image

За склом: бахмутянин створює штучні світи у звичайних лампочках

|
26 Травня 2020

Бахмутянин Сергій Мирошниченко створює незвичні сувеніри: в щільно замкнені скляні посудини він поміщає прості рослинки та камінці. Й життя в середині не вмирає, а утворює замкнену штучну екосистему. Ми розпитали Сергія про таке оригінальне захоплення, і ось що він розповів. 

Сергію, звідки взагалі така ідея?

Декілька років тому цікавився ландшафтним дизайном, дизайном внутрішнього середовища. Хотілося завжди мати “свіжу зелену галявину” у помешканні. Дізнався, що це можна зробити за допомогою структурованого моху. Але це виявилася майже штучна рослина, вона деякими хімічними елементами обробляється хімічно і стає неживою, а хотілося все-таки мати щось живе. Тому шукав далі, ну й отак наткнувся на такі речі. Насправді це звичайна квітка, яку ви садите. Треба взяти посудину, зробити дренаж: з мілкішого каменю, потім трохи грубшого, потім піску та землі звичайної, і зверху розсаджуєте мох який бажаєте, трохи поливаєте і скоріш закорковуєте.

рослини в лампочці
Так виглядала “галявина” у лампочці в листопаді 2019. Фото: Сергій Мирошниченко

 

Вам допоміг Ваш професійний досвід інженера-будівельника, який працює у відділі архітектури та містобудування міськради? 

Особливо ні, тому що я знаю декілька друзів, які не мають відношення ані до архітектури, ані до дизайну, які, як виявилося потім, теж таким займались. Так що ніяких особливих навичок це не потребує  —  якась візуальна, смакова… 

Що з найцікавішого сталося всередині згодом?

Після закорковування, коли я це все зробив, десь на третій тиждень там почали з’являтися якісь комахи летючі  —  вони там жили, були й померли.   Невідомо звідки вони там взялись, скоріш за все  —  з того ж самого моху. І не тільки вони, а й деякі рослини, які я туди не садив  —  однодольні рослини, які листя мають. Ті рослини так досі й живуть.  

А були якісь дещо невдалі спроби?

Я робив ще одну міні модель в колбі з-під ліків  —  я закоркував її гумовою пробкою, яка щільно прилягала. За тиждень в результаті бродіння чи якихось подібних процесів всередині створився неймовірний тиск, і ця пробка вилетіла на велику відстань. Я думаю там відбуваються якісь нереальні речі, тому що і сморід там був — сірководню, і тиск був великий, коли вибило цю пробку.

Тож, що потрібно аби зробити таку красу самому:  які інструменти та матеріали?

Потрібна ножівка, якісь круглогубці або плоскогубці з гострими кінцями, щоб можна було відрізати та від’єднати запаяну частину з цоколем на кінці.

видалення цоколя лампочки
Так треба видалити нижню частину лампочки. Фото: Juliette Melton

 

Її треба вирізати та викруткою розбити основу того, що тримає вольфрамову нитку. Якщо лампочку взяти, нижня частина цоколя теж має скло із запаяною мастикою чи щось таке  —  саме оцю частину треба відрізати. А частину з різьбою треба залишити. А потім обережно засипати або через скручений папірець, а декор вставляти звичайним пінцетом, краще з загнутими кінцями.

Ви використовували перегорілі лампочки чи нові?

Забрав у батька всі перегорілі лампи, які в нього були, замінив їх на більш економічні світлодіодні. 

Які поради дасте, аби не порізатись?

Перші дві лампи вдалося зробити легко, а під час роботи з третьою він не розрахував сили та порізав руки. Треба це робити як мінімум в рукавицях, які не проріже скло. 

Чи потрібно пісок та камінці прожарити, а воду стерилізувати? Чи навпаки  —  якщо так зробиш, то нічого не вийде?

Якщо мох би був стабілізований, там можливо і треба було б стерилізувати цю колбу тільки для того, щоб вона виглядала естетично зсередини, тому що не буде ніяких випаровувань. А ця рослина в будь-якому випадку буде робити цей “дощ”, будуть випаровування на стінках і залишаться патьоки й все інше. Стерилізувати ці речі не має ніякого сенсу. 

А чи можна зробити подібну екосистему тим, хто не може або не хоче цієї небезпеки зі склом, розбивати щось? 

В мене є не тільки в лампочці, а й більший вічний тераріум. Він зроблений в банці з-під кетчупу такої цікавої квадратної форми та добре лежить на боку. І просто туго затягнута кришка. Тобто саму посудину можна вибирати будь-яку. 

вічний тераріум в банці
Вічний тераріум у банці з-під кетчупу. Фото: Сергій Мирошниченко

 

Якій людині виготовлення такого сувеніру не під силу?

Певно, людині з поганим зором буде важче це зробити, з окулярами. Будь-яка людина не зовсім сліпа та з не зовсім “кучерявими” руками зможе це зробити. Ніякого досвіду не треба мати.   

А звідки Ви брали камінці та рослини, десь купували? 

Мох я взяв у Лимані, коли ми їздили у ліс восени. Але якщо він у вас росте прямо біля дому, то взагалі нічого не треба. Знайти стару лампочку по сусідах, по родичах побігати  —  тобто мінімально грошей. Камінці теж найзвичайнісінькі — я збирав їх буквально по місту. Треба просто вибирати розмір та відповідний колір. Це теж за смаком, тут нема ніяких канонів. На річках, коли був на ставу, на річці підбирав просто, й ось назбирались. Їх насправді не дуже багато треба. 

Як Ви закоркували лампочку?

Можна як я — верхню частину жолудя “посадити” на гарячий клей або зробити якийсь дерев’яний ковпачок. Головна умова — щоб туди не проходило повітря. Кисню там залишається рівно стільки, скільки на той момент було в лампочці до закорковування.

Одна з Ваших робіт — з “пам’ятником” всередині. Розкажіть про це докладніше. 

Чогось отак раптово лежав такий довгий камінець гранітний, він наче був схожий візуально. Я його трошки обточив та звичайним олівцем навів контури, зробив тіні-полутіні, поставив його всередину, і виявилось, що він схожий на слов’янську кам’яну бабу. 

Чи багато людей мають таке захоплення? 

Ну, я не знаю, спілки в нас такої офіційної немає (сміється). Принаймні я не чув, щоб в Бахмуті хтось таким займався. Але виявилося, з моїх друзів таке робив один. І є ще американська фірма, яка займається цим на продаж. 

Як зазвичай називають такі вироби?

В інтернеті пишуть по-різному “мох в лампочці”, “вічний тераріум”. Це був колись науковий експеримент, він дійсний, хоча йому здається років 40  —  міні модель планети.  

Чи потребують рослинки всередині сонячного світла?

На світло їх виставляти не треба. Зараз потеплішало, і я бачу, що дощ там йде частіше, тобто випаровувань більше. Він на вікні стоїть, я навіть рефлектор зробив з паперу, щоб не було прямих сонячних променів. 

мох в лампочці
Одна й та ж екосистема з інтервалом у пів року. Фото: Сергій Мирошниченко

 

Що Ви відчували, коли виготовляли ці штучні екосистеми?

Просто хотілось зробити, адже я думав, що це майже нереально  —  щоб у вакуумі без кисню жива рослина чи тварина зможе існувати. 

Чи Ви планували колись продати свої вироби?

Треба масовість якась — більш серйозно цим займатись та покинути роботу. Американський виробник таких сувенірів  —  вони теж займались цим спочатку просто щоб здивувати своїх друзів, але потім це в них пішло, розробили свій оригінальний дизайн, вони відкрили магазин і справа пішла серйозно. А так це не буде мати фінансового зиску. 

А якби продавали, як би назвали свій виріб та за яку ціну?

Гадаю, “вічний тераріум”  —  людям сподобалось би слово “вічний”. За суму я навіть не думав. Це залежить від складності роботи. Кожний дизайн мав би свою ціну. 

Чи допомагає Вам цей мох в лампочці переживати якісь карантинні обмеження, ізоляцію? 

Я не на карантині, працюю. Але просто цікаво кожен день підійти  —  він на кухні стоїть  —  цікаво: що сьогодні там відбувається? 

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Читайте нас в Telegram DONрегіон
Підписуйтесь на наш Instagram Вільне радіо

Якщо Ви дочитали цей матеріал до кінця, сподіваємось, він був корисним для Вас

Ми дуже цінуємо те, що Ви з нами!

Запрошуємо Вас стати патроном Вільного радіо та підтримати нашу редакцію.

Якісна незалежна журналістика потребує багато зусиль та ресурсів, і саме Ви можете допомогти нам робити це чесно і кожного дня!

Щомісячна підтримка
Допомогти одноразово
Поділитись публікацією

Ця публікація створена за підтримки Європейського Фонду за Демократію (EED). Зміст публікації не обов'язково відображає думку EED і є предметом виключної відповідальності авторів


Спонсор

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: