За чесні та прозорі вибори: Як пройшов перший тур виборів для одних з наймолодших членів ДВК в Україні


Цієї неділі, 31 березня, по всій Україні пройшли чергові вибори Президента. Більшість членів дільничної комісії не вперше працюють на виборах. Але є й новачки. Наприклад, на цих виборах Президента ЦВК зареєструвала 49 членів комісії віком до 20 років. Двоє з них працювали на одній з дільниць Бахмута. Вільне радіо запитали в дівчат: чому вони прийшли працювати в комісію та дізнались про їх враження.

 

Віолі Лиханській 20 років, а Аліні Бокач 19 років. Вони студентки вишу переселенця з Бахмута – Горлівського інституту іноземних мов. Крім того, що вони цьогоріч вперше в своєму житті проголосували, вони ще й взяли участь в організації виборчого процесу.

В Бахмуті наймолодші члени комісії

Про роботу в ДВК дізнались від знайомих

Віола та Аліна розповідають, що у комісію на виборах пішли за новим досвідом та враженнями. Хотіли побачити на власні очі та повністю проконтролювати процес принаймні в одній ДВК.

“Гроші були лише плюсом, але більше я хотіла упевнитися, що вибори пройдуть чесно”, — розповідає Вільному радіо Віола Лиханська.

Віола та Аліна дружать, а про роботу дізнались від знайомих і вирішили разом спробувати податися в дільничну виборчу комісію. Оформили їх за списками від двох різних кандидатів. 

Зазначимо, на вибори Президента кожен з кандидатів має подати списки своїх членів виборчих комісій. Та не всі знайшли собі людей на місцях. У 39 претендентів на головну посаду в державі суттєво відрізняється кількість поданих представників. Так, у 13 з них по 199 людей на всю країну, а найменша кількість у кандидата Геннадія Балашова: він делегував 14 людей.

В Бахмуті наймолодші члени комісії

“Члени ДВК думали, що нас змусили”

До дня виборів дівчата кілька разів збирались всім складом своєї дільничної виборчої комісії. Там вони проходили інструктаж від вже досвідчених людей, які неодноразово були на виборах.

В Бахмуті наймолодші члени комісії

Віола каже, до них неодноразово підходили колеги та питали, що вони тут роблять. Дивувались, навіщо молодим необхідна така робота.

“По-перше, вони (інші члени ДВК — ред.) подумали, що нас змусили. Як би це дуже дивно, що молоді люди прийшли добровільно у члени комісії. По-друге, вони мабуть думали, що ми заслані козачки, які перевіряють їх роботу”, — з усміхом згадує Віола.

Зазначимо, за даними Центральної виборчої комісії, на виборах Президента-2019 працювали 6 729 членів ДВК. Більше 73% з них раніше вже були у виборчих комісіях.

“Слово “Важко” описує для мене все”

Члени комісії починають працювати ще з самого ранку. О 6:30 їх зустрічає авто, яке підвозить до дільниці. Вже близько 7 ранку починається ранкове засідання комісії. Після відкриття дільниці кожен член комісії спостерігає, щоб не було порушень. Впродовж дня є час на перерву: щоб проголосувати і самим, перекусити або попити води. Та після початку підрахунку голосів — жодних відволікань, до фінального підпису в протоколі про підрахунок.

В Бахмуті наймолодші члени комісії

Закінчують роботу всі майже через добу, десь о 5-й годині ранку. Витримати такий графік, за словами дівчат, було не легко.

Аліна каже, що загальним результатом вона задоволена. З новин та від знайомих вона чула про жахливі вибори, про різні фальсифікації та численні порушення. А виявилось все легше, ніж собі уявляла. Хоча були і проблеми.

В Бахмуті наймолодші члени комісії

“Були такі проблеми, коли ніхто не міг підказати комісії, як правильно працювати згідно з Законом про вибори. Наприклад, коли я, як і багато інших підписала пустий протокол, тобто не знаючи про що він”, — зазначила Аліна.

В Бахмуті члени ДВК підписували недійсні акти щодо результатів голосування

А от для Віоли складнішим виявився графік, а не процедура.

“Слово “Важко” описує для мене все. Це було важко. По-перше, дуже багато часу не спали. Потім багато людей приходить, це все рахувати. Це дійсно важко. Але таким чином ти упевнюєшся, щоб все було чесно”, — додала Віола.

Зазначимо, журналісти Вільного радіо були всю ніч підрахунку голосів на дільниці, де працювали дівчата. І навіть досвідчені члени комісії кілька разів намагались порушити процедуру, яка прописана в законі про вибори Президента. Їх доводилось зупиняти нашим журналістам.

Незважаючи на всі труднощі, дівчата запевняють: готові і на другий тур.

В Бахмуті наймолодші члени комісії

“Так як я в першому турі була членом ДВК і мені все сподобалось, я готова до другого туру, та буду дуже рада працювати ще раз на чесних виборах”, – наголосила Аліна.

Роботу одних з наймолодших членів комісії в України оцінила і голова їх дільниці.

“Дуже задоволена їх роботою. Це для них дуже гарна школа виживання. Треба щоб вони проходили це та загартовувались, щоб вони розуміли, що політика — це робота не проста”, — розповіла Вільному радіо голова дільниці, яка розташована в центрі дітей та юнацтва в Бахмуті, Алла Ткаченко.

Ткаченко вважає, що в комісіях повинно бути більше молодих людей.  

“Молоді, вони більш витривалі, а похилим членам ДВК дуже важко. А молоді потрібно давати дорогу”, — додала Ткаченко.

Зазначимо, за даними Центрвиборчкому, наймолодших членів комісії віком до 20 років по всій країні лише 49. Це менше ніж 1% від загальної кількості. Найбільше членів ДВК віком 31-40 років. Але було і 5 людей, яким від 81 до 90 років.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Читайте нас в Telegram DONрегіон
Підписуйтесь на наш Instagram Вільне радіо

Якщо Ви дочитали цей матеріал до кінця, сподіваємось, він був корисним для Вас

Ми дуже цінуємо те, що Ви з нами!

Запрошуємо Вас стати патроном Вільного радіо та підтримати нашу редакцію.

Якісна незалежна журналістика потребує багато зусиль та ресурсів, і саме Ви можете допомогти нам робити це чесно і кожного дня!

Щомісячна підтримка
Допомогти одноразово
Поділитись публікацією
Поділитись публікацією

Ця публікація створена за підтримки Європейського Фонду за Демократію (EED). Зміст публікації не обов'язково відображає думку EED і є предметом виключної відповідальності авторів


Спонсор

Останні новини

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: