До третьої річниці відкритого вторгнення Росії в Україну бахмутські педагоги видали у друк свою збірку “Незламний Бахмут: війна очима освітян”. У ній зібрані твори-спогади від вчителів, учнів та їхніх батьків про пережите у нині знищеному окупантами місті. Книги передадуть до релокованих бібліотек громади та краєзнавчого музею, однак почитати збірник можна й онлайн.
Про це повідомили у Бахмутській МВА.
Так, до третьої річниці відкритого вторгнення Росії в Україну педагоги Бахмута видали друковану збірку “Незламний Бахмут: війна очима освітян”.
Авторами оповідань стали директор Бахмутської ЗОШ №18 Олександр Пойда та директорка Бахмутської ЗОШ №2 Ольга Біленко. А видати книгу допомогли у місцевій організації профспілки працівників освіти.
“Це спроба увічнити образи та відчуття людей, які стали свідками й учасниками великої історії, що розгорталася з 24 лютого 2022 року на території Бахмутської громади.
Це розповідь про події, які змінили життя бахмутян, їх шлях від розпачу, шоку до віри в перемогу і бажання зробити все для цього”, — йдеться у передмові до книги.
До книги увійшли твори-спогади освітян, учнів, їхніх батьків і рідних – мешканців Бахмутської громади. Видання складається з п’яти розділів: “Мій перший день війни”, “Історії незламних освітян”, “(Не)дитячий погляд на війну”, “Вогонь душі” та “Незабуті імена”.
Усього автори зібрали 67 історій, у яких місцеві пригадують початок відкритого вторгнення, а ще пригадують зміни в освіті громади, суспільстві, людських вчинках та їхніх світоглядах.
“Коли починаю згадувати 24 лютого, думки чомусь спочатку повертаються до вечора 23 лютого. Тоді на площі міста зібрались жителі Бахмута, щоб ще раз наголосити, що Бахмут – це Україна. Що ми хочемо жити в мирі та злагоді.
Лунали гарні пісні про майбутнє України й нашого міста. Учасники розгорнули великий прапор держави. Кожен покинув площу з думками, що найгіршого ніколи не станеться”, — уривок з історії вчительки початкових класів Бахмутської ЗОШ №9 Ірини Шутько.
За словами творців, один з розділів відображає те, як “усвідомлення освітянами того, як розчарування, спричинене війною, трансформувалося в мотиваційне кредо: життя переможе смерть, а світ – темряву”.
“У кожного з нас був один день, який перевернув усе життя з ніг на голову. День, коли все поділилось на “до” і “після”. І для мене це було 8 червня 2022 року. В цей роковий день о 7.40 ранку пролунав дзвінок від нашого завгоспа, яка сказала фразу: “Усе, школи більше немає”, — уривок з розповіді директорки Бахмутської ЗОШ №2 Ольги Біленко.
Крім того, у збірку вмістили творчі доробки вчителів та їхніх учнів — поезії та есеї.
“Але скажу відверто, найбільше я мрію про те, щоб прокинутись вранці і дізнатися, що скінчилася війна. А все, що відбулось, нехай буде довгим, страшним сном. Хочеться опинитись у своєму домі, зустрітись зі своїми друзями та жити яскравим мирним життям”, — уривок з розповіді учениці 9 класу Каміли Ковбаси.
Останню частину збірки — “Незабутні імена” — присвятили вчителям та дітям, які загинули через російську агресію. У розділі усього дев’ять історій.
Як розповів голова Бахмутської ВА Олексій Рева, кількість надрукованих примірників збірки невелика. Їх передадуть до евакуйованих бібліотек громади та краєзнавчого музею.
“Аби наступні покоління українців знали та пам’ятали, що пережили бахмутяни під час російського вторгнення”, — сказав посадовець.
Також торік освітяни завершили роботу над електронною версією збірки. Ознайомитися з нею можна за цим посиланням.
Нагадаємо, у 2024-му представники Бахмутського краєзнавчого музею та волонтери збирали історії загиблих військових-бахмутян, аби розповісти про них у Книзі пам’яті. Перший том видання буде присвячений історіям 71 полеглого захисника.