Микита Шаповал
Фото: Facebook/ Інститут енциклопедичних досліджень НАН України

Рівно 140 років тому на Донеччині народився Микита Шаповал. Майбутній член Центральної Ради, міністр урядів УНР та Директорії, соціолог, поет, лісничий. Ми побували на його могилі у Празі. Розповідаємо, чому на надгробку не можна залишити квіти, де зберігаються архіви Шаповала та як в Україні вшановують його пам’ять.

 

7 червня, напередодні ювілею українського державного діяча родом з Донеччини Микити Шаповала, журналістка та краєзнавиця Наталя Жукова відшукала його могилу на Ольшанському цвинтарі у Празі.

«Я тут від імені багатьох українців Донеччини, які завжди пам’ятали про Микиту Шаповала та пишалися, що він наш земляк. Цього року в Україні на державному рівні мали відзначати цей ювілей. Ми б традиційно поїхали у Серебрянку, звідки він родом. Але повномасштабний напад Росії на Україну перекреслив усі плани, і єдине місце пам’яті цього діяча, яке доступне нам зараз, – це Ольшанське кладовище у Празі», — каже Жукова.

могила Микити Шаповала в Празі
Могила Микити та Ольги Шаповал на Ольшанському кладовищі у Празі. Фото: Вільне радіо


Вона додає: нині сюди українським активістам Донеччини легше та безпечніше дістатися, ніж до Серебрянки Бахмутського району.

«Нині біля Серебрянки точаться кровопролитні бої з російськими окупантами: наша артилерія лупить їхні танки, які там намагаються переправитись через Сіверський Донець. А саму Серебрянку вороги нещадно обстрілюють. За даними керівництва цієї громади, будівля школи, в якій був музей Микити Шаповала, поки ціла, лише вибиті вікна. У дворі цієї школи — пам’ятник Шаповалу, даних про його руйнування немає. Експонати музею місцева влада не евакуювала. Якщо вони загинуть, створити щось аналогічне буде важко», — розповідає краєзнавиця.

Микита Шаповал: лісничий, соціолог, поет, член Центральної ради, міністр урядів УНР та Директорії

Микита Шаповал народився 8 червня 1882 року у селі Серебрянка неподалік Бахмута у родині відставного унтер-офіцера. Закінчив державну лісничу школу та юнкерську піхотну школу на Харківщині. Навчався у Харківському університеті та Київському комерційному інституті. 

родина Микити Шаповала
Сім’я Шаповалів. Стоять Дорош з дружиною Ксенією. Сидять Юхим Олексійович (батько), Микола, Наталя Яківна (мати). Слов’яносербськ, 1914 рік. З фондів музейної кімнати Микити Шаповала у школі у Серебрянці


У часи національно-визвольних змагань Микита став членом Центральної та Малої Рад, міністром пошт та телеграфу УНР, співавтором 4 Універсалу, співорганізатором повстання проти гетьмана Павла Скоропадського у 1918 році, міністром земельних справ під час Директорії.

Микита Шаповал у складі дипмісії
Микита Шаповал (сидить другий зліва) у складі надзвичайної дипломатичної місії УНР в Угорщині, серпень 1919 року. Джерело: УІНП


1919 року Микита Шаповал емігрував, був секретарем дипмісії УНР у Будапешті, а згодом у Празі. За підтримки тодішнього президента Чехословаччини Томаша Масарика він співзаснував декілька українських вищих шкіл у Празі, видавав щомісячне видання «Нова Україна» та провадив активну діяльність Уряду УНР в еміграції. Помер Микита Шаповал 25 лютого 1932 року у Ржевницях, його прах поховали у Празі.

За постановою Верховної Ради 8 червня цього року 140-ліття від дня народження Микити Шаповала мали відзначати на державному рівні.

автопробіг до Дня Незалежності у Серебрянці
Автопробіг через Серебрянку до 30-ліття Незалежності України, фото Вільне радіо


Проте повномасштабне вторгнення Росії завадило цим планам. У 2023 році відзначатимуть століття від року заснування Шаповалом у Празі Українського історично-філологічного товариства та Українського високого педагогічного інституту ім. М. П. Драгоманова.

 Могила Микити Шаповала і є, і ні

Покласти квіти краєзнавця Наталя Жукова змогла, а от залишити їх там не можна: могила Шаповала і є, і немає, каже вона.

могила Микити Шаповала в Празі
Могила Микити Шаповала та його дружини. Фото: Вільне радіо

 

 Чому так — Вільному радіо розповіла другий секретар з гуманітарних питань Посольства України в Чеській Республіці Надія Мальована.

«Нам вдалося з’ясувати, що урна з прахом Микити Шаповала закладена ймовірно (ймовірно — тому що всі джерела вказують на це) у могилу його дружини Ольги Шаповал. Після його смерті урна зберігалася у неї. Коли вона померла, разом заклали в її могилу і урну з прахом Шаповала. Оскільки у них дітей не було, їх ховали друзі. На Ольшанському кладовищі на могилі Ольги Шаповал з прахом Микити Шаповала немає жодних позначок, табличок — абсолютно нічого, що б вказувало на те, що вони є там. Там зазначені абсолютно інші імена», — каже Надія Мальована.

За її словами, за могилу ніхто не платив, тому її віддали в оренду іншим людям. Такою є звична практика на старовинних цвинтарях у великих містах, де поховані видатні люди. Новими власниками могили можуть бути й друзі або дальні родичі родини Шаповалів, але достеменно це невідомо — це конфіденційні дані.    

«Ця могила має винаймачів до кінця 2023 року. За законами Чеської Республіки, поки могила перебуває у власності, це суворо заборонено і за цим слідкують, навіть квіточку не можна поставити. Ми зв’язалися з керівництвом Ольшанського кладовища з проханням надіслати листа власникам цієї могили, щоб вони нам надали дозвіл додати таблички з іменами Ольги та Микити Шаповалів. Поки що ми не отримували відповіді від них», — розповідає Надія Мальована.

Квіти можна покласти, але не можна залишити

За словами представниці посольства, без дозволу цих людей до кінця терміну дії оренди додати таблички на могилу не можна. 

«Сподіваємось нам вдасться все це належним чином оформити. У нас і на цей рік заплановані такі заходи. Ми постійно ведемо цю роботу», — каже Надія Мальована.

На Ольшанському кладовищі поховані багато видатних українців, серед них знаходимо й могилу Спиридона Черкасенка — українського письменника, драматурга та педагога. Він на початку XX століття 9 років прожив на Лідіївських вугільних рудниках у Юзівці — на території сучасного Донецька. Там він викладав у місцевих школах, спостерігав за життям та роботою шахтарів, а свої спостереження описав у низці оповідань. 

могила Спиридона Черкасенка в Празі
Могила Спиридона Черкасенка в Празі на Ольшанському кладовищі. Фото: Вільне радіо

 

У Празі є книги Шаповала

Наталя Жукова відвідала й Празьку національну бібліотеку «Клементінум», у її реєстрі знайшла понад десяток оригінальних книг Микити Шаповала, виданих у 1920-30-х роках. Та погортати їх не вдалося: це вже історичні екземпляри, які зберігаються у сховку. Видають їх лише зареєстрованим мешканцям Чеської Республіки.

Але праці Микити Шаповала можна читати в українському Центральному державному архіві вищих органів влади та управління України.

«Спадщина Микити Шаповала, на жаль, не досліджена. У столиці зберігається великий архів Микити Шаповала — 263 справи. Цю роботу з дослідження, наскільки мені відомо, ніхто не веде. Якби на Донеччині були  Шаповалівські читання, то це могла б робити, почати популяризувати принаймні молодь», — каже краєзнавиця Наталя Жукова.

Згідно з описами, у ЦДАВО зберігається:

  • листування Шаповала з науковими та громадськими установами й організаціями за кордоном, редакціями газет та журналів,
  • представниками української еміграції в США і Канаді про видання статей,
  • документи про підготовку збройної боротьби проти Радянської влади в Україні, збір коштів на таку діяльність, зв’язки з іншими партіями та політичними діячами української революції за кордоном,
  • рукописи статей, збірки віршів Микити Шаповала,
  • автобіографія та біографія, службові посвідчення, щоденники, фотокартки, особисті документи дружини Ольги Шаповал, конверти з адресами, поштовими штампами та марками,
  • копії наукових праць, некрологи, жалобні стрічки на смерть Микити Шаповала з написами та атласний килимок із зображенням тризуба.

Наталя Жукова вважає, що архів Шаповала є надзвичайно цінним — не дарма ж ідеологічні вороги Микити Шаповала з Кремля зберігали цей архів довгі десятиліття.  

“Всі ці документи знаходились у Чеській Республіці. Як вони потрапили в Україну? Радянські окупанти захопили цей архів у Чехії після Другої світової, вивезли до Києва та зберігали там десятиліттями. Навіщо б комуністи зберігали все це? І це створила людина з Донеччини, яку окупанти все намагаються показувати як “ісконно російські землі”. Тому постать Шаповала — це зброя проти російських окупантів.

Цікаво, що досі (!) в описі фондів Шаповала використана радянська лексика: “українська білоеміграція”, “статті націоналістичного характеру”, “підривна та шпигунська діяльність націоналістів”, “діячі української контрреволюції за кордоном”. Ось так кремлівські вороги України оцінювали Шаповала, а більшість мешканців Донеччини про це навіть не знають”, — каже Жукова.

Багато оцифрованих книг Микити Шаповала викладені у відкритий доступ на ресурсі Diasporiana за цим посиланням

Як вшановують пам’ять Микити Шаповала та які плани на цей рік

Донецький обласний архів експонує онлайн-виставку з архівними документами до 140-ліття Микити Шаповала. Переглянути історичні документи та фотографії можна тут

8 червня представники Донецької обласної організації Національної спілки краєзнавців проводять у Львові круглий стіл до 140-річчя від дня народження Микити Юхимовича Шаповала. Захід почнеться о 13:00 у Львівській обласній бібліотеці для юнацтва імені Романа Іваничука (площа Ринок, 9, 2-й поверх).

Долучитись онлайн у Zoom можна о 13:00 за цим посиланням:  https://us04web.zoom.us/j/74668287228?pwd=bcJSPR7CChEJC9MyK39zS5Y4mB-G3F.1  Meeting ID: 746 6828 7228, Passcode: 6gm9Jt

На початку цього року активісти з Донеччини будували плани: хотіли перенести музей Шаповала до Сіверська, були ідеї назвати його іменем вулицю або бібліотеку в Сіверській громаді, видати ювілейну монету. Мріяли про те, щоб повернути прах Шаповалів до Києва або Серебрянки. Але до перемоги над московськими окупантами ці плани реалізувати не вдається.

Читайте також:


Завантажити ще...