
Цікавий факт: багато рядів з овочами, навпаки, не працюють.
З-поміж відвідувачів ринку та продавців мало хто носить маски або ж вдягають їх неправильно, залишаючи ніс відкритим.
Переходимо у супермаркет “Сільпо”. Тут людей вже менше, ніж на ринку, але все ж доволі людно. Більшість — у масках, хоча є й такі, хто “дає носу подихати” або ходить зовсім без маски.
Останнім продавці торгових рядів відмовляють в обслуговуванні, відправляючи їх на касу.
На касі покупців без масок також не обслуговують, але тим, у кого маска надягнена неправильно, товари все ж пробивають. Дистанцію у 1,5 метра як біля прилавків, так і на касі майже ніхто не дотримується. Забігаючи наперед, зазначимо, що це притаманно всім супермаркетам міста.
Із “Сільпо” вирушаємо в інший супермаркет у центрі — “Lafar”. По дорозі проходимо повз пункту вакцинації, який облаштували у БК ім.Мартинова. Біля пункту велика черга. Люди купчаться один біля одного, маски вдягнуті правильно не у всіх.
В магазині “Lafar” більшість відвідувачів носять маску правильно. Найбільше порушників у кафе — там деякі відвідувачі опускали маску на підборіддя. При цьому за столиком там посидіти не можна.
Адміністраторка магазину Ольга Скуратова розповідає: торговий заклад пройшов необхідні перевірки та слідкує за відвідувачами.
“Все виконується (карантинні норми, — ред.), перевіряли нас. І з міської ради нас перевіряли, і з поліції. Люди не входять без маски”, — розповідає адміністраторка.
З тими ж, хто відмовляється надягти маску в магазині, розбирається поліція, зазначає Ольга Скуратова.
Далі йдемо на центральну тролейбусну зупинку. Вдень тролейбуси ходять часто, тож людей на зупинці небагато. Маску носять хто як: у когось вона закриває і рот, і ніс, в інших — лише рот, а дехто стоїть без маски взагалі.
Люди стоять групами на відстані один від одного, тож соціальна дистанція деінде зберігається. Та коли підходить тролейбус, усі гуртуються біля дверей.
Під час руху тролейбуса кондукторка вимагає від пасажирів вдягнути маску. В одного чоловіка її не виявилось, і його висадили на наступній зупинці. Загалом під час руху всі пасажири були у масках.
Наступна зупинка — “АТБ” на “Новому ринку”. Тут також людно, багато покупців у масках, хтось навіть у саморобних, але дехто все ж залишає відкритим ніс. На касах соціальної дистанції ніхто не дотримується.
У “Varus” та “Сім’ї” відвідувачів не так багато. Тут така ж картина, як і в попередньому магазині.
Як розповіла журналістам Вільного радіо адміністраторка магазину “Сім’я” Оксана Лещенко, покупців без масок в залі та на касах не обслуговують.
“Покупцям повідомляємо, що маска необхідна. Якщо покупець не хоче її надягати, йому одразу кажуть, що його не обслуговуватиме жоден відділ”, — розповідає адміністраторка.
Отже, можна сказати, що більшість бахмутян дотримуються маскового режиму, але не всюди. Просто на вулиці в масках ходять одиниці. А одягають їх тільки тоді, коли входять у магазин чи у громадський транспорт. Соціальна дистанція ж є тільки у правилах. Насправді ж її ніхто не дотримується.
Ми поцікавились у бахмутян, як вони ставляться до введення “червоного” рівня карантину і як на них впливають нові обмеження. Відповіді отримали різні.
“Ну якщо ввели “червону” зону, значить, є цьому причина. Якщо не вакцинуватися, то буде продовження цієї зони. Якщо більше населення буде вакциноване, то її знімуть. Для мене обмежень не буде, тому що я вакцинований”, — стверджує Валерій.
“Ну це ж обмеження. Ми розуміємо, що треба, але це погано, звичайно. Ми з дідусем пенсіонери. А от людям як? Треба ж торгувати, треба жити. І комуналка… Ой, у мене просто нема слів”, — зізнається Валентина.
“Треба дотримуватись правил. Карантин є карантин. Ми пенсіонери, поки виїжджати нікуди не збираємось, а там подивимось”, — каже Людмила.
“Негативно ставимось. Можуть закрити ринки, а зараз треба перевдягати діток. Де купувати їм одяг?” — питається Ольга.
“До “червоної” зони я ставлюсь негативно. Я не вакцинована, оскільки я літня людина, і я побоялася. Тепер у мене немає сертифіката. Не можу я ані в аптеку піти, ані в магазини, ані в автобус чи поїзд”, — говорить Валентина Іванівна.
Нагадаємо, з 21 жовтня починають діяти нові правила перевезень між областями. Що треба мати, аби вас впустили у транспорт — пояснюємо тут.
Читайте також:
Цей матеріал опубліковано за підтримки Європейського фонду за демократію (EED). Його зміст не обов’язково відображає офіційну позицію EED. Інформація чи погляди, висловлені у цьому матеріалі, є виключною відповідальністю його авторів.