Зображення до посту За перші 11 місяців повномасштабного вторгнення у Маріуполі загинули як мінімум 8 тис. людей, — Human Rights Watch
Збудований російськими окупантами будинок поряд з руїнами іншого будинку в Маріуполі. Фото: Reuters

Отримані незалежними дослідниками дані є результатом аналізу 240 інтерв’ю переважно з переселенцями з Маріуполя, 850 фото- та відеоматеріалів, документів та десятків супутникових знімків.

 

Про це йдеться у звіті про руйнування російською армією Маріуполя, який опублікувала міжнародна правозахисна організація Human Rights Watch.

Так, аналіз супутникових знімків, фото- та відеодоказів основних кладовищ тимчасово окупованого Маріуполя, стверджують дослідники, показує, що з березня 2022-го по лютий 2023-го в місті поховали понад 10 тисяч людей.

У Human Right Watch порівняли ці дані зі рівнем смертності у Маріуполі в мирний час та прийшли до висновку, що не менше 8 тис. з 10 тис. похованих загинули через бойові дії або причини, пов’язані з війною.

Дослідники зауважують, що йдеться виключно про підрахунок похованих на міських кладовищах померлих та загиблих, тому цифра, названа аналітиками, може не відображати загальної кількості жертв російського вторгнення в місті. Частина загиблих до лютого 2023-го року могла залишатися під завалами знищених будівель. 

У правозахисній організації нагадують, що під час “реконструкції” міста російські окупанти зносять залишки пошкоджених обстрілами будівель та будують на їхньому місці нове житло, знищуючи речові докази власних воєнних злочинів.

“Спустошення Маріуполя російськими військами є однією з найгірших сторінок їхнього повномасштабного вторгнення в Україну. Міжнародні органи та уряди, віддані справі правосуддя, повинні зосередитися на розслідуванні дій російських високопосадовців, які, як видається, пов’язані з наглядом за воєнними злочинами в цьому колись жвавому місті”, — додала керівниця департаменту криз і конфліктів HRW Айда Сойєр.

Як офіційні українські джерела оцінюють кількість жертв у Маріуполі

Точна кількість жертв серед цивільного населення в Маріуполі досі залишається невідомою, адже місто швидко опинилося в епіцентрі боїв, що ускладнило порятунок цивільних та підрахунок жертв російської агресії.

Під час боїв за місто представники місцевої влади називали різні цифри загиблих. 9 березня 2022 року радник мера Маріуполя Петро Андрющенко заявляв, що в місті загинули близько 1300 цивільних, через 5 днів, 14 березня, він казав про 1800 зафіксованих загиблих, однак їхня загальна фактична кількість вже тоді, за його словами, досягала 20 тис.

Наприкінці травня 2022 року, коли російські окупанти повністю захопили руїни міста,  мер Маріуполя в ефірі телемарафону “Єдині новини” сказав, що в місті загинули 20 тисяч цивільних.

Наразі Донецька обласна адміністрація, підраховуючи кількість загиблих від обстрілів жителів регіону, вказує, що не враховує при підрахунках жертв у Маріуполі та Волновасі. Це може вказувати на відсутність достовірних даних в Української влади.

Встановлення точного числа та підрахунок загиблих наразі неможливі, адже територію Маріупольського району повністю контролюють російські окупанти. Окрім цього, ймовірно, кожен рік окупації зменшує шанси України встановити справжню кількість загиблих, адже окупанти активно знищують речові докази своїх воєнних злочинів.

Нагадаємо, українські захисники обороняли Маріуполь 86 днів, 82 з яких перебували у повному оточенні. Журналісти Вільного радіо описали хронологію оборони міста в спеціальному матеріалі.


Цей матеріал опубліковано за підтримки Європейського фонду за демократію (EED). Його зміст не обов’язково відображає офіційну позицію EED. Інформація чи погляди, висловлені у цьому матеріалі, є виключною відповідальністю його авторів.


Спонсор
Завантажити ще...