Підтримати
побліка дерев на Донеччині
Фото: Вільне радіо

Журналіст Вільного радіо розпитала комунальника, агронома, підприємця та садівника-любителя: чи будуть білити дерева цього року.

 

Перед Великоднем на сході люблять білити. Разом з бордюрами — ще й стовбури дерев. Ми розбиралися який в цьому сенс. Виявилось — небагато. А ще й заборонено законом.  

“Ми не планували таке, і принаймні за останні 5 років цього не робили. Побілка дерев — це в першу чергу боротьба зі шкідниками, вона прийнятна у садівництві, щодо плодових дерев. Кошти на це у міському бюджеті не закладені, так само як й на обробку дерев. Є кошти на підрізку, обпиловку, полив дерев”, — каже директор Бахмутського комбінату комунальних підприємств Іван Войтенко. 

А якби гроші на це й були, все місто побілити самі б все одно не змогли. 

“Не думаю, що у нас вистачило б тієї кількості людей, які зараз працюють в комбінаті, побілити хоча б всі дерева вздовж проїжджої частини. Не кажучи вже про парки та сквери”, — розповідає Іван Войтенко.      

Та додає: раніше і стовбури, й бордюри масово білили саме на суботниках. 

“Не хочу сказати, що це пережитки минулого. Але і побілка бордюрів пішла у небуття. Раніше все це робили на суботниках підприємства та організації, які знаходяться поруч: білили, фарбували та прибирали біля себе. У кого є бажання — ті біля себе це роблять”,  —  зазначає голова комбінату комунальних підприємств.

“Ця побілка навесні нікому не потрібна. З точки зору захисту від морозів, шкідників, хвороб на корі, — це має сенс робити щодо садових дерев з настанням морозів чи відлиги. Побілка відбиває сонячні промені під час морозів. Якщо кора не побілена, кора там може нагріватися до +30 градусів за Цельсієм. А з тіньового боку буде мінус 20. І кору просто розриває”,  — розповідає кандидат сільгоспнаук та колишній агроном із захисту рослин Опитненської станції садівництва Олексій Меншиков.

Отже, білити доцільно восени.

“Дерева готують в зиму: обдирають стару кору, замазують, обробляють глиняною сумішшю та іншими спеціальними составами. Від зайців білять, коли сади не огороджені. Іноді у далеких селах білять крайнє дерево, аби показати що тут, у цих дерев, є хазяїн”,  —  зазначає агроном.   

Він називає побілку бордюрів, стовпів та міських дерев вздовж доріг гашеним вапном “марафетом”.  

“Це туфта та окозамилювання, “ніби порядок навели” — радянська спадщина до “першотравневих свят”. Цю побілку перший же дощ змиває. Точно так дерева можна красити в будь-яку краску. Тобто ніякого сенсу побілки навесні немає, окрім як для створення декоративної картинки”,  — резюмує Меншиков. 

А садівник-любитель з Бахмута Сергій Аніканов навпаки вважає весняну побілку дерев потрібною. Але сил на це не вистачає. 

“Це потрібно, але сил та часу не вистачає. Стовбур не будуть так вражати різні хвороби, і кора не тріскається. Це щось корисне дає, та й красиво. Інша річ, що зараз все дорого, і це праця”, — каже Сергій Аніканов. 

“Не секрет, що у багатоквартирних будинках в основному мешкають люди похилого віку. Для них це свято, вони це люблять, просять. Я обслуговую більш ніж 40 багатоквартирних будинків, і більшість або самі білили, або наш двірник. Це окрема платна послуга, ми її надаємо за заявкою правління ОСББ”, —  розповідає бахмутський приватний підприємець Олександр Черненко.  

Зараз Олександр Черненко ще не знає скільки ОСББ замовлять йому побілку цього року. 

“Наразі ми лише збираємо заявки. Тим більш, з такою мінливою погодою, коли бризкає дощ, це взагалі позбавлене будь-якого сенсу. Адже білити треба по сухому”,  —  каже Олександр Черненко.    

Особисто він вважає: побілені бордюри та стовбури дерев мають гарний вигляд лише до першого дощу. І те — лише нові бордюри та неаварійні дерева.  

“Ці ж бордюри вкриті пилюкою, зверху на яку намазується вапно. Дощ пройшов, і все це розкисло. А коли у нас ці роздовбані бордюри, з яких стирчить арматура, ці тополі, яким вже по 50 років… Це коли дівчина молода  —  їй трішки губки підкрасити, і вона вже свіжа. А коли бабуся 70 років  —  їй хоч крась, хоч ні…”,  —  порівнює підприємець.    

Зазначимо, за законом білити вапном декоративні дерева та малі архітектурні форми взагалі заборонено. Ця норма закріплена у п. 9.1.17 наказу “Про затвердження Правил утримання зелених насаджень у населених пунктах України”.

Читайте також:

 


Завантажити ще...