Упродовж минулого року 4301 український військовий одержав покарання у вигляді штрафу за самовільне залишення частини. Донеччина опинилася у п’ятірці лідерів за сумами стягнень, а їхній загальний обсяг по країні сягнув 11 млн 200 тис. грн.
Про це журналістам Вільного радіо повідомили у Державній судовій адміністрації України у відповідь на інформаційний запит.
13 липня 2023-го Верховна Рада ухвалила законопроєкт, яким визначила кваліфікуючу ознаку самовільного залишення частини: такі діяння мають тривати понад три доби. За самовільне залишення частини можуть притягнути як до кримінальної, так і до адміністративної відповідальності. Це залежить від того, чи мав захисник намір повертатися на службу.
Як йдеться у відповіді на запит, покарання за самовільне залишення частини (СЗЧ) у вигляді сплати штрафу у 2022 році одержав 4301 військовий.
Зауважимо, сума штрафу за порушення ст.172-11 КУпАП становить від п’ятисот до однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 2465 до 4760 гривень відповідно).
Загальна сума накладених стягнень склала понад 11 млн 283 тис. грн. При цьому добровільно (тобто впродовж 15 днів) їх сплатили на суму в більш ніж 2 млн 482 тис. грн. Ті військові, які не сплатили штрафи вчасно, тепер муситимуть сплатити вдвічі більші суми.
Найбільше штрафів наклали у таких регіонах:
Нагадаємо, у тексті спецпроєкту “Не сам пішов. Як довести, що військовий лікується або в полоні, а не самовільно залишив частину” ми докладно розповіли, як можуть покарати за СЗЧ, скільки таких справ відкрили за рік, як в окремих випадках можна обґрунтувати, що військовий не мав наміру ухилятися від служби та куди звертатися, якщо зв’язку з командуванням немає.