Підтримати
Другий етап медреформи суттєво змінюватимуть
Фото з відкритих джерел

4 травня президент України у своєму зверненні заявив, що медична реформа окрім плюсів має і суттєві мінуси. Через це влада планує її переглянути. А поки будуть розбиратися зі змінами, розподілятимуть гроші як раніше.

Про це заявив очільник МОЗ Максим Степанов під час брифінгу у вівторок 5 травня.

За його словами, зміни, які планували впровадити зі стартом 2 етапу медреформи, “не передбачають нічого доброго ані для медиків, ані для пацієнтів”. За результатами аудиту медичної сфери виявилось, що нововведення можуть призвести до звільнення близько 50 тисяч медпрацівників та закриття 332 лікарень. Усе це – через нестачу фінансування, стверджує Степанов.

“Дефіцит спостерігається у 984 лікарнях з 1747, які уклали договір з Національною службою здоров’я України. Тобто, більша частина наших лікарень у 2020 році отримує фінансування менше, ніж це було в 2019 році”, –– говорить голова МОЗ.

Для цього до 1 червня у Міністерстві планують знову платити без врахування навантаження на лікарів. При цьому міністр наголошує, що перегляд медреформи не означає її згортання, це просто виправлення помилок.  

Пояснюємо: без старту 2 етапу реформи усім закладам вторинної ланки платять за кількість ліжок, розрахованих на пацієнтів. Натомість попередній склад МОЗ хотів, щоб лікарні отримували гроші за фактично надані послуги. Вартість кожної окремо вже порахували минулого року. 

Так, ексзаступник міністра охорони здоров’я Павло Ковтонюк на своїй сторінці у Facebook роз’яснює різницю до і після старту 2 етапу реформи на прикладі двох умовних закладів.

Лікарня А перейшла на сучасні стандарти лікування та має високе навантаження. Собівартість одного випадку там – 9373 грн. Лікарня В не проводила реорганізацію, має роздутий штат працівників і мале навантаження – 9 пацієнтів на одного лікаря за рік. Там собівартість одного випадку – 115 тис грн.

Після запуску медреформи починають платити за реально надані послуги, а не ліжко-місця. Тож тепер один випадок коштує однаково в обох лікарнях – 20 663 грн.

Але зі змінами, які зараз планує запровадити МОЗ, у лікарні А забирають гроші та віддають їх у лікарню В. Таким чином, установи, до яких звертається мало пацієнтів, не ризикують бути зачиненими. Водночас успішні заклади, які надають велику кількість послуг, не будуть отримувати так багато, як могли б.

Новий склад Міністерства вирішив переглянути і тарифи на послуги. На це їм потрібно ще пів року. Тож запропонують свої ціни вони вже на 2021 рік.  

“Нові тарифи будуть грунтуватися на ринкових заробітних платах для працівників галузі та якісних стандартах медичних послуг. Тобто, тарифи, які по-справжньому будуть покривати лікування українців від тієї чи іншої хвороби”, – зазначає Степанов.

Зараз кажуть, що додатково фінансуватимуть наступні пакети послуг:

  • первинна медична допомога;
  • екстрена медична допомога;
  • гострий інфаркт міокарда;
  • гострий інсульт у стаціонарних умовах;
  • 4 пакети для лікування коронавірусу.

В переліку не йдеться про обстеження та пологи. І наразі немає документів які б роз’яснювали як держава їх фінансуватиме. 

Крім того, з 11 травня у Міністерстві почнуть розробляти та затверджувати державні стандарти надання медичної допомоги. За словами очільника відомства, зараз лікарі надають допомогу, не маючи її стандартів. 

Проти відтермінування реформи вже виступили представники деяких лікарень.  

“Я вважаю, що відміна взагалі неможлива в умовах, коли ми вже переключилися на нове фінансування від Національної служби. Ми отримали зовсім новий принцип фінансування, який працює, а саме – ми вже почали працювати як підприємства і з новими повноваженнями, як у підприємств. Це дає для нас великі можливості витрачати кошти на розвиток підприємства”, – розповів директор Сумської обласної дитячої лікарні Ігор Змисля під час відеоконференції Українського кризового медіа-центру з представниками медичної спільноти.

Директорка центру первинної медико-санітарної допомоги №3 м. Одеси Олена Колоденко зазначає: усі ланки медичної системи однаково важливі.

“Не можна фінансувати або реформувати якусь одну частину, а про іншу забувати. Дуже важливо, щоб це працювало як єдиний механізм”, – каже медпрацівниця.

За словами головного лікаря Вознесенської багатопрофільної лікарні (Миколаївська обл.) Володимира Красьохи, скасовувати або відтерміновувати медреформу неправильно з фінансового погляду.

“Це несправедливо по відношенню до мого колективу, мого закладу, до власника нашого закладу і до наших ОТГ, які останні 4 роки вливали кошти в наш заклад, і ми виборювали право бути закладом №1 в нашому регіоні”, – говорить Володимир Красьоха.

Про подальші кроки в медичній реформі міністр буде звітувати вже згодом.

Читайте також:


Завантажити ще...