Житель Лимана Андрій Щербак очолив один із відділів місцевої окупаційної адміністрації. Він закуповував господарчі товари та пальне, призначав завдання підлеглим. За це чоловіка засудили заочно — після деокупації Лимана він виїхав до Єнакієвого, де, ймовірно, перебуває й зараз.
Про цей вирок журналісти Вільного радіо дізналися з ЄДРСР, а ім’я засудженого опублікували на порталі “Судова влада”.
З 25 травня по 30 вересня 2022 року Лиман перебував під російською окупацією. За даними слідства, Андрій Щербак наприкінці серпня 2022 року добровільно обійняв посаду “начальника адміністративно-господарчого відділу адміністрації міста Красний Лиман Донецької народної республіки”. Правоохоронці зазначають, що ця “посада” пов’язана з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій в окупаційній адміністрації держави-агресорки, а отже така робота підпадає під статтю “Колабораційна діяльність” (ч. 5 ст 111-1 Кримінального кодексу України).
На цьому місці чоловік організовував роботу відділу, контролював робочий час та повноваження працівників, проводив перевірки, закуповував господарські товари та пальне для потреб окупаційної адміністрації.
Після деокупації Лимана Андрій виїхав до Єнакієвого, яке перебуває під контролем загарбників. На судове засідання фігурант не з’явився, тож судили його заочно. Суд взяв до уваги покази свідків, серед яких були двоє жителів Лимана. Під керівництвом засудженого вони працювали охоронцем та прибиральницею.
Адвокат обвинуваченого на його захист зазначив, що зайняття фігурантом посади в окупації має формальний характер, бо його дії не мали суспільно небезпечних наслідків. Крім того, захисник повідомив, що суд не перевірив, чи діяв обвинувачений під примусом.
Та все ж суд визнав Андрія Щербака винним у колабораційний діяльності та призначив 8 років позбавлення волі з конфіскацією майна. Також на 15 років чоловіку заборонили обіймати посади в органах влади, пов’язаних із наданням публічних послуг, виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій.
Строк покарання рахуватимуть з моменту затримання засудженого.
Нагадаємо, раніше ми аналізували, за які дії в Україні можуть засудити за колабораціонізм, а які не тягнуть за собою кримінальну відповідальність.