Лікарі бачать хворих на коронавірус на різних етапах хвороби. До бахмутських медиків вже потрапляли й ті, в кого інфекція безсимптомна, і люди з ускладненнями. Ми розпитали про найскладніший випадок.
В Бахмуті у ці вихідні поховали чоловіка, який хворів на коронавірус. Йому було 62 роки. Останні 10 днів лікарі допомагали бахмутянину дихати за допомогою апарату штучної вентиляції легенів. Без нього чоловік задихався. Ми попросили завідувачку відділення анестезіології та інтенсивної терапії Бахмутської лікарні інтенсивного лікування Наталю Хромихіну описати останні дні пацієнта, щоб пояснити як хворіють люди з ускладненою формою COVID-19.
Далі – її монолог.
Цей чоловік надійшов до інфекційного відділення нашої лікарні 4 травня, його прийняли у важкому стані. На коронавірус він заразився від сина, який 22 квітня приїхав з Москви. Одразу після повернення в нього почали з’являтися респіраторні прояви. Йому зробили тест, і він показав позитивний результат. Уся родина – чоловік і двоє його синів – перебували на самоізоляції, але через деякий час симптоми хвороби почали проявлятись і у батька. Коли в нього з’явилася задишка, йому викликали швидку. До лікарні чоловік потрапив разом з сином, який також інфікувався від брата.
Анамнез хворого був обтяжений супутніми захворюваннями. У нього була гіпертонічна хвороба, а в 2017 році він переніс інсульт. Тому лікарі окрім противірусних ліків, давали йому ще таблетки від тиску та кроворозріджуючі препарати. Лікування коронавірусу може спричинити зміни у роботі серця, тому пацієнту часто робили електрокардіограму. Кожного дня лікарі перевіряли його життєві параметри: вимірювали тиск, сатурацію (насиченість крові киснем), дивилися лист призначень та за потреби коригували його, а також робили всі необхідні дослідження.
Його динаміка була стабільно негативною, ліки не могли збити температуру. 6 травня чоловіка підключили до апарату штучної вентиляції легенів, бо самостійно дихати він вже не міг. Коли йому зробили комп’ютерну томографію грудної клітини, лікарі побачили, що легені пацієнта були повністю уражені. Навіть якби він одужав, він би вже не міг жити й дихати як раніше. Наприклад, він би не зміг швидко пройтися або без зупинок піднятися на кілька поверхів. Після одужання хворі ділянки легенів замінюються щільною сполучною тканиною, тобто орган вже не може виконувати свої функції в повному обсязі. Навіть молоді люди, які перехворіли на COVID-19, вже не можуть виконувати фізичні навантаження, до яких звикли, а цьому чоловікові було 62 роки.
Інфекційне відділення зачинене для відвідувачів, тому люди, які хворіють на коронавірус, під час лікування не можуть бачитися з рідними. Але до цього пацієнта міг приходити його син, який також лікувався від хвороби та лежав у сусідній палаті. Він допомагав медикам перекладати батька на різні боки, щоб в нього не з’являлися пролежні. Іншому сину не дозволяли бачитися з рідними, він міг лише дізнаватися про стан їхнього здоров’я в лікарів та передавати продукти. Він так і не побачив батька живим. Чоловік помер ввечері 15 травня, поруч були лише лікар та медсестра.
Знаєте, я все рідше бачу перехожих у захисних масках. Люди думають, що карантин вже закінчився. Насправді ж ситуація й досі залишається серйозною. Кількість хворих якщо і знизилась, то на невелику цифру. Тому поки що втрачати пильності не можна. Треба берегти себе, лікувати свої хронічні захворювання та дотримуватись карантинного режиму. А на вулицю виходити лише за крайньої потреби.
Читайте також: