Загинув у свій другий бойовий вихід: вшануймо захисника з Вінниччини Олександра Назаревича (ФОТО)

Щодня о 9 ранку ми вшановуємо хвилиною мовчання всіх, хто загинув у російсько-українській війні. 20 листопада згадаймо 34-річного захисника з села у Вінницькій області Олександра Лазаревича. Чоловіка мобілізували навесні 2023 року, і після місячного навчання він із підрозділом потрапив на позиції під Мар’їнкою на Донеччині. Росіяни вбили Олександра під час його другого бойового виходу.
Олександр Назаревич народився 27 січня 1989 року у селі Вахнівка Вінницької області. У родині було троє дітей: двоє синів та наймолодша дівчинка. Сашко був середньою дитиною.
“Мама його працювала на пошті. Навчався у школі в рідному селі. Після школи вчився на оператора комп’ютерного набору у Вінниці, але завжди працював на будівництві. Одразу почав заробляти, їздив [на заробітки] до Москви”, — розповідає жінка Олександра Тетяна.

Вони одружилися у 2010-му.
“Я вчилася з його сестрою Галею у медколеджі, він приїжджав до неї у гуртожиток. Так ми й познайомилися. Після народження у 2013 році нашої доньки він був в Україні. Жили у Вахнівці, у його батьківській хаті”, — каже Тетяна Назаревич.
На початку відкритої війни Олександр Назаревич захищав рідне село Вахнівку
В армії Олександр не служив та бойового досвіду не мав. Та попри це, коли Росія, не ховаючись, вторглася в Україну, пішов захищати рідний край.
“Тероборона була пізніше, а вони спочатку стояли, добровільно ходили захищати село (були такі пункти в кожному селі)”, — згадує перші тижні повномасштабного російського вторгнення Тетяна Назаревич.
У березні 2022 року Олександр та його брат пройшли у військкоматі медкомісію. Тоді ж на війну пішов добровольцем старший брат Олександра.
Від мобілізації чоловік не ховався, розповідає його дружина.

“Казав: “Якщо я буду потрібен там (на фронті, — ред.), то я піду”. Він не думав ховатися. Подзвонили з військкомату навесні 2023 року, він пішов туди одразу”, — згадує його дружина.
Перед відправкою на фронт Олександра Назаревича навчали впродовж місяця
За словами Тетяни Назаревич, її чоловік пройшов місячне навчання. Чоловіка розподілили до 79-ї окремої десантно-штурмової бригади.
“Він хотів у розвідку, думав, що якщо він туди піде, його будуть ще чогось навчати, може “туди” (на передову, — ред.) не кинуть. Але його підрозділ направили у Донецьку область — Мар’їнка, Ільїнка. Їм сказали: “Ви знаєте, куди йдете? Вам буде тяжко”, — каже Тетяна Назаревич.

Олександр і сам знав, які запеклі бої точаться біля Мар’їнки.
“Він дзвонив тоді вночі — він знав, куди він попадає! Звідти подзвонив мені, я кажу: “Дай мені хоч номер командира, щоб я знала, де тебе шукати”. Він відповів: “Тут я твій номер записав, якщо треба, тебе найдуть”, — ділиться жінка.
У Мар’їнці Олександр Назаревич воював декілька днів
У Мар’їнці чоловік по декілька діб не виходив на зв’язок.
“У них були там чергування: три доби вони “на базі”, і на три дні вони заступали [на лінію фронту]. Пішов на перше чергування, мав вернутися через три дні, але повернувся через чотири. Вночі віддзвонився, що тільки прийшов, буде митися”, — згадує дружина Олександра Назаревича.

Потім було друге бойове чергування, після якого Олександр знову вчасно не вийшов на зв’язок.
“Я тоже думала, щось сталося, може, не встигли. Я себе дуже заспокоювала. Від нього не було чути чотири дні. Його побратим написав, що в лікарні, і де Саша — не знає. Ми поїхали до військкомату, написали заяву, вони сказали, що зв’яжуться з частиною”, — згадує ті дні жінка.
Невдовзі їй повідомили з військкомату, що 18 червня 2023 року Олександр загинув під час виконання бойових обов’язків.
“[Він отримав] травми, несумісні з життям. Привезли тіло, ми його поховали 26 червня 2023-го на кладовищі у рідному селі. Для нас він лишився Героєм — для дитини, для сім’ї”, — каже дружина.
Рідні просять посмертно визнати Олександра Назаревича Героєм України
У захисника окрім дружини та доньки залишилися сестра, брат, племінники, тато та хвора мати.
“Він був дуже світлою, доброю людиною. Ніколи нікому не відмовляв, завжди усім допомагав. В дитинстві він завжди був моїм захисником”, — згадує Олександра його сестра Галина.
Рідні у петиції, яку зареєстрували на сайті президента країни, просять, аби Олександра Назаревича визнали Героєм України посмертно.
“Олександр, не зважаючи на те, що він не служив, без страху і сумніву пішов в ряди військових на захист своєї неньки! <…> Олександр без сумніву і страху пішов на штурм. Йому було лише 34 роки. Це біль не лише для рідних та близьких, а й для усієї країни!” — написали рідні.
Петицію можна підписати за цим посиланням.
Світла пам’ять захиснику.

Цей матеріал опубліковано за підтримки Європейського фонду за демократію (EED). Його зміст не обов’язково відображає офіційну позицію EED. Інформація чи погляди, висловлені у цьому матеріалі, є виключною відповідальністю його авторів.
