5 небезпек для питної води Донеччини, про які варто знати вже зараз
Помаранчеві шахтні води підіймаються до поверхні та вже на крок від Сіверського Дінця, в тій же річці — танки, снаряди та загиблі. А вона — все ще основне та найбільше джерело питної води для мешканців сходу. 22 березня світ відзначає День водних ресурсів. Журналісти Вільного радіо регулярно висвітлюють небезпеки для води в Донецькій та Луганській областях. Та цього дня ми зібрали для вас добірку найважливіших матеріалів про проблеми з водою в регіоні, які залишаються актуальними.
- Ще до відкритого вторгнення помаранчева від шахтної хімії вода текла в основну “питну” річку сходу Сіверський Донець. У 2021 році в Золотому від масового затоплення працюючих шахт та еко-катастрофи відділяло лише 14 метрів грунту і 14 вже зношених насосів. Тоді проблемою переймалися здебільшого міжнародні організації. Однак зараз, через тимчасове захоплення Луганщини стан цих шахт та отруйної води з них залишається невідомим.
- Прісна вода Донеччини під загрозою отруєння відходами з відстійників. У прифронтовому Торецьку промислові відстійники з майже мільйоном тонн відходів знаходилися за якісь кілометри від лінії розмежування. Снаряди вже влучали туди й до повномасштабного вторгнення російських окупантів. Та поряд все ж залишалися люди. Який стан тих відстійників із накопиченою за десятиліття отрутою та дамби, яка їх утримує від розтікання, — теж невідомо.
- З початку повномасштабного вторгнення на тимчасово непідконтрольній території Донеччині є проблеми з централізованим водопостачанням. Ще у березні 2022 року окупаційні адміністрації казали, що запасів води в Донецьку залишилося на два тижні. В кінці 2022 року ватажок т.з. “ДНР” визнавав, що проблему з водою, так і не вдалося вирішити.
- В березні у Покровській громаді хочуть подавати в будинки очищені шахтні води, гідрогеолог застерігає про небезпеку цього
Шахтні води вже скоро розраховують пустити в крани мешканців Покровська та Мирнограда. Зараз будують систему для очищення рідини за понад 180 млн грн. Водогін, який забезпечував ці населені пункти водою раніше, не працює понад рік, а воду з Карлівського водосховища майже всю випили.
- У Донецькій області мешканці страждають від нестачі прісної води. Ми розбирались з фахівцями, як континентальна зима у містах степового клімату без базових комунальних послуг здатна знищити систему водопостачання, а з нею й інші мережі. Тоді ми розбирались, які ризики були у різних громадах Донецької області та як готувались до них.
- Повномасштабна війна погіршує цю ситуацію. Ділянки фронту не раз проходили по найбільшій ріці Донецької області Сіверський Донець. Російські окупанти регулярно гатять по українським захисникам через річку та марно намагалися переправитися через неї, втоплюючи свою техніку. Ця техніка разом з ракетами та снарядами залишається у ріці, яка є єдиним джерелом води для усіх мешканців Донеччини та Луганщини. Слідкувати за якістю цієї води повноцінно наразі майже неможливо, і постачати іншу звідкись — теж.
Читайте також:
Цей матеріал опубліковано за підтримки Європейського фонду за демократію (EED). Його зміст не обов’язково відображає офіційну позицію EED. Інформація чи погляди, висловлені у цьому матеріалі, є виключною відповідальністю його авторів.