5 людей зі сходу, які довели, що "Бюджет участі" працює та допомагає втілити ідеї для громади


Не на всі ідеї потрібні великі гроші, але для деяких без бюджету не обійтися. Особливо, якщо запланували зробити щось не тільки для себе. Треба оновити дитячий майданчик? Поставити альтанку для відпочинку? Чи може відремонтувати харчовий блок у сільському садочку? Все це мала б робити влада громади, але грошей інколи надто довго не вистачає. Натомість можливість втілити це все ж є — "Бюджет участі". На таких конкурсах потрібних ідей вдалося отримати фінансування десяткам активних людей. І ми розкажемо про 5-х з них зі Сходу.
Наші герої — переможці конкурсу від Програми ООН із відновлення та розбудови миру 2020 року. Вони пройшли навчання від ФРГО "Західноукраїнський ресурсний центр" та отримали підтримку для своїх проєктів від донорів.
ФРГО "Західноукраїнський ресурсний центр" адмініструє програму малих грантів для підтримки механізму партисипативного бюджету у 8 цільових громадах Донецької та Луганської областей (підконтрольні уряду України території) у межах Програми ООН із відновлення та розбудови миру за фінансової підтримки Європейського союзу та урядів Данії, Швейцарії, Швеції.
Вікторія Грунська
директорка міської бібліотеки Соледара, одна зі співзасновниць громадської організації «Соледарська платформа ініціатив»
Вікторія Грунська разом з ще 2 співзасновниками ГО "Соледарська платформа ініціатив",

фото з особистого архіву героїні
Вікторія вже кілька років займається громадською діяльністю. Організувала не один захід для місцевих мешканців: сімейні свята, толоки, зустрічі з творчими людьми. Тож, облаштування простору навколо стало продовженням справи. Головна ідея — встановити біля центральної бібліотеки, яку очолює жінка, альтанку для відпочинку із критим дахом, поставити пандус на майданчик для ігор, встановити ліхтарі, спеціальну гойдалку для дітей з інвалідністю та камери спостереження.
"Коли стартував проєкт, то на базі нашої читальної зали міської бібліотеки вже відкрили БібліоХаб. Це сучасний та комфортний простір, де можна збиратися на свята. Та мені хочеться це розвивати. От так і виникла ідея додати ще оновлень, цього разу на вулиці. Так і більше людей зможуть розважитися, і свіже повітря всім на користь. Сподіваюсь, так вдасться згуртувати наших людей, цього в громаді не вистачає", — розповідає про проєкт Вікторія.



Місце для майданчика і справді зручне — поряд розташовані школа мистецтв, інклюзивно-ресурсний центр і Центр дітей та юнацтва.

Проєкт обійшовся у більш ніж 141 тисячу гривень. Ці кошти громадська організація Вікторії отримала від донорів і вже домовилися з усіма підрядниками. Директорка каже: ця сума вже була вагома, але планів ще багато, тож готова подаватися на подібні конкурси і надалі.

Майданчик в Соледарі та проєкт його змін, фото з особистого архіву героїні
"Ніхто краще за самих мешканців не зрозуміє і не виконає саме те, про що мріють вони. Завжди важко починати, але воно того варте. Коли відчуваєш свою причетність до того, як змінюється життя навколо нас, нехай нешвидко і не зовсім масштабно, відкривається «друге дихання» на нові ідеї та задуми", — з посмішкою додає переможниця "Бюджету участі".
Антон Шваник
голова ГО "Радіо Джа", м. Соледар
Антон Шваник, фото: Вільне радіо
Музикант Антон Шваник в проєкт "Бюджету участі" потрапив паралельно з іншим — він займався ремонтом студії в Соледарі, разом з волонтерами БУР. Проте, ідея Наталії Агумави з Бахмутського його надихнула, тож у них склалася колаборація. Разом на навчанні від "Західноукраїнського ресурсного центру" активісти виписали проєкт стели "Я люблю Бахмутське".
Стела, яку встановили за проєктом "Бюджет участі", фото надане співавтором проєкту
"Класний такий гібрид вийшов, що вони нас вчили вести масштабні проєкти, проводити тендери, робити замовлення, як комунікувати, і вже з цими знаннями ми реалізовували ідею", — описує найцінніше від проєкту для себе Антон.
Чоловік каже: цей конкурс допоміг об'єднати більше людей навколо однієї ідеї. А це в маленьких громадах цінно.
"Бюджет участі — це тоді, коли люди самі починають рухатися, рекламувати свою ідею, подавати у маси, і якщо люди підтримають — це вже показник, що це потрібно", — з посмішкою додає музикант.
І додає коротке звернення до тих, хто має ідеї для ОТГ: "Потрібно брати та робити".
Юлія Шиман
працівниця пенсійного фонду у Волновасі
Юлія Шиман, фото з особистого архіву героїні
Для Юлії новий вимір грантових конкурсів відкрився цього року. Вона працює в державній установі і громадською діяльністю раніше не займалася. Але місцеві активісти з ГО "Платформа активності" запропонували спробувати привести до ладу територію біля пенсійного фонду, і цей проєкт отримав фінансування.
"Коли ми побачили це оголошення, у нас з'явилася мрія. Ми захотіли створити для відвідувачів місце, де б вони могли відпочити, відійти можливо від тривалої дороги (бо у нас багато тимчасово переміщених осіб), щоб людям було комфортно на нашому майданчику", — згадує Юлія Шиман.
Місця багато, тож розгулятися було де.
"Колись це була територія дитячого садку. Тому дуже красива територія, але вона вже була достатньо занедбана. Ми зробили доріжки тротуарні, оновили лавки, смітники і найголовніше — дуже гарну велопарковку. У нас багато відвідувачів пересуваються саме велосипедом. І не лише люди похилого віку, це ще й діти, бо мікрорайон дуже заселений", — розповідає Юлія.
Майданчик біля ПФУ у Волновасі після реконструкції. Фото з особистого архіву героїні
Місцеві, каже переможниця, були дуже здивовані змінам. Здивовані приємно. Тож тепер впевненості ще додалося, і цьогорічні учасниці думають над проєктом на наступний рік.
"Особисто для себе, якщо чесно, я не дуже вірила, що можуть бути ось такі конкурси, що можна в них взяти участь та бути переможцем. Я відкрила для себе нові можливості. Що, якщо хочеш чогось такого, то можна робити!", — захоплено каже Юлія Шиман.
Юлія Груздєва
авторка проєкту від ГО "Рада жінок Донбасу", Волноваха
Юлія Груздєва, фото з особистого архіву героїні
Бюджетне планування та пошук підрядників — це те, що раптом стало частиною життя новоспеченої мами з Волновахи. Та вона пішла на це, бо дуже захотіла змін — дитячого куточку у своєму дворі.
"Раніше це була територія із ржавими гойдалками, ще й машини там почали вже паркувати. Мені стало так образливо, що у дітей немає своєї території для ігор і доводиться батькам ходити в інші двори, на шкільний майданчик. Спокійно не можна було спуститися та бути поряд. Це завжди мала бути якась пригода. Ти збираєшся, йдеш з дітьми, долаєш кілометри, щоб дитина могла десь покататися на карусельці", — згадує учасниця конкурсу "Бюджету участі".
Тож у своєму проєкті вона прописала новий дитячий майданчик.
"Майданчик для діток від 2 до 13 років. Там карусельки, пісочниця, гральний комплекс з гіркою, підвісні гойдалки, балансир і лавка для батьків. В ході проєкту у нас ще трохи залишилося коштів, тож ми ще докупили баскетбольне кільце", — розповідає мама 2 дітей Юлія.
Дитячий майданчик під час встановлення. Фото з особистого архіву героїні
Вчитися оформлювати проєкт та замовляти гойдалки доводилося буквально на ходу.
"Це було так активно для мене. Мені кажуть: сьогодні конференція в Zoom, підключайся. Я заходжу, а там план робіт з 10 до 17 години. О Боже! А у мене дитині 10 місяців, у неї свій графік годування, прогулянок, сон. Але навчалася. Мені дуже допомагали, це була неймовірна підтримка", — наводить приклад Юлія.
Навчання — це не єдиний новий досвід. Вже після всіх замовлень жінка ближче познайомилася з бюрократичними та технічними моментами. Адже вони виникають навіть при встановленні дитячого майданчика.
"Прийшли представники тепломережі та РЕС, і вони одразу обмежили простір: отут якщо вкопаєте, то порвете труби, а якщо буде порив, то ми все відкопаємо для ремонту. Назад ставити не будемо. А там кабель, тут за цей камінь не заходьте, від дороги відійдіть. Тобто, якщо я думала, що це буде якийсь квадрат, то вийшла лінія", — вже з посмішкою каже Юлія.
Та все ж впевнена, що все було того варте. І думає над проєктом на наступний рік.
Тетяна Прологаєва
завідувачка ДНЗ в Нижнєтеплому, голова ГО "Тепляночка"
Тетяна Пролагаєва, фото з особистого архіву героїні
Не бюджетом єдиним — це точний опис садочка в Нижнєтеплому Луганської області. Комунальний дитячий заклад передавали то району, то селу, а в результаті ремонту доводиться чекати роками, бо бюджету ніде не вистачає.

Так працівники взялися шукати його самі. І опинилися серед переможців "Бюджету участі" від ПРООН з проєктом ремонту харчового блоку.
"В садочку мають бути окремі поверхні під м'ясо, борошно і т.п. І умови нормальні. А у нас раніше дерев'яні звичайні столи стояли", — розповідає завідувачка дитсадка та авторка проєкту Тетяна Прологаєва.
Харчоблок ДНЗ під час ремонту. Фото з особистого архіву героїні
Свою ідею вона описала детально без складнощів, за нормами для дошкільних навчальних закладів. Тетяна — одна з досвідчених авторок, бо вивчає тему грантів та їздить на навчання вже 1,5 роки, але підтримали її ідею вперше.
"Я б не сказала, що для мене це було нервово, але справді мало людей, які готові долучитися, це складність. Наче є по списку ГО, але як справа доходить до написання, то складно. Мало активних людей", — скаржиться директорка дитсадка.
Та для себе Тетяна зацікавилася. І зробити ремонт все ж вдалося. Тепер для 40 діток із садочка, де вона працює, готують на охайній більш сучасній кухні. До того ж на майбутнє дуже допомогло навчання в рамках проєкту.
"По-перше, це спілкування, дало можливість отримати більше знань, сама робота була непростою — було цікаво себе спробувати в пошуку постачальників. Це забрало багато часу, бо паралельно якраз були звіти, але була рада, що все вдалося", — ділиться враженнями Тетяна.
І зараз вже навіть готова сама радити тим, хто хоче змагатися за "Бюджет участі" наступного року:
"Я б порадила обирати ті проєкти, які будуть сталими, не на 1 рік, бо у цих проєктів більше можливостей виграти, мати команду підтримки та розуміюче оточення".
Бюджет участі - це шанс зробити мрію ідеєю
На сьогодні механізм бюджету участі впроваджує місцева влада по всій Україні, а також схожі конкурси проводять міжнародні організації. Все для того, щоб громадяни були активнішими та впливали на розподілення надходжень та податків у бюджеті. Адже знають досконало проблеми свого двору та громади тільки ті, хто там живе. Написати справді потрібний проєкт може кожен. Єдине обмеження зараз - подавати свої ідеї мають повнолітні люди.
144
Поділитись публікацією
Читайте нас в Telegram DONрегіон
Підписуйтесь на наш Instagram Вільне радіо

Цей матеріал опубліковано за підтримки Європейського фонду за демократію (EED). Його зміст не обов’язково відображає офіційну позицію EED. Інформація чи погляди, висловлені у цьому матеріалі, є виключною відповідальністю його авторів.


Спонсор