музей Куїнджі у Маріуполі
Художній музей імені Архипа Куїнджі, фото з архіва Олександра Горе
string(122) "Художній музей імені Архипа Куїнджі, фото з архіва Олександра Горе"

182 роки тому у Маріуполі народився видатний художник Архип Куїнджі. На його честь у місті є пам’ятник, названа вулиця, Центр сучасного мистецтва та художній музей.  Під час бойових дій окупанти зруйнували будівлю музею та вкрали картини відомого майстра. Ми дізналися, що відомо про спадщину художника станом на зараз. 

 

Як зараз працює Художній музей імені Архипа Куїнджі та чи вдалося врятувати якісь експонати, Вільному радіо розповіла завідувачка музею Тетяна Булі.

Вивезти картини з Маріуполя не вдалося

Маріупольський художній музей імені Архипа Куїнджі мав два поверхи. На першому була постійна експозиція “Історія життя та творчості Архипа Куїнджі”, на другому — шість виставкових залів.  25 лютого 2022 року тут мали відкрити дві нові виставки. Але після початку бойових дій у місті 24 лютого співробітники музею почали терміново ховати найцінніші експонати.

Згорілі колекції та викрадені картини Архипа Куїнджі: що стало з Маріупольським художнім музеєм після відкритого вторгнення 1
Художній музей імені Архипа Куїнджі до повномасштабного вторгнення, фото з архіва Олександра Горе
Згорілі колекції та викрадені картини Архипа Куїнджі: що стало з Маріупольським художнім музеєм після відкритого вторгнення 2
Художній музей імені Архипа Куїнджі до повномасштабного вторгнення, фото з архіва Олександра Горе
Згорілі колекції та викрадені картини Архипа Куїнджі: що стало з Маріупольським художнім музеєм після відкритого вторгнення 3
Художній музей імені Архипа Куїнджі до повномасштабного вторгнення, фото з архіва Олександра Горе

“Вивезти експонати не вдалось. 24 лютого я підготувала до вивезення найбільш цінні експонати, звернулась до директорки музею (Маріупольського краєзнавчого музею, філією якого є Художній музей, — ред.) з проханням виділити транспорт для вивезення. Мені відмовили, бо  з перших годин вторгнення Маріуполь вже обстрілювався. Директорка сказала, що в такий час вона не може ризикувати здоров’ям співробітників.  Тоді ми заховали предмети мистецтва у будівлі нашого музею на цокольному поверсі”, — розповідає Тетяна Булі. 

 

Частина експонатів згоріла, частину вкрали окупанти

В будівлю художнього музею окупанти влучили двічі. Під час обстрілу 2 березня зруйнували стіну.  Після бомби  у 20-х числах березня  музей залишився без даху, були пошкоджені стіни, вікна, двері. Але будівля музею не згоріла, і заховані експонати вцілили. Це оригінали картин Архипа Куїнджі: ескіз “Червоний захід сонця” та етюди “Ельбрус” і “Осінь. Крим”. Крім того, картини-марини сучасника Куїнджі Миколи Дубовського, картина Івана Айвазовського “Біля берегів Кавказу”. А також ікони, предмети побуту XIX сторіччя.

Згорілі колекції та викрадені картини Архипа Куїнджі: що стало з Маріупольським художнім музеєм після відкритого вторгнення 4
Художній музей імені Архипа Куїнджі 23 березня 2022 року, фото з архіва Олександра Горе
Згорілі колекції та викрадені картини Архипа Куїнджі: що стало з Маріупольським художнім музеєм після відкритого вторгнення 5
Художній музей імені Архипа Куїнджі 23 березня 2022 року, фото з архіва Олександра Горе

Та основне фондосховище художнього музею знаходилось в іншій будівлі неподалік —  на 3 поверсі краєзнавчого музею.  Уся тамтешня колекція втрачена — вигоріла разом з будівлею.

“Там у нас зберігались понад 2200 предметів мистецтва, були представлені усі українські художні школи. Це були дуже значні колекції українських митців пейзажистів другої половини 20 ст: Миколи Глущенка, Тетяни Яблонської, Михайла Дерегуса, Валентини Цвєткової, Василя Непийпиво, Івана Марчука. Це була унікальна колекція для нашого міста і регіону.  Все, що було в краєзнавчому музеї, згоріло вщент. Залишився тільки попіл”, — розповідає Тетяна Булі.

Згорілі колекції та викрадені картини Архипа Куїнджі: що стало з Маріупольським художнім музеєм після відкритого вторгнення 6
Будівля Маріупольського Краєзнавчого музею до повномасштабного вторгнення, фото з архіва Олександра Горе

І додає: якби в перший день повномасштабного вторгнення встигли перевезти картини Куїнджі з художнього музею до краєзнавчого, вони б теж згоріли: Доля розпорядилася так, що вони вціліли. Я маю надію, що після перемоги картини повернуться до Маріуполя.  І ми будемо відновлювати і відроджувати художній музей”.

Згорілі колекції та викрадені картини Архипа Куїнджі: що стало з Маріупольським художнім музеєм після відкритого вторгнення 7
У будівлі Маріупольського Краєзнавчого музею згоріла частина експонатів Художнього музею, фото з архіва Олександра Горе
Згорілі колекції та викрадені картини Архипа Куїнджі: що стало з Маріупольським художнім музеєм після відкритого вторгнення 8
У будівлі Маріупольського Краєзнавчого музею згоріла частина експонатів Художнього музею, фото з архіва Олександра Горе

Вцілілі експонати окупанти вивезли до Донецького краєзнавчого музею у квітні.

Картини і предмети декоративно-ужиткового мистецтва співробітники, що залишились працювати у Маріуполі, передали “міністру культури т.з. ДНР”.  Скільки експонатів загалом окупанти вивезли у Донецький краєзнавчий музей, точно не відомо. Долю цих картин на цей час я не знаю, чи залишили їх у Донецьку, чи вивезли кудись далі. Я бачила кадри, як співробітники Донецького краєзнавчого музею їх приймали “на тимчасове зберігання””, — розповідає Тетяна Булі. 

Згорілі колекції та викрадені картини Архипа Куїнджі: що стало з Маріупольським художнім музеєм після відкритого вторгнення 9
Г.О. Калмиков. А.І. Куїнджі (Куїнджі годує птахів). 1910р.
Згорілі колекції та викрадені картини Архипа Куїнджі: що стало з Маріупольським художнім музеєм після відкритого вторгнення 10
А. І. Куїнджі. Ескіз «Червоний захід». 90-ті рр. XIX ст.

Що з Художнім музеєм імені Архипа Куїнджі зараз

З 60 музейних співробітників у місті залишились близько десяти, решта виїхали. Одна співробітниця отримала важкі поранення, зараз продовжує лікування у Шотландії. В евакуації музейники працюють дистанційно. 

“Ми зараз дистанційно працюємо над концепцією відновлення, у лютому онлайн проведемо практику для студентів Маріупольського держуніверситету. Влітку  ми відновлювали музейний каталог, приводили до ладу оцифровані експонати, які втрачені”, — розповідає завідувачка музею. 

Будівлю художнього музею у Маріуполі окупанти почали ремонтувати восени — відновили дах і вікна. Туди перенесли деякі вціліли експонати зі згорілої будівлі краєзнавчого музею.

Наш музей зараз таке місце, куди колаборанти, які там зараз працюють, перенесли  усе, що вціліло з краєзнавчого музею, а там вціліла  бібліотека, дещо з виставкових залів. Художнього музею як такого немає, є місце, де вони згрупували вцілілі експонати”, — говорить завідувачка.

Нагадаємо, у матеріалі “Геній, мільйонер, філантроп. Яким був видатний живописець з Донеччини Архип Куїнджі” Тетяна Булі детально  розповіла про життя великого художника.

Читайте також:

 


Цей матеріал створено у рамках проєкту «Термінова підтримка ЄС для громадянського суспільства», що впроваджується ІСАР Єднання за фінансової підтримки Європейського Союзу. Його зміст є виключною відповідальністю автора і не обов’язково відображає позицію Європейського Союзу.


Спонсор Спонсор

Завантажити ще...