Підтримати
шахта Золоте в Гірській громаді в Луганській області
Фото: Вільне радіо

З 24 лютого у районах сходу України, які контролював український уряд, затопило 10 вугільних шахт. В більшості випадків це сталося через військову агресію РФ. Що це означає для регіону — пояснює незалежний експерт, гідрогеолог та гірничий інженер.

Про це Вільному радіо повідомляє голова Незалежної профспілки гірників України Михайло Волинець.

“На Донеччині у Вугледарі затоплена шахта Сургая. Причина  —  через обстріли [російської армії], там місто фактично знищене. На ній видобували вугілля, яке використовували як коксівне. Перед війною там 2 лави “зарядили”. Це одна з найновіших шахт, 130 млн [тонн вугілля] балансових запасів, сірка там 0,9-1,8”, — каже голова Незалежної профспілки.

Для довідки:
Такий вміст сірки у вугіллі Донбасу вважають низьким. Чим її більше — тим гірше для промислового обладнання, довкілля та якості готової продукції.

“Також поруч Південнодонбаська шахта №1 — затопили. Це теж з 24 лютого”, — розповідає Михайло Волинець. 

голова Незалежної профспілки гірників України Михайло Волинець
Голова Незалежної профспілки гірників України. Фото: Facebook/ Михайло Волинець


За словами Михайла Волинця, затоплення
загрожує ще двом вугільним шахтам на Донеччині.

“Час від часу підтоплюється шахта “Центральна” ДП “Мирноградвугілля”. Вдається відкачувати [шахтні води], трубопровід водовідливу міняють у шахтному стовбурі, немає коштів, десь вчасно не займались цим у попередні роки. Вони не видобувають вугілля, бо затоплені окремі виробки у цій шахті”, — розповідає очільник Незалежної профспілки гірників. 

Є проблеми й на шахті у Селидівській громаді. 

“Великих зусиль докладають, щоб шахта “Курахівська” ДП “Селидіввугілля” не була затоплена. Там приток води й вже затопило нижні горизонти. Туди “прилітає” час від часу. Такий стан шахт зараз”, — каже Михайло Волинець.

Й на Луганщині від повномасштабного вторгнення затоплені 8 вугільних шахт. 

“4 шахти ДП “Первомайськвугілля” затопили. 4 шахти ДП “Лисичанськвугілля” — затопили”, — каже співрозмовник. 

Голова Незалежної профспілки гірників наголошує, що вугілля конче необхідне Україні для підготовки до зими та опалювального сезону.

“Попереду зима, вугілля буде потрібне. Вже зараз запасаються вугіллям, купують його втридорога. А в Україні думають, що й зими не буде, тільки розмови одні, нічого не робиться”, — вважає він.

За даними Михайла Волинця, до 2014 року на Донбасі було 145 вугільних шахт. Через гібридну військову агресію та окупацію частини Донбасу на непідконтрольній уряду території залишились 96 шахт, а на підконтрольній урядом — 49.

Що це означає для Донбасу

Співробітники ДП “Донецькгеологія” називають процеси затоплення вугільних шахт на Донбасі некерованими та неконтрольованими. А гірничий інженер та гідрогеолог, незалежний експерт Євген Яковлев прогнозує незворотні та катастрофічні наслідки для усього регіону. 

“Це процес ускладнення екологічних умов (і водно-екологічних, й інженерно-геологічних) та погіршення безпеки життєдіяльності, і по багатьох параметрах він незворотній: просідання поверхні, підйом забруднених шахтних вод вище до поверхні, до місцевих джерел водопостачання”,  — розповідав у коментарі Вільному радіо експерт.

Євген Яковлев називає ці наслідки навіть тяжчими, ніж руйнування інфраструктури в результаті боїв. Бо це призведе до того, що на цій території неможливо буде жити.

“Водно-екологічний фактор важчий за військові наслідки! Можна відновити завод, дорогу, міст, дім. А оцей процес, який запускається при некерованому затопленні шахт, — він веде територію до втрати життєздатності та повного опустелювання”,  —  каже Євген Яковлев.

І якщо російські окупанти навіть і зможуть захопити Донбас, це завоювання буде сумнівним.

“Ця територія не буде трофеєм. Ці процеси наростають, активізуються, тому що кількість закритих шахт збільшується. І частка тих шахт, які ще працюють (це приблизно 20 шахт по цей бік лінії розмежування та близько пів сотні по ту), — дуже ризикована. Адже їм загрожує некерований підйом рівнів шахтних вод”, — казав фахівець кілька місяців тому. За цей час затопило вже половину шахт на підконтрольній частині сходу.

Читайте також:


Завантажити ще...